Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2015-07-07
  Nikt, kto o poranku 7 lipca jechał gminną drogą z Siderki do Podsutek nie był zdziwiony widokiem zaparkowanych w okolicy cmentarza ponad setki samochodów. Zresztą celem zdecydowanej większości podróży była właśnie miejscowa kaplica i otaczające ją ze wszystkich stron groby. Jak mówi się potocznie, przyjechali na "Jana", aby zapalić znicz na mogile bliskich, wziąć udział w nabożeństwie i porozmawiać ze znajomymi, których często widują tylko raz w roku właśnie tu, na odpuście.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2014-05-29 - Święto parafialne w Augustowie

  2014-05-29
  We czwartek 29 maja 2014 r., 40 dni po Wielkanocy, Cerkiew w Augustowie obchodzilła swoje święto parafialne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2014-05-22
  Co roku, 22 maja, nowodworska prafia uroczyście świętuje dzień swojego partona, św. Mikołaja Cudotwórcy. Na wspólną modlitwę zebrało się liczne duchowieństwo, wierni miejscowej oraz okolicznych parafii, a także liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli kościoła katolickiego, władz gminnych i wojewódzkich oraz służb munduowych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2014-05-06
  6 maja, jak co roku, cerkiew pw. św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu wypełniła się wiernymi. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00, małym poświęceniem wody. Godzinę później rozpoczęła się Św. Liturgia, której przewodniczył Ks. prot. Piotr Charytoniuk z parafii w Krynkach, w asyście tutejszego proboszcza Ks. Adriana Charytoniuka i sokólskiego wikarego, Ks. Justyna Jaroszuka. Ten ostatni, zwracając się z kazaniem do wiernych, przypomniał historię św. Jerzego Zwycięzcy i odnosząc się do czasów współczesnych nazwał zwyciężcą każdego, komu udaje się walczyć z pokusami i grzechami codzienności. Na zakończenie uroczystości, wszyscy zebrani wzięli udział w krestnym chodzie. Tradycyjnie już, po nabożeństwie, parafianie mogli też poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Małgorzata Białomyzy

  Archiwum 2014-04-25 - Święto parafialne w Jacznie

  2014-04-25
  Trzeci dzień Paschy szczególnie uroczyście obchodzony jest w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. W tegoroczny Paschalny Wtorek zebrała się tam większość duchownych Dekanatu Sokólskiego, by wspólnie uczestniczyć w Św. Liturgii, której przewodniczył dziekan, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. Z kazaniem do wiernych zwrócił się wikariusz dąbrowskiej parafii, ks. Marek Kozłowski. Na zakończenie nabożeństwa, parafianie oraz licznie zebrani przyjezdni wierni wzięli udział w krestnym chodzie. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-01-12 - Choinka w Ostrowiu Północnym

  2014-01-12
  Ledwo co przebrzmiały dźwięki fińskich kolęd, a drzwi parafii prawosławnej w Ostrowie Północnym otworzyły się na kolejnych gości. Tym razem ks. mitrat Aleksander Klimiuk wraz z matuszką Ludmiłą zaprosili do siebie dzieci i młodzież na świąteczną zabawę choinkową.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-30 - Remont cerkwi w Kruszynianach

