Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Tygodnia Paschalnego

  Chrystos Woskresie!
  Bóg nam błogosławił i po raz kolejny pozwolił przeżywać radość Zmartwychwstania. Radujmy się blaskiem Świętego Ognia i przekazujmy tę nowinę wszystkim wiernym. Chrystos Woskresie! Przed nami okres radości, odpoczynku i spotkań z rodziną. Dziękując Bogu za dar Zmartwychwstania i zapraszając do wspólnej modlitwy, przedstawiamy tegoroczny harmonogram nabożeństw Tygodnia Paschalnego w Dekanacie Sokólskim.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święty ogień w cerkwiach na Sokólszczyźnie

  Chrystos Woskresie! Χριστός ἀνέστη! Chrystus Zmartwychwstał!
  Pozdrawiamy ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Jego nieodzownym elementem jest nocne nabożeństwo, na które we wszystkich cerkwiach Dekanatu Sokólskiego ściągają rzesze wiernych. Punktualnie o północy, w uroczystej procesji i przy akompaniamencie dzwonów, trzykrotnie okrążyli oni swoje świątynie, zaś odziani w białe szaty duchowni, symbolicznie zwyciężając śmierć - krzyżem otwierali drzwi cerkwi, by zgromadzonym wewnątrz wiernym jak też i całemu światu oznajmić, iż Chrystus Zmartwychwstał! Radość z przeżywania wydarzenia, które stanowi fundament Chrześcijaństwa jest tym większa, gdyż świątynie, w tym także te na Sokólszczyźnie, znów zajaśniały blaskiem Świętego Ognia. Ogień ów, raz do roku w równie cudowny sposób zstępuje na ziemię w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Bóg błogosławił światu po raz kolejny. Wczoraj o godzinie 13.16 polskiego czasu, ogień zszedł na ziemię zapalając świece Patriarchy Jerozolimskiego.

 • Ikona Zmartwychwstania Pańskiego

  Życzenia Dziekana Okręgu Sokólskiego

  Bracia i siostry w Zmartwychwstałym Chrystusie.
  Zwracam się do Was kiedy z Jerozolimy dotarła wieść, że i w tym roku Święty Ogień zszedł w Świątyni Grobu Pańskiego i w ten sposób miłosierdzie Boże jeszcze raz okazało się tak blisko, chociaż świat pogrąża się w chaosie. Jerozolimscy chrześcijanie są przekonani, że cud Ognia jest oznaką wskazującą na jeszcze jeden rok pokoju. Często mówimy o pokoju, jako o czasie bez wojny. Pokój przekazany apostołom przez Chrystusa po Zmartwychwstaniu miał jednak oznaczać stan ducha. Czas bez wojny jest pokojem pozornym, przygotowaniem do wojny. Stan ducha zmienia nas samych i świat wokół nas. Życzę wszystkim na Święto Paschy Chrystusowej takiego stanu ducha, aby we wszystkich widzieć braci i z każdym spotkanym wymienić się Paschalnym powitaniem Christos Woskresie, Woistinu Woskresie.

 • Paschalne życzenia do redakcji i Bractwa św. Spirydona

  Niech powstanie Bóg, i rozproszą się Jego wrogowie. Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha mistyczna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana, Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!
  Radujmy się i przebaczajmy! W to Święto Świąt, fundament Chrześcijaństwa, w sercach niech pozostanie jedynie nieskalana radość. Niech Zmartwychwstanie Pańskie stanie się ponadczasowym przesłaniem łagodzącym uprzedzenia, uciszającym spory i zmieniającym stereotypy. Niech Christos Woskresie wypowiadają usta uśmiechnięte, łagodne i szczere a usłyszą serca pełne pokory przebaczenia i wyrozumiałości. Czcigodnemu duchowieństwu okręgu sokólskiego, wszystkim wiernym oraz odwiedzającym naszą stronę najserdeczniejsze życzenia składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk, Daniel Szczurko, Halina Raducha, o. Adrian Charytoniuk

  W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

  Dobiega końca Wielki Tydzień. Przez ostatnie dni modlitewnie podążaliśmy ostatnimi ziemskimi śladami Chrystusa, a nabożeństwa - zwłaszcza Wielkiego Czwartku z czytaniem Strasti Hospodni oraz Wielkopiątkowe z wynosem Płaszczanicy, przyciągały setki wiernych. Przed chwilą w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie zszedł Święty Ogień. Do Jerozolimy wzorem lat ubiegłych udała się także delegacja z polskiej cerkwi, której przewodniczy bp Hajnowski Paweł. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Ognia do świątyń na Sokólszczyźnie, przygotowujemy już koszyczki wielkanocne, a w nich jajka, mięso, chleb, sól i ciasto, które następnie są oświęcane i spożywane podczas jutrzejszego Paschalnego śniadania.

