Aktualności

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-02-03 - Ognisko w Nowym Dworze

  2016-02-03
  W minioną niedzielę (31.I), w nowodworskiej parafii p.w. św. Mikołaja miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa kolędnicza, która nie tak dawno sławiła wśród parafian Narodzenie Chrystusa, zorganizowała integracyjne ognisko. Ta skromna inicjatywa była formą podziękowania parafianom za miłe przyjęcie kolędników oraz za ofiarność na rzecz cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2017-07-12
  Parafia w Samogródzie to nieco ponad 190 wiernych, jednak raz do roku jej liczebność się podwaja a nawet potraja. Tym dniem jest oczywiście 12 lipca, kiedy to Cerkiew wspomina św. Apostołów Piotra i Pawła, patronów miejscowej świątyni. Większość osób, których o to pytałem twierdzi, że na Sokólszczyźnie właśnie w Samogródzie odpusty są najliczniejsze. No i jeszcze w Ostrowie Północnym, ale na ten poczekamy do końcówki sierpnia. Wracając do Samogródu, to nie inaczej było też w tym roku. Środowe przedpołudnie dla setek wiernych nie mogło rozpocząć się inaczej, niż modlitwą w drewnianej, samogródzkiej cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2015-08-02
  W tym roku przypada okrągła rocznica. Już trzydziesta, choć ludzie wciąż mówią o tym, jakby to było wczoraj. - Łunę było widać nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakby niebo płonęło – wspominają starsi mieszkańcy okolicznych wsi. Ale to płonęła Cerkiew, czyniąc ból w sercach lokalnej społeczności. Piękne, słoneczne przedpołudnie w minioną niedzielę, upłynęło w Jacznie pod znakiem modlitwy i wspomnień. Pamięć drewnianej świątyni i nauka św. proroka Eliasza znów przyciągnęły tu tłumy wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2015-08-07
  30 lat temu, na cmentarzu w Kruszynianach wzniesiono murowaną cerkiew. Powstała ona w miejscu drewnianej świątyni, która zimą 1983 r. doszczętnie spłonęła. I choć czas goi rany i zaciera przykre wspomnienia, odciska też swój ślad na rzeczach doczesnych, w tym na ścianach, tynkach i murach kruszyniańskiej cerkwi. Nadszedł w końcu czas na przywrócenie temu urokliwemu miejscu dawnego blasku. Za sprawą uporu nastojaciela, ofiarności ludzi dobrej woli oraz łaski sił Niebiańskich, rozpoczęte przedsięwzięcie udało się zakończyć, czego zwieńczeniem był czyn obnowlenija chrama (oświęcenia świątyni po generalnym remoncie), którego dokonał w miniony piątek biskup supraski Grzegorz. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2015-08-28
  Tylko kilka razy do roku, wzdłuż asfaltowej drogi pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, ustawionych jest tak wiele samochodów, że nie ma mowy o swobodnym minięciu się czy wyprzedzaniu. To w pobliżu miejscowej cerkwi parkują wierni z okolicznych miejscowości. W miniony piątek było jednak sporo przyjezdnych z różnych zakątków województwa. Co ich tu przywiodło? Niesione w dłoniach bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów oraz niebieskie obłaczenija duchownych wszystko wyjaśniają – to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy też po prostu „zielna” - jak mówią. Jedno z dwunastu wielkich świąt – ostatnie w roku liturgicznym i zarazem chramowoj praznik ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2015-09-27
  Bez wątpienia wielu było takich, którzy w ostatni weekend spoglądając na złowieszcze ciemne chmury, modlili się o pogodę. Wielu bowiem miało w planach wyprawę do Kuźnicy, gdzie rokrocznie, 27 września mają miejsce uroczystości parafialnego święta. Modlitwy zostały wysłuchane i Bóg błogosławił Sokólszczyznę słoneczną niedzielą okraszoną  orzeźwiającym wiatrem.  Wokół murowanej cerkwi na wzgórzu oraz w jej urokliwy, ciepłym i przytulnym wnętrzu, setki wiernych z najdalszych zakątków powiatu, oddawało cześć Krzyżowi Pańskiemu, w dzień jednego z dwunastu wielkich świąt prawosławia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2015-10-14
  Ostatnimi czasy kilkukrotnie pisaliśmy o wspólnocie wiernych w Nowym Dworze, a to za sprawą szlachetnego przedsięwzięcia parafian, które zaowocowało odnowieniem i upiększeniem ich miejscowej świątyni. Swoistym zwięczeniem i podsumowaniem tego przedsięwzięcia było obchodzone wczoraj święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Ten praznik zwany lokalnie Pokrową, od lat jest szczególnie podniośle obchodzony właśnie w Nowym Dworze. To jednak nie wszystko. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 60-leciem budowy obecnej świątyni, a to z kolei zaowocowało napisaniem i wydaniem książki opisującej historię tej niewielkiej, nadgranicznej parafii. Nic więc dziwnego, że z tej okazji Sokólszczyznę odwiedził wczoraj arcybiskup białostocki i gdański Jakub, który przewodniczył sprawowanym w Nowym Dworze nabożeństwom. 

