Zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski

  • ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski Foto: Adam Matyszczyk

    ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski Foto: Adam Matyszczyk

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, że 11 sierpnia 2021 roku, zmarł ks. mitrat Mikołaj Kiełbaszewski, wieloletni proboszcz parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach i dziekan okręgu kleszczelowskiego Diecezji Warszawsko - Bielskiej.
 
Ksiądz mitrat Mikołaj Kiełbaszewski urodził się w 1939 roku we wsi Krynica w powiecie hajnowskim. W 1960 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, zaś w 1964 roku Chrześcijańską Akademię Teologiczną. W tym samym roku został wyświęcony przez Jego Ekscelencję arcybiskupa Jerzego na diakona i skierowany do parafii w Kleszczelach jako psalmista i katecheta. 1 września 1966 roku został wyświęcony na kapłana przez Jego Eminencję metropolitę Stefana i mianowany proboszczem parafii w Kleszczelach. W 1979 roku został podniesiony do godności protoijereja. 2 listopada 1993 roku został mianowany dziekanem okręgu kleszczelowskiego. W 1996 roku, ks. Kiełbaszewski został nagrodzony prawem noszenia mitry. Tego samego roku został mianowany wykładowcą Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce. W latach 1998 – 2006 pełnił funkcję wizytatora punktów katechetycznych. Za zasługi dla dobra Cerkwi, błogosławionej pamięci ks. Kiełbaszewski nagrodzony był Orderem św. Marii Magdaleny.
 
Pamiętamy o. Mikołaja jako otwartego i gościnnego duchownego, który zawsze z radością przyjmował pielgrzymów podążających na Św. Górę Grabarkę. 
 
 
Adam Matyszczyk
za: orthodox.pl
Script logo