Aktualności

 • Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej 2018

  Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce ma zaszczyt zaprosić wszystkie młode prawosławne osoby do wzięcia udziału w ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, który odbędzie się w Warszawie 15 lutego 2018 r., w dzień święta Spotkania Pańskiego. 
  ​Obchody rozpoczną się Boska Liturgią o godzinie 9.00, w Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspaniała zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron dekanatu sokólskiego spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W kawiarni "Lira" w Sokółce odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie to, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio "Arlekin" z Białegostoku. Gry i zabawy pochłonęły nie tylko dzieci, ochoczo włączli się doń także rodzice i opiekunowie. Pyszny poczęstunek pozwolił zaś na szybką regenerację sił wszystkich uczestników imprezy.

 • Foto: organizatorzy

  Bal, który łączy ludzi otwartych serc

  W ubiegły piątek (2 lutego), w restauracji "Bona" w Kuźnicy, odbył się bal charytatywny na rzecz remontu cerkwi w Jacznie. To już druga odsłona tej imprezy, która łączy ludzi otwartych serc. A wszystko to w duchu chrześcijańskiej jedności osadzonej w pięknych krajobrazach Sokólszczyzny.

 • Niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu

  W trosce o nas, nasza Matka Cerkiew pomaga nam przygotować się do Wielkiego Postu - tego bardzo ważnego momentu w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywanego Wiosną Duchową.

 • Jak co roku, kolędy i pastorałki - spotkanie na styku kultur

  W niedzielne popołudnie, już przed 16.00, widownia sokólskiego kina wypełniona była do ostatniego miejsca, a i dostawionych krzesełek było bez liku. Cała ta widownia przybyła tu na doroczny koncert kolęd i pastorałek, dobrze znanych zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej.

 • Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na bal karnawałowy. Tym razem spotykamy się w niedzielę 4 lutego o godz. 15.00, w kawiarni "Lira" przu ul. Grodzieńskiej 1 w Sokółce. Gwarantujemy animację zabaw dla dzieci, niezapomniane wrażenia i rodzinną atmosferę. Dla najmłodszych zapewniamy też poczęstunek oraz drobne niespodzianki.

 • Metropolita Sawa

  Imieniny metropolity Sawy

  25 stycznia Cerkiew czciła pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji dnia imienin, zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnohaja leta.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 28 stycznia od godz. 16.00, będzie można uczestniczyć w kolejnej już edycji koncertu "Kolędy i Pastorałki. Na styku kultur." Przedsięwzięcie organizowane przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz po raz pierwszy Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

 • Foto: Adam Falkowski (www.orthphoto.net)

  Chrzest Pański - plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Za nami już okres świąt Narodzenia Chrystusa oraz wspomnienie Obrzezania Pańskiego. Karty kalendarza odkrywają jednak kolejną ważną datę. 19 stycznia obchodzone jest kolejne z dwunastu wielkich świąt - Chrzest Pański, zwany też Świętem Teofanii, czyli Objawienia. Mówi ono o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus, w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan, z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczysta Małanka na Sokólszczyźnie

  13 stycznia, według wiekowej już tradycji, w wielu miejscach naszego regionu organizowane są imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. W zdecydowanej większości spotykają się na nich wyznawcy prawosławia, by wspólnie przywitać Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Wydarzenie to ma jednak zdecydowanie świecki charakter, więc wśród bawiącego się tłumu prawosławni nie stanowią 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych, ze wszystkich stron dekanatu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na drugi bal charytatywny, na rzecz remontu cerkwi w Jacznie

  Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na drugi już bal charytatywny, na rzecz remontu miejscowej cerkwi. Bal odbędzie się 2 lutego 2018 r., w restauracji "Bona" przy ul. Sokólskiej 34 w Kuźnicy - początek o godz. 19.00.
  Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów PAKP

  List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Mnichów i Mniszek oraz Wszystkich miłujących Boga Prawosławnych Chrześcijan. Chrystus się rodzi!

 • cerkiew-sokolka.pl

  Życzenia noworoczne

  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Archiwum aktualności

  Tu znajdziesz starsze aktualności.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-01-22 - Nowe dzwony w Jacznie

  2015-01-22
  O trzy nowe, a w zasadzie stare dzwony, wzbogaciła się parafia w Jacznie. Dzwony te przez dziesiątki lat współtworzyły rytm klasztornego życia, wyznaczając swym brzmieniem codzienne nabożeństwa w Stauropigialnym Męskim Monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-01-12 - Choinka w Ostrowiu Północnym

