Aktualności

 • List paschalny Świętego Soboru Biskupów

  List paschalny Świętego Soboru Biskupów Świętej Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej do czcigodnego Duchowieństwa, Boga miłujących Mnichów i Mniszek oraz wszystkich Wiernych Świętej Polskiej Cerkwi Prawosławnej Chrystus Zmartwychwstał!
  „Dzisiaj pełne jest wszystko jasności, niebo i ziemia, i otchłań cała. Niech więc całe stworzenie radośnie świętuje Zmartwychwstanie Chrystusa, w którym ma swe umocnienie” (kanon paschalnej jutrzni, pieśń 3.).

 • Ikona Zmartwychwstania Pańskiego

  W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

  Dobiega końca Wielki Tydzień. Przez ostatnie dni modlitewnie podążaliśmy ostatnimi ziemskimi śladami Chrystusa, a nabożeństwa - zwłaszcza Wielkiego Czwartku z czytaniem Strasti Hospodnich oraz Wielkopiątkowe z wynosem Płaszczanicy, przyciągały setki wiernych. Przed chwilą, w kaplicy nad Grobem Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie, zszedł Święty Ogień. Do Jerozolimy wzorem lat ubiegłych udała się także delegacja z polskiej cerkwi. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Ognia do świątyń na Sokólszczyźnie, przygotowujemy już koszyczki wielkanocne, a w nich jajka, mięso, chleb, sól i ciasto, które następnie są oświęcane i spożywane podczas jutrzejszego Paschalnego śniadania.

 • Dekanalny plan nabożeństw Wielkiego Tygodnia

  Zakończyliśmy 40-dniowy Wielki Post i stajemy u progu Wielkiego Tygodnia. W obrzędy ostatnich sześciu dni przed Paschą wprowadziła nas sobota wskrzeszenia Łazarza oraz Niedziela Palmowa - ustanowiona na cześć uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wielki Post, poprzez wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów, spowiedź, liczne nabożeństwa i wewnętrzną modlitwę, miał za zadanie przygotować nas na to, co właśnie następuje. Teraz już nie powinniśmy się koncentrować na sobie, lecz na tym, czego Zbawiciel dokonuje dla każdego z nas. W milczeniu i pokorze pójdźmy za Chrystusem przez wszystkie dni Wielkiego Tygodnia, przez wszystkie następujące po sobie wydarzenia, pojmanie, zdradę Judasza, sąd, mękę oraz śmierć, aż po Zmartwychwstanie.

 • Foto: sokolka.tv

  Zielone Palemki od bractwa młodzieży dla podopiecznych dąbrowskiego ZOL

  Młodzież z bractwa działającego przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, przed zbliżającymi się świętami, postanowiła podarować podopiecznym dąbrowskiego ZOL tradycyjne palemki. Własnoręcznie przygotowane i pięknie przyozdobione, tchnęły nową radość w codzienność życia starszych osób.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wierbnoje Woskresienije

  Zanim krok po kroku będziemy podążać ostatnimi ziemskimi śladami Jezusa Chrystusa, jest czas na przeżycie uroczystej i podniosłej chwili. Na dzisiejsze poranne nabożeństwa do prawosławnych świątyń - także tych na Sokólszczyźnie, przybywały tłumy wiernych. Wszyscy - dorośli, młodzież oraz dzieci, w dłoniach trzymali przyozdobione zielone gałązki, na wzór tych rzucanych Zbawicielowi pod nogi. Pięknie przyozdobione a zarazem skromne, przyniesione na pamiątkę nowotestamentowego wydarzenia, jako symboliczna zapowiedź Paschalnej radości od wieków sprawiają, iż dzisiejszego święta nie można pomylić z żadnym innym.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zielone, pięknie przyozdobione gałązki - od dzieci, dla dzieci

  Dziś, w świetlicy przy sokólskiej parafii, dzieci, młodzież oraz rodzice przygotowywali palemki na jutrzejsze święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zielone, pięknie przyozdobione gałązki, prócz upamiętnienia historycznych wydarzeń, są także darem - od dzieci, dla dzieci. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dzieciom, rodzicom i dziadkom, którzy poświęcili kilka godzin pięknego sobotniego popołudnia, by w ten sposób oddać część siebie innemu człowiekowi. Warto dołożyć i swoją cegiełkę, kupując przygotowane palemki. Będzie to wyraz uznania dla pracy najmłodszych i piękny gest dla będących w potrzebie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Młodzież na wielkopostnych gowienijach w Jacznie