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-01-11 - Kolędowanie w Nowym Dworze

  2016-01-11
  7 stycznia, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, grupa młodzieży z parafii prwosławnej w Nowym Dworze postanowiła podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania. Niosąc ze sobą własnoręcznie przygotowaną gwiazdę, młodzi ludzie gromkim śpiewem sławili Narodzonego Chrystusa. 8-osobowa grupa odwiedziła wsie: Chilmony, Holaki, Koniuszki, Dubaśno, Nowy Dwór i Synkowce.

 • Foto: Marta Łuksza

  Archiwum 2016-03-08 - Ks. Piotr Omelczuk kapelanem OSP

  2016-03-08
  Ks. Piotr Omelczuk, proboszcz parafii w Jacznie, został mianowany kapelanem gminnym straży pożarnej. Uroczystość odbyła się 3.03 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Biskup Jerzy mianował łącznie pięciu nowych kapelanów tej formacji mundurowej. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlasia i Małopolski oraz ks. ihumen ppor. rez. Sergiusz (Matwiejczuk), Krajowy Kapelan Straży Pożarnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2016-07-12
  Kiedy po wieczornym nabożeństwie, w przeddzień święta Piotra i Pawła, nad Samogródem i całą Sokólszczyzną rozpętała się burza, wielu przewidywało, że głównym aktorem mających się odbyć nazajutrz uroczystości, będą deszcz, wiatr i błyskawice. Mając w pamięci zdarzenia sprzed niespełna miesiąca nie było też pewne, czy nawałnica znów nie połamie drzew, które zatarasują drogi. Jednak głównym aktorem okazał się Bóg, który wczoraj drogi do Samogródu pozostawił przejezdnymi oraz błogosławił bezdeszczowym, choć pochmurnym niebem i lekko tylko wyczuwalnym wiatrem. Jakże inaczej nazwać obecność setek wiernych, jeśli nie wiarą? I kto wie, czy właśnie nie owa wiara sprawiła, że naprestolnyj praznik sakohródzkoho przychoda odbył się bez przeszkód, że wyniesiono ikony i chorągwie na krestnyj chod, a wierni i liczni goście mogli spokojnie zgromadzić się zarówno w świątyni jak i na podwórzu wokół niej, a później szczęśliwie wrócić do swoich domów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-03 - Święto parafialne w Jacznie

  2016-05-03
  Trzeci dzień Paschy Chrystusowej to tradycyjnie już dzień parafialnego święta w Jacznie. W tamtejszej okraszonej niebieskimi kopułami, murowanej świątyni p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, zebrało się dziś większość duchownych dekanatu sokólskiego oraz liczni wierni. Władze samorządowe reprezentowali: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz wiceburmistrz Dąbrowy Białostockiej Andrzej Wnukowski. Swoją obecnością zaszczycili zebranych także ihumen o. Sergiusz, kapelan krajowy Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe OSP Jaczno oraz Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-10 - Rozpoczął się remont kopuły w Jacznie

  2017-07-10
  Akcje charytatywne, kwesty, bal, licytacje, rajd motocyklowy -  cel, dla którego organizowane były wszystkie te przedsięwzięcia, właśnie się rozpoczął. Mowa o remoncie głównej kopuły cerkwi w Jacznie. Przy świątyni postawiono już rusztowania, a na przycerkiewnym placu oraz na wysokości, wykonywane są przewidziane harmonogramem prace.