  2014-01-12
  Ledwo co przebrzmiały dźwięki fińskich kolęd, a drzwi parafii prawosławnej w Ostrowie Północnym otworzyły się na kolejnych gości. Tym razem ks. mitrat Aleksander Klimiuk wraz z matuszką Ludmiłą zaprosili do siebie dzieci i młodzież na świąteczną zabawę choinkową.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Archiwum 2016-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2016-08-02
  Myśli i modlitwy prawosławnych wiernych były w miniony wtorek skierowane ku św. prorokowi Eliaszowi. Setki z nich odwiedziło w ten dzień Jaczno, gdzie w centralnym punkcie wsi stoi cerkiew poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, lecz w której żywa jest pamięć czczonego tego dnia proroka. Uroczystościom tegorocznego święta parafialnego przewodniczył Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2016-05-06
  6 maja, w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by wspomnieć patrona swojej cerkwi. Uroczystości były o tyle szczególne, gdyż parafialne święto - zwane często Małą Paschą, przypadło w tym roku w Paschalny Piątek.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2016-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2016-05-21
  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje parafialne święto. Uroczystości ku czci patrona świątyni, Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, rozpoczęły się o godzinie 9.00 akafistem, któremu przewodniczył ks. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu, a uczestniczyli w nim także ks. Marek Kozłowski miejscowy wikariusz i ks. Piotr Omelczuk proboszcz parafii w Jacznie. Godzinę później rozpoczęła się Boska Liturgia pod przewodnictwem ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka - dziekana okręgu Sokólskiego, przy współudziale ks. Józefa, ks. Marka, ks. Piotra oraz ks. Mirosława Tomaszewskiego proboszcza z Zabłudowa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2016-05-22
  W Polsce jest kilkanaście świątyń, w których szczególnie uroczyście obchodzone jest dzisiejszy dzień wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy. Jedną z nich jest cerkiew w Nowym Dworze, dlatego tam waśnie, od wczesnych godzin porannych podążały rzesze wiernych, by pokłonić się ikonie świętego i prosić o wstawiennictwo na kolejny rok.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-06-14 - Święto parafialne w Augustowie

  2016-06-14
  Przypadające w tym roku we czwartek (9.VI) święto Wniebowstąpienia Pańskiego, a tym samym chramowoj praznik w Augustowie, tradycyjnie już zostało przeniesione na następującą niedzielę (12.VI). Uroczystości rozpoczęły się Małym Poświęceniem Wody, które sprawował ks. Piotr Omelczuk z Jaczna. O godzinie 10:00 była celebrowana Boska Liturgia pod przewodnictwem dziekana okręgu sokólskiego ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, przy współudziale ks. prot. Piotra Charytoniuka z Krynek, ks. Łukasza Ławreszuka z Ełku i ks. Piotra Omelczuka. Zakończywszy Liturgię, duchowni odsłużyli także uroczysty świąteczny molebien.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2016-07-07
  Odpust jest bardzo ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W wymiarze religijnym jest to święto patrona świątyni, czyli czas modlitwy, bardzo często połączony ze święceniem grobów najbliższych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt społeczny, czyli możliwość spotkania ludzi, często tylko raz w roku, właśnie na okoliczność odpustu. Ba, odpust stał się w wielu miejscach wyznacznikiem czasu i kalendarza. Przecież niejednokrotnie da się usłyszeć mniej więcej takie rozmowy: "Da Jana pasianujam, truskauki zbiarem nu i zboże trebo papryskać ad ziela, a pa Jani stadołu spraczam nu i da żniwa budziam szykawatsa". Lub też: "Pomni, szto kupatsa możno tolko da Ilja, potym uże da reki ni trebo uchodzić".

 • Foto: Joanna Stelmaszuk-Troc

  Archiwum 2016-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2016-07-07
  - Wysławiamy dziś największego z proroków, Ostatniego proroka Starego Testamentu i pierwszego Nowego Testamentu - mówił w miniony czwartek (7.VII) ks. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, podczas uroczystości w cerkwi w Grzybowszczyźnie Starej, filialnej świątyni parafii w Ostrowie Północnym. Tam także świętowano predstolnyj praznik. Podczas małego poświęcenia wody i Boskiej Liturgii, wraz z duchownymi – poza ks. Jarosławem, byli to: tutejszy proboszcz ks. mitrat Aleksander Klimuk, ks. Paweł Łapiński z Wasilkowa i ks. Adrian Charytoniuk z Samogródu – modlili się licznie zebrani wierni. Odczuwało się kameralny nastrój i swego rodzaju pełnię. Tego dnia św. Jan zgromadził wokół siebie dzieci, młodzież, studentów, ludzi w średnim wieku oraz tych najstarszych. Takich, którzy przyjeżdżają do tej, położonej w puszczy świątyni, na każde nabożeństwo jak też pielgrzymów, którzy przybyli tu po raz pierwszy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2016-07-12
  Kiedy po wieczornym nabożeństwie, w przeddzień święta Piotra i Pawła, nad Samogródem i całą Sokólszczyzną rozpętała się burza, wielu przewidywało, że głównym aktorem mających się odbyć nazajutrz uroczystości, będą deszcz, wiatr i błyskawice. Mając w pamięci zdarzenia sprzed niespełna miesiąca nie było też pewne, czy nawałnica znów nie połamie drzew, które zatarasują drogi. Jednak głównym aktorem okazał się Bóg, który wczoraj drogi do Samogródu pozostawił przejezdnymi oraz błogosławił bezdeszczowym, choć pochmurnym niebem i lekko tylko wyczuwalnym wiatrem. Jakże inaczej nazwać obecność setek wiernych, jeśli nie wiarą? I kto wie, czy właśnie nie owa wiara sprawiła, że naprestolnyj praznik sakohródzkoho przychoda odbył się bez przeszkód, że wyniesiono ikony i chorągwie na krestnyj chod, a wierni i liczni goście mogli spokojnie zgromadzić się zarówno w świątyni jak i na podwórzu wokół niej, a później szczęśliwie wrócić do swoich domów.

