Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W duchu prawosławia - zaproszenie na spotkanie w Jacznie

  Ks. Piotr Hanczaruk serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę spotkań "W duchu prawosławia". W niedzielny wieczór (22 marca), wszyscy chętni będą mogli porozmawiać z Hieromnichem Pantelejmonem z Monasteru w Supraślu, na temat duchowego przeżywania Wielkiego Tygodnia. Przypominamy, iż każde ze spotkań rozpoczyna się o godz. 18.00 - Akatystem przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej. Następnie proboszcz zaprasza do miejscowej świetlicy na spotkanie tematyczne przy herbacie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Sami, własnymi rękami - cerkiew w Wierzchlesiu

  Własnymi siłami, przy niebiańskim patronacie Św. Jerzego, postawiliśmy w Wierzchlesiu kolejny krok przy upiększeniu naszej parafialnej cerkwi. Dzięki zaangażowaniu parafian mogliśmy podczas Boskiej Liturgii cieszyć się owocami naszego wspólnego dzieła. Nowy okład na Prestoł i nowy żyrandol w części ołtarzowej są kolejnymi namacalnymi znakami siły naszej wspólnoty. "Jeśli my tego nie zrobimy, może być tak, że już nikt tego nie zrobi..." – takimi słowami zmobilizowaliśmy się do rozpoczęcia kapitalnego remontu cerkwi.

 • Zaproszenie na "Wielkopostne Piątki"

  Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zapraszają na cykl spotkań "Wielkopostne Piątki". Co tydzień po Krestnoj Pieśni spotkamy się w świetlicy parafialnej, by porozmawiać z duchownymi, mnichami i działaczmi na różne tematy związane z prawosławiem. W dalszej części harmonogram spotkań.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wiecznaja Pamiat'

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk wraz z matuszką, a także Rada Parafialna oraz cała wspólnota wiernych składają szczere wyrazy współczucia Państwu Krystynie i Dariuszowi Wiszniewskim z powodu śmierci śp. Mikołaja - taty i teścia. Wiecznaja Pamiat'.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rozpoczął się Wielki Post

  "Nie istnieje zło, którego nie przezwyciężyłaby bojaźń Boża. Jak ogień biorąc żelazo, choćby najbardziej zepsute i zardzewiałe, czyni go jasnym i nieskazitelnym, oczyszczając go i zupełnie naprawiając uszkodzenia, tak i bojaźń Boża w krótkim czasie dokonuje wszystkiego i nie dopuszcza, by cokolwiek ludzkiego szkodziło tym, którzy są nim przepełnieni". Święty Jan Złotousty

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ufność i modlitwa pomaga dbać o cerkiew w Jacznie

  Niewielka wspólnota parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, nieustannie dba o cerkiew wybudowaną rękami swoich poprzedników. W tym roku mija już 35 lat od tragicznego pożaru, który doszczętnie strawił starą drewnianą cerkiew. Szczera modlitwa i głęboka ufność wiernych pozwoliła nie tylko odbudować świątynię, ale codziennie o nią dbać i sukcesywnie wyposażać w nowe piękne elementy.

 • JE Najprzewielebniejszy Warsonofiusz bp Siemiatycki

  Imieniny Biskupa Warsonofiusza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Warsonofiusza Wielkiego (Prepodobnyj Warsonofij Wielikij - 19 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Wczorajszego wieczora w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, po akatyście przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej, odbyło się kolejne spotkanie "W duchu prawosławia". Tym razem miejscowi parafianie rozmawiali z o. diakonem Wiaczesławem Perkiem o piękne języka cerkiewnosłowiańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piękny jubileusz o. Włodzimierza i m. Walentyny Misiejuków

  Dziś mija dokładnie 50 lat odkąd o. Włodzimierz Misiejuk i matuszka Walentyna tworzą wspólnie małą domową cerkiew. To pół wieku wspaniałej historii, wielkiej miłości oraz wspólnej posługi wiernym - najpierw w parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Zabłudowie, potem na krótko w parafii w Wojnowie. W okresie 1971 - 1982 w niedalekiej parafii św. Anny w Królowym Moście, zaś w latach 1982 - 1983 w parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku. Od 37 lat o. Włodzimierz jako proboszcz i dziekan okręgu, opiekuje się swoimi parafianami tu na Sokólszczyźnie. U jego boku codziennie stoi matuszka, wspierając i w tych dobrych i gorszych chwilach oraz okraszając nabożeństwa swym pięknym śpiewem. Wspólnie dają przykład jak po chrześcijańsku żyć i wychować dzieci. Za błogosławiony dar małżeństwa dziękowali dziś Bogu w swojej parafialnej świątyni, w otoczeniu rodziny i najbliższych. Ojcze Włodzimierzu, matuszko Walentyno, z okazji tak wspaniałego jubileuszu, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech wszechmocny Bóg daruje Wam dobre zdrowie i długie lata wspólnego życia!