  2015-05-30
  Niedawno pisaliśmy o niewielkiej parafii w Augustowie, w której wierni przedsięwzięli budowę Cerkwi z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to jednak najmniej liczna parafia w dekanacie sokólskim i nie jedyna, w której czynione są wielkie dzieła. Oddalona od Augustowa o ponad 110 km, wysunięta najbardziej na południe powiatu i granicząca bezpośrednio z okręgiem gródeckim, jest parafia w Kruszynianach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2015-07-12
  Wraz ze zbliżającym się końcem postu Piotrowego, myśli i plany wiernych kierują się w stronę świątyń, których patronami są święci Piotr i Paweł. W okręgu sokólskim też jest Cerkiew im poświęcona. Post zakończył się w ubiegłą sobotę (11.07), a następnego ranka wierni ze szystkich stron dekanatu podążali do Samogródu, by w dzień wspomnienia apostołów, wznieść swoje modlitwy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2015-08-02
  W tym roku przypada okrągła rocznica. Już trzydziesta, choć ludzie wciąż mówią o tym, jakby to było wczoraj. - Łunę było widać nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakby niebo płonęło – wspominają starsi mieszkańcy okolicznych wsi. Ale to płonęła Cerkiew, czyniąc ból w sercach lokalnej społeczności. Piękne, słoneczne przedpołudnie w minioną niedzielę, upłynęło w Jacznie pod znakiem modlitwy i wspomnień. Pamięć drewnianej świątyni i nauka św. proroka Eliasza znów przyciągnęły tu tłumy wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2015-08-07
  30 lat temu, na cmentarzu w Kruszynianach wzniesiono murowaną cerkiew. Powstała ona w miejscu drewnianej świątyni, która zimą 1983 r. doszczętnie spłonęła. I choć czas goi rany i zaciera przykre wspomnienia, odciska też swój ślad na rzeczach doczesnych, w tym na ścianach, tynkach i murach kruszyniańskiej cerkwi. Nadszedł w końcu czas na przywrócenie temu urokliwemu miejscu dawnego blasku. Za sprawą uporu nastojaciela, ofiarności ludzi dobrej woli oraz łaski sił Niebiańskich, rozpoczęte przedsięwzięcie udało się zakończyć, czego zwieńczeniem był czyn obnowlenija chrama (oświęcenia świątyni po generalnym remoncie), którego dokonał w miniony piątek biskup supraski Grzegorz. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2015-08-28
  Tylko kilka razy do roku, wzdłuż asfaltowej drogi pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, ustawionych jest tak wiele samochodów, że nie ma mowy o swobodnym minięciu się czy wyprzedzaniu. To w pobliżu miejscowej cerkwi parkują wierni z okolicznych miejscowości. W miniony piątek było jednak sporo przyjezdnych z różnych zakątków województwa. Co ich tu przywiodło? Niesione w dłoniach bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów oraz niebieskie obłaczenija duchownych wszystko wyjaśniają – to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy też po prostu „zielna” - jak mówią. Jedno z dwunastu wielkich świąt – ostatnie w roku liturgicznym i zarazem chramowoj praznik ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2015-09-27
  Bez wątpienia wielu było takich, którzy w ostatni weekend spoglądając na złowieszcze ciemne chmury, modlili się o pogodę. Wielu bowiem miało w planach wyprawę do Kuźnicy, gdzie rokrocznie, 27 września mają miejsce uroczystości parafialnego święta. Modlitwy zostały wysłuchane i Bóg błogosławił Sokólszczyznę słoneczną niedzielą okraszoną  orzeźwiającym wiatrem.  Wokół murowanej cerkwi na wzgórzu oraz w jej urokliwy, ciepłym i przytulnym wnętrzu, setki wiernych z najdalszych zakątków powiatu, oddawało cześć Krzyżowi Pańskiemu, w dzień jednego z dwunastu wielkich świąt prawosławia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-06-06 - Remonty w parafii w Jacznie

  2015-06-06
  Zakończywszy remont domu parafialnego, probostwo w Jacznie przedsięwzięło kolejne ważne dzieło, jakim jest generalny remont dzwonnicy miejscowej Cerkwi.

 • Foto: Piotr Filipik

  Archiwum 2014-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2014-07-07
  W Dekanacie sokólskim jest jeszcze jedno miejsce, prócz Siderki, w którym szczególnie uroczyście obchodzi się praznik św. Jana Chrzciciela. Miejscem tym jest cerkiew w Starej Grzybowszczyźnie, należąca do parafii w Ostrowie Północnym. Jak co roku, 7-go lipca wierni spotkali się tu na wspólnej modlitwie.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-01-11 - Kolędowanie w Nowym Dworze