 • Foto: Jan Klejbuk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2016-05-06
  Dzień modlitwy do św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy jest też parafialnym świętem w Jurowlanach. Tamtejsza murowana świątynia już od wczesnych godzin porannych także zapełniła się wiernymi. Odprawionej tam Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego. Towarzyszyli mu: ks. prot. Mikołaj Dejneko z Dąbrowy Białostockiej oraz proboszcz jurowlańskiej parafii ks. prot. Mirosław Łuciuk. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2016-05-06
  6 maja, w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by wspomnieć patrona swojej cerkwi. Uroczystości były o tyle szczególne, gdyż parafialne święto - zwane często Małą Paschą, przypadło w tym roku w Paschalny Piątek.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2016-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2016-05-21
  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje parafialne święto. Uroczystości ku czci patrona świątyni, Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, rozpoczęły się o godzinie 9.00 akafistem, któremu przewodniczył ks. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu, a uczestniczyli w nim także ks. Marek Kozłowski miejscowy wikariusz i ks. Piotr Omelczuk proboszcz parafii w Jacznie. Godzinę później rozpoczęła się Boska Liturgia pod przewodnictwem ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka - dziekana okręgu Sokólskiego, przy współudziale ks. Józefa, ks. Marka, ks. Piotra oraz ks. Mirosława Tomaszewskiego proboszcza z Zabłudowa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2016-05-22
  W Polsce jest kilkanaście świątyń, w których szczególnie uroczyście obchodzone jest dzisiejszy dzień wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy. Jedną z nich jest cerkiew w Nowym Dworze, dlatego tam waśnie, od wczesnych godzin porannych podążały rzesze wiernych, by pokłonić się ikonie świętego i prosić o wstawiennictwo na kolejny rok.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-06-14 - Święto parafialne w Augustowie

  2016-06-14
  Przypadające w tym roku we czwartek (9.VI) święto Wniebowstąpienia Pańskiego, a tym samym chramowoj praznik w Augustowie, tradycyjnie już zostało przeniesione na następującą niedzielę (12.VI). Uroczystości rozpoczęły się Małym Poświęceniem Wody, które sprawował ks. Piotr Omelczuk z Jaczna. O godzinie 10:00 była celebrowana Boska Liturgia pod przewodnictwem dziekana okręgu sokólskiego ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, przy współudziale ks. prot. Piotra Charytoniuka z Krynek, ks. Łukasza Ławreszuka z Ełku i ks. Piotra Omelczuka. Zakończywszy Liturgię, duchowni odsłużyli także uroczysty świąteczny molebien.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2016-07-07
  Odpust jest bardzo ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W wymiarze religijnym jest to święto patrona świątyni, czyli czas modlitwy, bardzo często połączony ze święceniem grobów najbliższych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt społeczny, czyli możliwość spotkania ludzi, często tylko raz w roku, właśnie na okoliczność odpustu. Ba, odpust stał się w wielu miejscach wyznacznikiem czasu i kalendarza. Przecież niejednokrotnie da się usłyszeć mniej więcej takie rozmowy: "Da Jana pasianujam, truskauki zbiarem nu i zboże trebo papryskać ad ziela, a pa Jani stadołu spraczam nu i da żniwa budziam szykawatsa". Lub też: "Pomni, szto kupatsa możno tolko da Ilja, potym uże da reki ni trebo uchodzić".

 • Foto: Joanna Stelmaszuk-Troc

  Archiwum 2016-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2016-07-07
  - Wysławiamy dziś największego z proroków, Ostatniego proroka Starego Testamentu i pierwszego Nowego Testamentu - mówił w miniony czwartek (7.VII) ks. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, podczas uroczystości w cerkwi w Grzybowszczyźnie Starej, filialnej świątyni parafii w Ostrowie Północnym. Tam także świętowano predstolnyj praznik. Podczas małego poświęcenia wody i Boskiej Liturgii, wraz z duchownymi – poza ks. Jarosławem, byli to: tutejszy proboszcz ks. mitrat Aleksander Klimuk, ks. Paweł Łapiński z Wasilkowa i ks. Adrian Charytoniuk z Samogródu – modlili się licznie zebrani wierni. Odczuwało się kameralny nastrój i swego rodzaju pełnię. Tego dnia św. Jan zgromadził wokół siebie dzieci, młodzież, studentów, ludzi w średnim wieku oraz tych najstarszych. Takich, którzy przyjeżdżają do tej, położonej w puszczy świątyni, na każde nabożeństwo jak też pielgrzymów, którzy przybyli tu po raz pierwszy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-12-23 - Gowienija duchowieństwa w Ostrowiu Północnym

  2017-12-23
  Nie tylko wierni czynią starania, by właściwie przygotować się do święta Narodzenia Pańskiego. Także duchowni, służący na co dzień w swoich parafiach, przed tym radosnym świętem spotykają się wszyscy razem, by w godny i dostojny sposób się doń przygotować. Tegoroczne rekolekcje odbyły się wczoraj w Ostrowie Północnym. Z tej okazji, do miejscowej świątyni pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, przybył także zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Władyka Jakub przewodniczył sprawowanej tego dnia Boskiej Liturgii. 

Script logo