 • Kanał "Bliżej Cerkwi"

  Serdecznie zapraszamy do oglądania kanału "Bliżej Cerkwi" w serwisie YouTube. Znaleźć tam można wideorelacje z wielu przedsięwzięć zarówno parafii w Jacznie jak też innych wspólnot Okręgu Sokólskiego oraz Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dekanalny plan nabożeństw Wielkiego Tygodnia

  Zakończyliśmy 40-dniowy Wielki Post i stajemy u progu Wielkiego Tygodnia. W obrzędy ostatnich sześciu dni przed Paschą wprowadziła nas sobota wskrzeszenia Łazarza oraz Niedziela Palmowa - ustanowiona na cześć uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wielki Post, poprzez wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów, spowiedź, liczne nabożeństwa i wewnętrzną modlitwę, miał za zadanie przygotować nas na to, co właśnie następuje. Teraz już nie powinniśmy się koncentrować na sobie, lecz na tym, czego Zbawiciel dokonuje dla każdego z nas. W milczeniu i pokorze pójdźmy za Chrystusem przez wszystkie dni Wielkiego Tygodnia, przez wszystkie następujące po sobie wydarzenia, pojmanie, zdradę Judasza, sąd, mękę oraz śmierć, aż po Zmartwychwstanie. Ideałem staje się więc, by ten okres spędzić w ciszy i skupieniu, uczestnicząc w sprawowanych wówczas nabożeństwach. Zachęcając do wspólnej modlitwy, w dalszej części prezentujemy porządek nabożeństw we wszystkich parafiach okręgu sokólskiego.

 • Foto: Barbara Matyszczyk, Halina Raducha

  Wierbnoje Woskresienije

  Zanim krok po kroku będziemy podążać ostatnimi ziemskimi śladami Zbawiciela, jest czas na przeżycie uroczystej i podniosłej chwili. Na dzisiejsze poranne nabożeństwa do prawosławnych świątyń - także tych na Sokólszczyźnie, przybywały tłumy wiernych. Wszyscy - dorośli, młodzież oraz dzieci, w dłoniach trzymali przyozdobione zielone gałązki, na wzór tych rzucanych Chrystusowi pod nogi. Pięknie przyozdobione a zarazem skromne, przyniesione na pamiątkę nowotestamentowego wydarzenia, jako symboliczna zapowiedź Paschalnej radości od wieków sprawiają, iż dzisiejszego święta nie można pomylić z żadnym innym. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zielone, pięknie przyozdobione gałązki - od dzieci, dla dzieci

  Dziś, w świetlicy przy sokólskiej parafii, dzieci, młodzież oraz rodzice przygotowywali palemki na jutrzejsze święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zielone, pięknie przyozdobione gałązki, prócz upamiętnienia historycznych wydarzeń, są także darem - od dzieci, dla dzieci. Warto dołożyć i swoją cegiełkę, kupując przygotowane palemki. Będzie to wyraz uznania dla pracy najmłodszych i piękny gest dla będących w potrzebie.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Bractwo św. Spirydona zaprasza do odwiedzania stoisk ze zniczami

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona pragnie poinformować, iż podobnie jak w ubiegłym roku, przy większości cmentarzy prowadzona będzie dystrybucja zniczy. Stoiska będą oznaczone logo Bractwa. Ofiary uzyskane w ten sposób będą przeznaczone na statutową działalność Bractwa, w tym przekazane jako żertwa na rzecz poszczególnych parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Dzieci - dzieciom", zapraszamy do wspólnej pomocy potrzebującym

  Ks. Justyn Jaroszuk wraz z Bractwem św. Spirydona serdecznie zapraszają dzieci i młodzież do wspólnej akcji "Dzieci - dzieciom". W najbliższą sobotę (31 marca) od godz. 11.00, w świetlicy przy parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, przygotujemy palemki na zbliżające się święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane dla dzieci potrzebujących pomocy.

 • Foto: Ks. Adrian Charytoniuk

  Wierzymy, że uda nam się zebrać z radością to, co zasiały pokolenia naszych poprzedników

  ,,Siałeś we łzach, zbierasz z radością" (Kontakion św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy). Takie słowa towarzyszą wiernym naszej parafii podczas każdego celebrowanego nabożeństwa w naszej cerkwi. Słowa dosyć znamienne, jeśli spojrzymy na przeszłość mieszkańców Wierzchlesia, ale też wielu innych wsi i miasteczek. O łzach mogłyby opowiedzieć osoby, które je doskonale pamiętają i te, które znają je z opowieści najbliższych.