 • za: ww.facebook.com/cerkiewjaczno

  Niedziele przygotowawcze do Wielkiego Postu

  Na horyzoncie niedalekiej przyszłości widać już pierwsze oznaki zbliżającego się wielkiego postu. Ów 40-dniowy okres o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina, nazywany jest wiosną duchową. By ową wiosnę właściwie przeżyć, Cerkiew przeprowadzi nas już od jutra przez kolejne cztery niedziele przygotowawcze.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspaniała zabawa na dorocznym balu karnawałowym

  Dzisiejsze popołudnie i wieczór, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. Doroczny Bal Karnawałowy organizowany przez Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu, jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem. Spotkanie w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury, to prócz zabawy dla najmłodszych także doskonała okazja do wytchnienia dla rodziców i opiekunów. Czas na chwilę rozmowy przy filiżance herbaty i wymianę doświadczeń rodzicielskich.

 • JE Najprzewielebniejszy Grzegorz abp Bielski

  Imieniny Arcybiskupa Grzegorza

  Dziś Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa (Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolskij - 7 lutego), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na doroczny Bal Karnawałowy

  To już w najbliższy piątek Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na doroczny Bal Karnawałowy. Dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami zapraszamy 7 lutego o godz. 17.00 do kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury. Zapewniamy dobrą zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla najmłodszych oraz tradycyjnie świetną atmosferę.

 • Zosia Jurgiel

  Podaruj mi swój 1% - Zosia Jurgiel

  - Zosia ciężko pracuje na swoje zdrowie. Brnie do przodu i walczy o swoją przyszłość. Dzięki rodzinie i Waszemu wsparciu kiedyś wygramy walkę z autyzmem. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie - Ewa i Paweł Jurgiel.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Ferie BMP z Jaczna

  W dniach 27-30 stycznia, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, wraz z opiekunem duchowym o. Piotrem Hanczarukiem, przebywało na wyjeździe integracyjnym na południu Polski. Spotkanie było wyrazem podziękowania proboszcza dla młodych ludzi, za codzienną pomoc i pracę na rzecz parafii i lokalnej społeczności.

 • Oluś Sacharko

  1% dla Olusia - nie czekamy, pomagamy!

  Dobrze znacie naszego dzielnego Olka. Przedwczoraj - 25 stycznia ten dzielny wojownik skończył 3 latka. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Oluś już dwukrotnie przebywał na leczeniu w Tajlandii, gdzie przechodził terapię komórkami macierzystymi i specjalistyczną rehabilitację. Ta kosztowna terapia była możliwa dzięki Wam! Bez pomocy ludzi aktywnych, ludzi pełnych wiary i ludzi otwartego serca, nie udało by się uzbierać tak dużej kwoty na leczenie chłopca. Aleksander dzielnie znosi codzienne zabiegi i ciężko pracuje na zajęciach, a rodzice nie szczędzą ni sił ni energii, by podarować chłopcu szansę na samodzielność.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert kolęd "Na styku kultur"

  Chociaż od powstania najstarszej znanej polskiej kolędy minęło blisko 600 lat, nie zmieniła się forma ani cel wysławiania Narodzenia Pańskiego. Kolędy nadal opowiadają o biblijnych wydarzeniach i przeżyciach ludzi współczesnych Nowonarodzonemu oraz jakby nie patrzeć, także naszych własnych. Śpiew łączy pokolenia, łagodzi obyczaje i wzmacnia modlitwę. Po raz kolejny w sokólskim kinie zebrały się tłumy widzów, aby posłuchać koncertu „Na styku kultur”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

 • JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny Metropolity Sawy

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego (Swiatitiel Sawwa, pierwyj archijepiskop Sierbskij - 25 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Waszą Eminencję, błogosławi dobrym zdrowiem, umacnia we wszystkich postanowieniach i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi. Mnogaja leta Błażenniejszyj Władyko!