 • Foto: Natalia Klimuk-Szymczuk

  Archiwum 2016-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2016-07-28
  28 lipca ostrowska parafia i jej parafianie – żywi i umarli, świętowali. W dniu św. równego apostołom księcia Włodzimierza, patrona ostrowskiej kaplicy cmentarnej, jak co roku, odbyło się święcenie grobów. Wokół mogił bliskich i znajomych zgromadzili się mieszkańcy Ostrowia Północnego, wsi należących do parafii i przyjezdni z Białegostoku, Sokółki, Supraśla i wielu innych miejscowości, nie tylko z województwa podlaskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2016-08-07
  W mijający weekend Kruszyniany były jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w powiecie sokólskim. Okazją do tego było nie tylko obchodzone po raz dziesiąty tatarskie Święto Pługa – Sabantuj, ale też wielkie święto mieszkającej tam prawosławnej społeczności. W niedzielę cerkiew wspominała św. Annę, patronkę miejscowej świątyni. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-03 - Święto parafialne w Jacznie

  2016-05-03
  Trzeci dzień Paschy Chrystusowej to tradycyjnie już dzień parafialnego święta w Jacznie. W tamtejszej okraszonej niebieskimi kopułami, murowanej świątyni p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, zebrało się dziś większość duchownych dekanatu sokólskiego oraz liczni wierni. Władze samorządowe reprezentowali: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz wiceburmistrz Dąbrowy Białostockiej Andrzej Wnukowski. Swoją obecnością zaszczycili zebranych także ihumen o. Sergiusz, kapelan krajowy Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe OSP Jaczno oraz Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2016-08-28
  Jeszcze nie tak dawno uczestniczyliśmy w święceniu wody, które zapoczątkowało uspieński post. Wczoraj, w wielu świątyniach, duchowni, z modlitwą, po raz kolejny zanurzali krzyż w naczyniach, by uświęcić życiodajną wodę w dzień, do którego ów post miał nas przygotować. Takim miejscem na sokólszczyźnie była cerkiew w Ostrowie Północnym, gdzie praznik Uspienija Bohorodicy jest świętem parafialnym. Wodochrestny molebien zapoczątkował niedzielne uroczystości, w których udział wzięło większość duchownych dekanatu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-03 - o. Piotr Hanczaruk nowym proboszczem parafii w Jacznie

  2016-09-03
  Stało się to, co przed tygodniem zapowiedział zwierzchnik diecezji białostocko - gdańskiej arcybiskup Jakub. Na mocy stosownych dekretów władyka Jakub zwolnił ks. Piotra Omelczuka ze stanowiska proboszcza Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstnia Pańskiego w Jacznie, powierzając jednocześnie tę funkcję ks. Piotrowi Hanczarukowi. Symboliczne przekazanie obowiązków nastąpiło w minioną niedzielę (02.IX), w obecności dziekana okręgu sokólskiego ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-18 - Wyświęcenie krzyża i placu pod budowę świątyni w Augustowie

  2016-09-18
  Duchowni i wierni symbolicznie dali początek wielkiemu dziełu budowy nowego Domu Bożego. Porośnięty trawą i ogrodzony plac przy ul. Mazurskiej w Augustowie, nie widział jeszcze takiej ilości stojących aut i modlących się ludzi. Oby- tak jak przybywały kolejne osoby, na fundamentach układały się kolejne cegły, rosły ściany i wznosiły kopuły. W piękną, słoneczną wrześniową środę, w dzień święta Augustowskiej Ikony Matki Bożej, tuż po 16.00, zrobiliśmy ku temu pierwszy krok! Przed Bogurodzicą w jej Augustowskiej ikonie odsłużony został akatyst, po czym piętnastu duchownych dokonało czynu poświęcenia pięknego i dostojnego drewnianego krzyża wraz z miejscem, na którym ma stanąć augustowska cerkiew.

Script logo