 • Płyta "Zmartwychwstania dzień" chóru "Fili"

  Już niebawem koniec Wielkiego Postu. Postu, który przygotowuje nas do Święta Świąt, jakim jest Pascha Chrystusowa. Już teraz zachęcamy więc do zakupu płyty chóru "Fili", działającego przy Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. Płyta "Zmartwychwstania dzień" jest zbiorem ponad dwudziestu Paschalnych utworów. Należy wspomnieć, iż płyta została wydana z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy i kupując ją wesprzecie Państwo budowę cerkwi Hagia Sophia Mądrości Bożej w Warszawie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na warsztaty wypiekania ciasta „pascha"

  W najbliższą niedzielę (1 kwietnia), po liturgicznym wspomnieniu wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, warto odwiedzić parafię pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, gdzie odbędą się warsztaty wypiekania ciasta „pascha”. 

 • Nowa - stara strona Dekanatu Sokólskiego

  Szanowni Państwo mamy przyjemność zaprezentować odświeżoną wersję strony cerkiew-sokolka.pl. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Zarząd Powiatu Sokólskiego, przeprowadziliśmy prace modernizacyjne serwera i strony. Nasza witryna ma obecnie zdecydowanie większe możliwości konfiguracji, ale przede wszystkim zyskała dodatkowe miejsce na kolejne setki zdjęć i obszernych tekstów.
  Ważna informacja! Jeśli mają Państwo problemy z poprawnym wyświetleniem strony, prosimy o odświeżenie jej poprzez klawisz F5. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, należy wyczyścić pliki cookie i inne dane witryn w ustawieniach przeglądarki.

 • Foto: Adam Matyszczyk i Halina Raducha

  Sekty wyzwaniem dla chrześcijanina

  Wczoraj, w parafii w Jacznie, odbyło się kolejne wielkopostne spotkanie z wiernymi. Rozpoczęło się ono od modlitwy w miejscowej cerkwi. Przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej modlono się zarówno za uczestników spotkania, jak też zdrowie i obfitość łask Bożych dla wszystkich darczyńców wspierających tę niewielką acz prężnie działającą wspólnotę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielkopostne Gowienija Duchowieństwa Dekanatu Sokólskiego

  Dziś miały miejsce wielkopostne rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Nie tylko wierni czynią starania, by właściwie przygotować się do Święta Świąt. Także ojcowie duchowni, służący na co dzień w swoich parafiach, spotykają się wszyscy razem, by wyznać swoje grzechy przed duchownikiem i z czystym sercem oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie. Było to podniosłe wydarzenie także z uwagi na pierwszą wizytę bp Andrzeja w naszym mieście. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  We środę (21 marca), w sokólskiej cerkwi odbędą się wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Z tej okazji do Sokółki przybędzie biskup supraski Andrzej. Będzie to pierwsza wizyta hierarchy w sokólskiej parafii. Rekolekcje będą też okazją dla wiernych, by przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.
  Od godz. 8.00 można będzie przystąpić do spowiedzi, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, której przewodniczył będzie władyka Andrzej. Ponadto o godz. 17.00 odsłużona zostanie jutrznia z czytaniem całości kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na spotkanie wielkopostne do Jaczna

  Proboszcz parafii w Jacznie - ks. Piotr Hanczaruk, serdecznie zaprasza na wielkopostne spotkanie. Już w niedzielę (25 marca), o godz. 18.00 odsłużony zostanie akatyst przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej. Następnie w miejscowej świetlicy odbędzie się dyskusja na temat: "Sekty religijne wyzwaniem dla każdego chrześcijanina", którą poprowadzi ks. Justyn Jaroszuk. W imieniu organizatorów gorąco zapraszamy wszystkich chętnych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Młodzież na gowienijach w Krynkach

  Dziś w Krynkach, po raz pierwszy w dekanacie sokólskim, odbyły się gowienija dla młodzieży. Do kryńskiej cerkwi zjechali młodzi ludzie z różnych stron Sokólszczyzny, by wśród codzienności choć na chwilę się zatrzymać, zastanowić, wyciszyć i pomodlić. Wysłuchać duchowych rozważań ale i poznać rówieśników. Obecność wielu duchownych była też okazją dla miejscowych parafian, by razem z gośćmi przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.

 • Podziękowanie Zarządowi Powiatu Sokólskiego oraz Staroście Sokólskiemu.

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu składa serdeczne podziękowania Zarządowi Powiatu Sokólskiego oraz Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za wsparcie w realizacji projektu modernizacji witryny internetowej www.cerkiew-sokolka.pl.
  Dzięki przyznanemu dofinansowaniu rozpoczęliśmy już prace modernizacyjne serwera i strony. Nasza witryna będzie się jeszcze szybciej ładowała, a co najważniejsze, zyska dodatkowe miejsce na kolejne setki zdjęć i mamy nadzieję - ciekawych artykułów. Już niebawem uruchomimy też zakładkę poświęconą Bractwu św. Spirydona.

 • Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów

  W miniony wtorek (6 marca), pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Św. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Podczas obrad hierarchowie Cerkwi omówili bieżące kwestie dotyczące zarówno spraw wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz przyznali nagrody dla duchowieństwa z okazji św. Paschy 2018 r.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na gowienija młodzieży

  Serdecznie zapraszamy młodych ludzi, by wśród codzienności choć na chwilę się zatrzymać, zastanowić, wyciszyć i pomodlić. Wysłuchać duchowych rozważań ale i poznać rówieśników. Już w ten piątek o godz. 9.00, w cerkwii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odbędą się wielkopostne gowienija dla młodzieży. Spotkanie organizuje Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z kryńską wspólnotą wiernych. Po Boskiej Liturgii serdecznie zapraszamy do parafialnej świetlicy na wspólną agapę oraz wykład o. Marka Ławreszuka - kierownika katedry Teologii Prawosławnej UwB.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na piątkowe spotkanie w sokólskiej parafii

  Proboszcz sokólskiej parafii ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk wraz z Bractwem Cerkiewnym Św. Spirydona, serdecznie zapraszają w najbliższy piątek (2 marca) o godz. 17.00 do wspólnego odśpiewania Krestnoj Piesni. Następnie w salce parafialnej odbędzie się spotkanie poświęcone św. Antoniemu Supraskiemu. Żywot świętego przybliży o. Włodzimierz.

 • Ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński; orthodoxia.pl

  Zmarł ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński

  Wczoraj w nocy, po długiej chorobie odszedł do Pana wieloletni emerytowany proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński.
  Panichida w intencji śp. ks. Włodzimierza Cybulińskiego odbędzie się 25 lutego o godz. 19:00 w cerkwi Zmartychwstania Pańskiego w Białymstoku. Obrzęd pogrzebu zmarłego kapłana odbędzie się 26 lutego o godz. 10:00 w cerkwi Zmartychwstania Pańskiego w Białymstoku. Po nabożeństwie ciało śp. ks. Włodzimierza odprowadzone zostanie na cmentarz św. pror. Eliasza w Białymstoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na gowienija młodzieży

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z parafią Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, serdecznie zapraszają młodzież z Dekanatu Sokólskiego na wielkopostne gowienija. Spotkanie odbędzie się w piątek (9 marca), w kryńskiej cerkwi. Będzie to okazja do modlitwy, duchowego wyciszenia oraz poprzez spowiedź i Eucharystię - godnego przygotowania się do święta Zmartwychwstania Pańskiego. Po Boskiej Liturgii serdecznie zapraszamy do parafialnej świetlicy na wspólną agapę oraz wykład o. Marka Ławreszuka - kierownika katedry Teologii Prawosławnej UwB.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Kalendarium Wielkiego Postu

  Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu - 40-dniowego okresu o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina. Przez mękę i Zmartwychwstanie Chrystusa otrzymaliśmy dar przyszłego zmartwychwstania i życia wiecznego. Jednak by ów cel osiągnąć, należy iść śladami Chrystusa i starać się żyć w czystości i świętości. Wielki Post sprzyja duchowemu odnowieniu, odsuwając kwestie doczesności na plan dalszy. Poprzez skruchę, pokorę, wzmożoną modlitwę i wstrzemięźliwość, człowiek zdolny jest poskromić żądze i zwalczyć grzech, a to z kolei pozwoli na pojednanie się z Bogiem czyli godne przygotowanie się do "Święta Świąt".

 • Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej 2018

  Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce ma zaszczyt zaprosić wszystkie młode prawosławne osoby do wzięcia udziału w ogólnopolskich obchodach Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej, który odbędzie się w Warszawie 15 lutego 2018 r., w dzień święta Spotkania Pańskiego. 
  ​Obchody rozpoczną się Boska Liturgią o godzinie 9.00, w Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny.

 • Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  Dziś Cerkiew czci pamięć Św. Grzegorza Teologa, abp Konstantynopola, niebiańskiego patrona abp bielskiego Grzegorza - opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP.
  Zespół rekadcyjny cerkiew-sokolka.pl pragnie złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę zdrowiem, chroni i umacnia w szlachetnej, arcypasterskiej służbie Cerkwi, na mnohaja leta.

 • Foto: organizatorzy

  Bal, który łączy ludzi otwartych serc

  W ubiegły piątek (2 lutego), w restauracji "Bona" w Kuźnicy, odbył się bal charytatywny na rzecz remontu cerkwi w Jacznie. To już druga odsłona tej imprezy, która łączy ludzi otwartych serc. A wszystko to w duchu chrześcijańskiej jedności osadzonej w pięknych krajobrazach Sokólszczyzny.

Script logo