Aktualności

 • Płyta "Zmartwychwstania dzień" chóru "Fili"

  Już niebawem koniec Wielkiego Postu. Postu, który przygotowuje nas do Święta Świąt, jakim jest Pascha Chrystusowa. Już teraz zachęcamy więc do zakupu płyty chóru "Fili", działającego przy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Płyta "Zmartwychwstania dzień" jest zbiorem ponad dwudziestu Paschalnych utworów. Należy wspomnieć, iż płyta została wydana z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy i kupując ją wesprzecie Państwo budowę cerkwi Hagia Sophia Mądrości Bożej w Warszawie.

 • Foto: Ks. Adrian Charytoniuk

  Wierzymy, że uda nam się zebrać z radością to, co zasiały pokolenia naszych poprzedników

  ,,Siałeś we łzach, zbierasz z radością" (Kontakion św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy). Takie słowa towarzyszą wiernym naszej parafii podczas każdego celebrowanego nabożeństwa w naszej cerkwi. Słowa dosyć znamienne, jeśli spojrzymy na przeszłość mieszkańców Wierzchlesia, ale też wielu innych wsi i miasteczek. O łzach mogłyby opowiedzieć osoby, które je doskonale pamiętają i te, które znają je z opowieści najbliższych.

 • Nowa - stara strona Dekanatu Sokólskiego

  Szanowni Państwo mamy przyjemność zaprezentować odświeżoną wersję strony cerkiew-sokolka.pl. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Zarząd Powiatu Sokólskiego, przeprowadziliśmy prace modernizacyjne serwera i strony. Nasza witryna ma obecnie zdecydowanie większe możliwości konfiguracji, ale przede wszystkim zyskała dodatkowe miejsce na kolejne setki zdjęć i obszernych tekstów.
  Ważna informacja! Jeśli mają Państwo problemy z poprawnym wyświetleniem strony, prosimy o odświeżenie jej poprzez klawisz F5. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, należy wyczyścić pliki cookie i inne dane witryn w ustawieniach przeglądarki.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na warsztaty wypiekania ciasta „pascha"

  W najbliższą niedzielę (1 kwietnia), po liturgicznym wspomnieniu wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, warto odwiedzić parafię pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, gdzie odbędą się warsztaty wypiekania ciasta „pascha”. 

 • Foto: Adam Matyszczyk i Halina Raducha

  Sekty wyzwaniem dla chrześcijanina

  Wczoraj, w parafii w Jacznie, odbyło się kolejne wielkopostne spotkanie z wiernymi. Rozpoczęło się ono od modlitwy w miejscowej cerkwi. Przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej modlono się zarówno za uczestników spotkania, jak też zdrowie i obfitość łask Bożych dla wszystkich darczyńców wspierających tę niewielką acz prężnie działającą wspólnotę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielkopostne Gowienija Duchowieństwa Dekanatu Sokólskiego

  Dziś miały miejsce wielkopostne rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Nie tylko wierni czynią starania, by właściwie przygotować się do Święta Świąt. Także ojcowie duchowni, służący na co dzień w swoich parafiach, spotykają się wszyscy razem, by wyznać swoje grzechy przed duchownikiem i z czystym sercem oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie. Było to podniosłe wydarzenie także z uwagi na pierwszą wizytę bp Andrzeja w naszym mieście. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  We środę (21 marca), w sokólskiej cerkwi odbędą się wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Z tej okazji do Sokółki przybędzie biskup supraski Andrzej. Będzie to pierwsza wizyta hierarchy w sokólskiej parafii. Rekolekcje będą też okazją dla wiernych, by przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.
  Od godz. 8.00 można będzie przystąpić do spowiedzi, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, której przewodniczył będzie władyka Andrzej. Ponadto o godz. 17.00 odsłużona zostanie jutrznia z czytaniem całości kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na spotkanie wielkopostne do Jaczna

  Proboszcz parafii w Jacznie - ks. Piotr Hanczaruk, serdecznie zaprasza na wielkopostne spotkanie. Już w niedzielę (25 marca), o godz. 18.00 odsłużony zostanie akatyst przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej. Następnie w miejscowej świetlicy odbędzie się dyskusja na temat: "Sekty religijne wyzwaniem dla każdego chrześcijanina", którą poprowadzi ks. Justyn Jaroszuk. W imieniu organizatorów gorąco zapraszamy wszystkich chętnych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Młodzież na gowienijach w Krynkach

  Dziś w Krynkach, po raz pierwszy w dekanacie sokólskim, odbyły się gowienija dla młodzieży. Do kryńskiej cerkwi zjechali młodzi ludzie z różnych stron Sokólszczyzny, by wśród codzienności choć na chwilę się zatrzymać, zastanowić, wyciszyć i pomodlić. Wysłuchać duchowych rozważań ale i poznać rówieśników. Obecność wielu duchownych była też okazją dla miejscowych parafian, by razem z gośćmi przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.