  2016-01-11
  7 stycznia, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, grupa młodzieży z parafii prwosławnej w Nowym Dworze postanowiła podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania. Niosąc ze sobą własnoręcznie przygotowaną gwiazdę, młodzi ludzie gromkim śpiewem sławili Narodzonego Chrystusa. 8-osobowa grupa odwiedziła wsie: Chilmony, Holaki, Koniuszki, Dubaśno, Nowy Dwór i Synkowce.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-04-05 - Ofiara na wyposażenie cerkwi w Nowym Dworze

  2015-04-05
  "Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie Król izraelski".
   Ta Ewangelia wg św. ap. Jana czytana jest w każdej prawosławnej świątyni na tydzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim. W tym roku szczególnie radośnie obchodzono to święto w Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-09-28 - Jubileusz o. Aleksandra Klimuka

  2014-09-28
  Niecodzienne wydarzenie miało miejsce wczoraj w parafii w Ostrowie Północnym. 35-lecie posługi kapłańskiej świętował miejscowy proboszcz ks. mitrat Aleksander Klimuk. Z tej okazji do Ostrowa przyjechało liczne duchowieństwo, rodzina i przyjaciele ojca Aleksandra. Dziękczynne nabożeństwo celebrował Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-11-23 - Zgromadzenie BMP DB-G

  2014-11-23
  Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w minioną niedzielę w Ostrowie Północnym. Miejscowa cerkiew wypełniła się młodymi ludźmi, którzy przyjechali niemal z całego województwa, zaś Św. Liturgię, w asyście kilkunastu duchownych, celebrował arcybiskup białostocki i gdański Jakub. A wszystko to w związku z XXX Walnym Zgromadzeniem Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, które w tym roku odbywało się właśnie w Ostrowiu Północnym i Poczopku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2014-09-27
  Wczorajszy deszczowy i mglisty poranek potwierdził to, co ludzie powiadają. Wozdwiżenije (Podwyższenie Krzyża Pańskiego), to jesienne święto. – Zdarzało się że i przymrozki spore były a zanim się człowiek obejrzy to i śnieg spadnie – słychać było rozmowy wiernych, zgromadzonych na cerkiewnym placu. Już jest po żniwach, po wykopkach a i większość innych prac polowych została zakończona, dlatego rokrocznie, 27 września, na parafialne święto do Kuźnicy przybywa tak wielu ludzi. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, gdyż swoją wizytę w kuźnickiej parafii zapowiedział biskup supraski Grzegorz.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-01-22 - Nowe dzwony w Jacznie

  2015-01-22
  O trzy nowe, a w zasadzie stare dzwony, wzbogaciła się parafia w Jacznie. Dzwony te przez dziesiątki lat współtworzyły rytm klasztornego życia, wyznaczając swym brzmieniem codzienne nabożeństwa w Stauropigialnym Męskim Monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-03-22 - Ofiara na rzecz cerkwi w Nowym Dworze

  2015-03-22
  W czwartą niedzielę Wielkiego Postu,  przed Święta Liturgią w parafii p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, proboszcz ks. prot. Józef Sitkiewicz dokonał poświęcenia trzech nowo zakupionych anałoi i stołu ofiarnego. Odsłużono również molebin za wszystkich ofiarodawców.

 • Foto: m. Elżbieta Kozłowska

  Archiwum 2014-09-16 - Święto Augustowskiej Ikony Matki Bożej

  2014-09-16
  W Niedzielę 14 września 2014 r. obchodziliśmy święto Augustowskiej Ikony Bogurodzicy. Równo 100 lat temu, w nocy z 13 na 14 września 1914 r. w augustowskich lasach, Przenajświętsza Bogurodzica objawiła się prawosławnym żołnierzom. Z tej okazji, do naszej cerkwi przybyła duża (150cm na 90cm) ikona "Augustowskie zwycięstwo", napisana w Petersburgu, a oświęcona w Kronsztadzie, jako ofiara dla naszej parafii. Przywiózł ją ks. Gienadij Biełowołow proboszcz parafii św. Jana Teologa w Petersburgu wraz z grupą 7 pielgrzymów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-04-14 - Święto parafialne w Jacznie