 • JE Najprzewielebniejszy Jerzy abp Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz WP

  Imieniny Arcybiskupa Jerzego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę (Prepodobnyj Gieorgij Choziewit - 21 stycznia), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na kolejne warsztaty dla najmłodszych

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami - rodzicami i dziadkami, na spotkanie zorganizowane w ramach ferii zimowych. Wydarzenie w formie warsztatów poświęcone będzie przygotowaniom do mającego się odbyć już niebawem balu karnawałowego. Ewa Kuklicz będzie zachęcała i inspirowała najmłodszych do własnoręcznego przygotowania nakryć głowy, masek i kostiumów, które zostaną zaprezentowane właśnie na wspomnianym balu. Widzimy się w najbliższą sobotę (25 stycznia) o godz. 16.00 w sokólskiej świetlicy parafialnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 26 stycznia o godz. 16.00, odbędzie się kolejna edycji koncertu kolęd i pastorałek "Na styku kultur". Przedsięwzięcie organizowane przez Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną św. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej.

 • Ikona Chrztu Pańskiego

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Jacznie

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Kuźnicy

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Po radosnym i wzniosłym wspominaniu Narodzenia Chrystusa, przygotowujemy się duchowo na kolejne wielkie święto, jakim jest Objawienie Pańskie. To obchodzone stale 19 stycznia święto jest jednym z dwunastu wielkich i jak każde z nich ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. Mówi o podniosłym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan z rąk Jana Chrzciciela. Wówczas miało też miejsce pierwsze objawienie się Świętej Trójcy.

 • ks. mitrat Józef Sitkiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Józefa Sitkiewicza

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Sprawiedliwego Józefa Oblubieńca (Prawiednyj Iosif Obrucznik - niedziela po święcie Narodzenia Chrystusa), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Józefowi Sitkiewiczowi - proboszczowi parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny www.cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: o. Piotr Hanczaruk

  Kolędowanie w Jacznie

  W tym roku tradycję kolędowania kontynuowało także Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. W pierwszy dzień Święta Narodzenia Chrystusa, dwie grupy dzieci i młodzieży odwiedzały domy wiernych, by wysławiać Boga poprzez śpiew kolęd.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bal Małankowy z Bractwem św. Spirydona

  Ach cóż to był za bal! Do białego rana trwała zabawa w Sali Bankietowej Kalinowski w Sokółce. W jednym miejscu spotkali się młodsi i starsi, ludzie różnych profesji, różnych środowisk i różnych wyznań. Wszyscy symbolicznie witając kolejny rok, podali sobie dłonie i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Zabawa była znakomita i trudno słowami opisać panującą atmosferę. Dość powiedzieć, iż wielu z uczestników, zanim opuściło lokal, zawczasu zadeklarowało udział w przyszłorocznej edycji Małanki z Bractwem św. Spirydona. Tradycja po raz kolejny połączyła ludzi i oby łączyła już zawsze.

 • Foto: Aneta Prymaka-Oniszk

  Kolędowanie w Samogródzie

  8 stycznia, dzieci wraz z opiekunami z parafii w Samogródzie, wrócili do wspaniałej tradycji odwiedzania domów i dzielenia się z parafianami radością Narodzenia Chrystusa. 
  - Dopisała nam pogoda, był też zapał i energia kolędników. Wkrótce odwiedzimy może i Was! Do zobaczenia - mówił organizator ks. Adrian Charytoniuk - proboszcz miejscowej parafii.

 • JE Najprzewielebniejszy Jakub abp Białostocki i Gdański

  Bożonarodzeniowe Orędzie JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

  Orędzie Bożonarodzeniowe Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, do Czcigodnego Duchowieństwa, miłujących Boga Braci i Sióstr Zakonnych i wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

 • Ikona Narodzenia Pańskiego

  Świąteczne nabożeństwa w dekanacie sokólskim

  Przed nami Święto Narodzenia Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Czas radości, odpoczynku, spotkań z rodziną, niepowtarzalnej atmosfery kolędowania oraz obfitości podarków. Nie wolno nam jednak zapomnieć o istocie tego święta, o Bogu, modlitwie i naszych świątyniach, gdyż przede wszystkim tam, jako prawosławni chrześcijanie, powinniśmy się radować z narodzenia Syna Bożego i wychwalać Jego Imię. W dalszej części przedstawiamy tegoroczny harmonogram świątecznych nabożeństw w dekanacie sokólskim:

Script logo