 • Podziękowanie Zarządowi Powiatu Sokólskiego oraz Staroście Sokólskiemu.

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu składa serdeczne podziękowania Zarządowi Powiatu Sokólskiego oraz Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za wsparcie w realizacji projektu modernizacji witryny internetowej www.cerkiew-sokolka.pl.
  Dzięki przyznanemu dofinansowaniu rozpoczęliśmy już prace modernizacyjne serwera i strony. Nasza witryna będzie się jeszcze szybciej ładowała, a co najważniejsze, zyska dodatkowe miejsce na kolejne setki zdjęć i mamy nadzieję - ciekawych artykułów. Już niebawem uruchomimy też zakładkę poświęconą Bractwu św. Spirydona.

 • Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów

  W miniony wtorek (6 marca), pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Św. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Podczas obrad hierarchowie Cerkwi omówili bieżące kwestie dotyczące zarówno spraw wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz przyznali nagrody dla duchowieństwa z okazji św. Paschy 2018 r.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na gowienija młodzieży

  Serdecznie zapraszamy młodych ludzi, by wśród codzienności choć na chwilę się zatrzymać, zastanowić, wyciszyć i pomodlić. Wysłuchać duchowych rozważań ale i poznać rówieśników. Już w ten piątek o godz. 9.00, w cerkwii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odbędą się wielkopostne gowienija dla młodzieży. Spotkanie organizuje Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z kryńską wspólnotą wiernych. Po Boskiej Liturgii serdecznie zapraszamy do parafialnej świetlicy na wspólną agapę oraz wykład o. Marka Ławreszuka - kierownika katedry Teologii Prawosławnej UwB.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na piątkowe spotkanie w sokólskiej parafii

  Proboszcz sokólskiej parafii ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk wraz z Bractwem Cerkiewnym Św. Spirydona, serdecznie zapraszają w najbliższy piątek (2 marca) o godz. 17.00 do wspólnego odśpiewania Krestnoj Piesni. Następnie w salce parafialnej odbędzie się spotkanie poświęcone św. Antoniemu Supraskiemu. Żywot świętego przybliży o. Włodzimierz.

 • Ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński; orthodoxia.pl

  Zmarł ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński

  Wczoraj w nocy, po długiej chorobie odszedł do Pana wieloletni emerytowany proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński.
  Panichida w intencji śp. ks. Włodzimierza Cybulińskiego odbędzie się 25 lutego o godz. 19:00 w cerkwi Zmartychwstania Pańskiego w Białymstoku. Obrzęd pogrzebu zmarłego kapłana odbędzie się 26 lutego o godz. 10:00 w cerkwi Zmartychwstania Pańskiego w Białymstoku. Po nabożeństwie ciało śp. ks. Włodzimierza odprowadzone zostanie na cmentarz św. pror. Eliasza w Białymstoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na gowienija młodzieży

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z parafią Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, serdecznie zapraszają młodzież z Dekanatu Sokólskiego na wielkopostne gowienija. Spotkanie odbędzie się w piątek (9 marca), w kryńskiej cerkwi. Będzie to okazja do modlitwy, duchowego wyciszenia oraz poprzez spowiedź i Eucharystię - godnego przygotowania się do święta Zmartwychwstania Pańskiego. Po Boskiej Liturgii serdecznie zapraszamy do parafialnej świetlicy na wspólną agapę oraz wykład o. Marka Ławreszuka - kierownika katedry Teologii Prawosławnej UwB.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kalendarium Wielkiego Postu

  Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu - 40-dniowego okresu o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina. Przez mękę i Zmartwychwstanie Chrystusa otrzymaliśmy dar przyszłego zmartwychwstania i życia wiecznego. Jednak by ów cel osiągnąć, należy iść śladami Chrystusa i starać się żyć w czystości i świętości. Wielki Post sprzyja duchowemu odnowieniu, odsuwając kwestie doczesności na plan dalszy. Poprzez skruchę, pokorę, wzmożoną modlitwę i wstrzemięźliwość, człowiek zdolny jest poskromić żądze i zwalczyć grzech, a to z kolei pozwoli na pojednanie się z Bogiem czyli godne przygotowanie się do "Święta Świąt".

 • Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej 2018

  Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce ma zaszczyt zaprosić wszystkie młode prawosławne osoby do wzięcia udziału w ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, który odbędzie się w Warszawie 15 lutego 2018 r., w dzień święta Spotkania Pańskiego. 
  ​Obchody rozpoczną się Boska Liturgią o godzinie 9.00, w Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny.

 • Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  Dziś Cerkiew czci pamięć Św. Grzegorza Teologa, abp Konstantynopola, niebiańskiego patrona abp bielskiego Grzegorza - opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP.
  Zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl pragnie złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę zdrowiem, chroni i umacnia w szlachetnej, arcypasterskiej służbie Cerkwi, na mnohaja leta.

 • Foto: organizatorzy

  Bal, który łączy ludzi otwartych serc

  W ubiegły piątek (2 lutego), w restauracji "Bona" w Kuźnicy, odbył się bal charytatywny na rzecz remontu cerkwi w Jacznie. To już druga odsłona tej imprezy, która łączy ludzi otwartych serc. A wszystko to w duchu chrześcijańskiej jedności osadzonej w pięknych krajobrazach Sokólszczyzny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspaniała zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron dekanatu sokólskiego spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W kawiarni "Lira" w Sokółce odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie to, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio "Arlekin" z Białegostoku. Gry i zabawy pochłonęły nie tylko dzieci, ochoczo włączli się doń także rodzice i opiekunowie. Pyszny poczęstunek pozwolił zaś na szybką regenerację sił wszystkich uczestników imprezy.

 • Niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu

  W trosce o nas, nasza Matka Cerkiew pomaga nam przygotować się do Wielkiego Postu - tego bardzo ważnego momentu w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywanego Wiosną Duchową.

 • Jak co roku, kolędy i pastorałki - spotkanie na styku kultur

  W niedzielne popołudnie, już przed 16.00, widownia sokólskiego kina wypełniona była do ostatniego miejsca, a i dostawionych krzesełek było bez liku. Cała ta widownia przybyła tu na doroczny koncert kolęd i pastorałek, dobrze znanych zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej.

 • Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na bal karnawałowy. Tym razem spotykamy się w niedzielę 4 lutego o godz. 15.00, w kawiarni "Lira" przu ul. Grodzieńskiej 1 w Sokółce. Gwarantujemy animację zabaw dla dzieci, niezapomniane wrażenia i rodzinną atmosferę. Dla najmłodszych zapewniamy też poczęstunek oraz drobne niespodzianki.

 • Metropolita Sawa

  Imieniny metropolity Sawy

  25 stycznia Cerkiew czciła pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji dnia imienin, zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 28 stycznia od godz. 16.00, będzie można uczestniczyć w kolejnej już edycji koncertu "Kolędy i Pastorałki. Na styku kultur." Przedsięwzięcie organizowane przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz po raz pierwszy Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Foto: Adam Falkowski (www.orthphoto.net)

  Chrzest Pański - plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Za nami już okres świąt Narodzenia Chrystusa oraz wspomnienie Obrzezania Pańskiego. Karty kalendarza odkrywają jednak kolejną ważną datę. 19 stycznia obchodzone jest kolejne z dwunastu wielkich świąt - Chrzest Pański, zwany też Świętem Teofanii, czyli Objawienia. Mówi ono o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus, w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan, z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na drugi bal charytatywny, na rzecz remontu cerkwi w Jacznie

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na drugi już bal charytatywny, na rzecz remontu miejscowej cerkwi. Bal odbędzie się 2 lutego 2018 r., w restauracji "Bona" przy ul. Sokólskiej 34 w Kuźnicy - początek o godz. 19.00.
  Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczysta Małanka na Sokólszczyźnie

  13 stycznia, według wiekowej już tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. W zdecydowanej większości spotykają się na nich wyznawcy prawosławia, by wspólnie przywitać Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie to ma jednak zdecydowanie świecki charakter, więc wśród bawiącego się tłumu prawosławni nie stanowią 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych, ze wszystkich stron dekanatu.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów PAKP

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich miłujących Boga Prawosławnych Chrześcijan. Chrystus się rodzi!

 • cerkiew-sokolka.pl

  Życzenia noworoczne

  Szczęśliwego Nowego Roku!

Script logo