  2015-04-14
  Dziś, w trzeci dzień Święta Paschy obchodzony był chramowoj praznik Cerkwi w Jacznie. Jak co roku, do górującej nad wsią świątyni przybyła większość duchownych dekanatu sokólskiego. O godz. 10.00 odprawiona została Boska LIturgia, której przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wzięli udział w uroczystej Paschalnej procesji.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-07-12 - Święto ap. Piotra i Pawła w Samogródzie

  2014-07-12
  Dzień wspomnienia św. ap. Piotra i Pawła był okazją do modlitewnego spotkania w samogródzkiej Cerkwi, której patronami są wspomniani apostołowie. Na to stałe, w kalendarzu liturgicznym, święto, obchodzone zawsze 12-go lipca, jak co roku przybyli liczni wierni, nie tylko z miejscowej parafii ale z całego dekanatu. 

 • Foto: o. Justyn Jaroszuk

  Archiwum 2015-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2015-05-06
  W minioną środę w Jurowlanach, wierni i duchowni uczestniczyli w uroczystych nabożeństwach z okazji wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy. Molebnowi z małym poświęceniem wody oraz Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, w asyście miejscowego proboszcza ks. Mirosława Łuciuka, ks.Justyna Jaroszuka z Sokółki oraz ks. Marka Kozłowskiego z Augustowa.

 • Foto: dzięki uprzejmości ks. Marka Kozłowskiego

  Archiwum 2014-09-13 - Zaproszenie na uroczystości Augustowskiej Ikony Bogurodzicy

  2014-09-13
  Ks. Marek Kozłowski serdecznie zaprasza w niedzielę 14 września, do Augustowa, na uroczystości Augustowskiej Ikony Bogurodzicy.
  100 lat temu, 14 września 1914 r., w lasach pod Augustowem Przenajświętsza Bogurodzica objawiła się prawosławnym żołnierzom. Z tej okazji, do naszej cerkwi przybędzie ikona napisana w Petersburgu i jako ofiara dla augustowskiej parafii pozostanie z nami. Identyczna ikona była już w naszej cerkwi 12 sierpnia 2012 r. Była ofiarą dla Patriarchy, jechała do Serbii i tam została

 • Foto: parafia w Wierzchlesiu

  Archiwum 2015-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2015-05-06
  6 maja, mimo niesprzyjającej pogody, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by w uroczysty sposób wspomnieć patrona swojej Cerkwi, św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcę. Liturgiczne uroczystości rozpoczęły się od molebnu z małym poświęceniem wody, odprawionego przez ks. prot. Piotra Charytoniuka z Krynek. Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego w asyście ks. Piotra oraz miejscowego proboszcza, ks. Adriana Charytoniuka. Padający deszcz nie przeszkodził też w modlitwie i oświęceniu grobów na przycerkiewnym cmentarzu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2014-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2014-08-28
  Dobiegł końca dwutygodniowy uspieński post. Nadszedł czas na świętowanie. Cerkiew obchodzi dziś święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też zielną. Jest to jedno z 12 Wielkich Świąt i zarazem ostatnie w roku liturgicznym. Dzisiejsze uroczystości miały szczególny charakter między innymi w Boćkach, Wojnowie, Bielsku Podlaskim, Czyżach, Zabłubowie, Kleszczelach, Narojkach oraz białostockich Starosielcach, zaś w naszym dekanacie, w cerkwi w Ostrowie Północnym.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2015-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2015-05-21
  Rok rocznie 21 maja, cerkiewne dzwony zapraszają wiernych dąbrowskiej parafii na liturgiczne uroczystości święta parafialniego. W tym roku, zebrani mieli podwójną okazję do świętowania, gdyż dzień wspomnienia patrona miejscowej Cerkwi, św. ap. Jana Teologa, zbiegł się z innym ważnym świętem - Wniebowstąpieniem Pańskim. 

Script logo