  W ciągu ostatnich dwóch dni w Jacznie odbywały się gowienija dla dzieci i młodzieży. Do miejscowego ośrodka wypoczynkowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, zjechali młodzi ludzie z różnych stron Sokólszczyzny, by na kilka dni przed świętem Paschy Chrystusowej odrobinę się wyciszyć, zatrzymać, zastanowić i pomodlić. Był to też doskonały czas by podziękować za minione egzaminy i prosić o wsparcie na ostatniej prostej roku szkolnego. Niemniej istotne było też spotkanie rówieśników oraz zawarcie nowych znajomości. Przedsięwzięcie zorganizowało Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z parafią Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Dziś w sokólskiej cerkwi miały miejsce wielkopostne rekolekcje duchowieństwa naszego dekanatu. Było to podniosłe wydarzenie także z uwagi na wizytę w naszym mieście ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. W wielkim poście nie tylko wierni czynią starania, by właściwie przygotować się do Święta Świąt. Także ojcowie duchowni, służący na co dzień w swoich parafiach, spotykają się wszyscy razem, by wyznać swoje grzechy przed duchownikiem i z czystym sercem oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Dzieci - dzieciom", zapraszamy do wspólnej pomocy potrzebującym

  Ks. Justyn Jaroszuk wraz z Bractwem św. Spirydona, serdecznie zapraszają dzieci wraz z całymi rodzinami do wspólnej akcji "Dzieci - dzieciom". W najbliższą sobotę  (20 kwietnia) od godz. 14.00, w świetlicy przy parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, wspólnie przygotujemy palemki jako symbol zbliżającego się święta Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane dla dzieci potrzebujących pomocy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  W najbliższą środę (17 kwietnia), w sokólskiej cerkwi odbędą się wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Z tej okazji do Sokółki przybędzie zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. Rekolekcje będą też okazją dla wiernych, by przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.

 • Metropolita SAWA

  Metropolita SAWA z nominacją w plebiscycie "Najpopularniejszy człowiek 100-lecia"

  W plebiscycie "Najpopularniejszy człowiek stulecia", wśród stu postaci, znajduje się także zwierzchnik Cerkwi w Polsce. Metropolita Warszawski i całej Polski SAWA - człowiek wielkiej wiary, duchowny o ogromnej determinacji i charyzmie. Jego osoba jest godna tej nominacji, dlatego też zachęcamy do oddania swoich głosów.

 • Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów

  W miniony wtorek (2 kwietnia), pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Św. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Podczas obrad hierarchowie Cerkwi omówili bieżące kwestie dotyczące zarówno spraw wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz przyznali nagrody dla duchowieństwa z okazji święta Paschy 2019 r.

 • Foto: Dawid Gromadzki UM B-stok

  Władyka Jakub honorowym obywatelem Białegostoku

  Dziś (30 marca 2019 r,) mija dwadzieścia lat od powołania Arcybiskupa Jakuba na ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej. W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Białegostoku, która odbyła się dziś w Pałacu Branickich, radni nadali abp Jakubowi honorowe obywatelstwo Białegostoku. Władyka Jakub jest pierwszym prawosławnym otrzymującym ten zaszczytny tytuł.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na wielkopostne gowienija młodzieży

  Serdecznie zapraszamy młodych ludzi, by wśród codzienności choć na chwilę się zatrzymać, zastanowić, wyciszyć i pomodlić. Wysłuchać duchowych rozważań ale i poznać rówieśników. W piątek i sobotę (19/20 kwietnia), w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, odbędą się wielkopostne gowienija dla młodzieży. Spotkanie organizuje Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z jaczeńską wspólnotą wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rozpoczął się Wielki Post

  Weszliśmy dziś w okres Wielkiego Postu - 40-dniowego okresu o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina. Wierzymy bowiem, iż poprzez skruchę, pokorę, wzmożoną modlitwę i wstrzemięźliwość człowiek zdolny jest poskromić żądze i zwalczyć grzech, a to z kolei pozwoli na pojednanie się z Bogiem, czyli godne przygotowanie się do Święta Świąt – Paschy Chrystusowej stanowiącej fundament chrześcijaństwa.

 • Płyta Duszo moja powstań

  Wielkopostna płyta chóru Fili

  Przed nami bardzo ważny okres w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina. Czas zadumy, pokory, refleksji, a przede wszystkim modlitwy. Wielki Post - okres, w którym przygotowujemy się do święta świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. Doskonałym uzupełnieniem duchowego umacniania się jest najnowszy projekt chóru Fili, czyli wielkopostna płyta pt. "Душе моя, восстани - Duszo moja, powstań". Płyta została wydana z błogosławieństwa zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. "Przyjaciele" - jak mówią o sobie chórzyści, mają nadzieję, iż śpiewane utwory będą wam towarzyszyć w przygotowaniu do Paschy.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Modlitwa o zdrowie Piotra Białomyzego

  Tak jak w piątkowy wieczór zapowiedziano na charytatywnym balu ostatkowym, dziś (3 marca) w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze, wznoszono modlitwy za zdrowie chorego Piotra Białomyzego oraz dziękowano Bogu za wszystkich ofiarodawców i gości, którzy wsparli inicjatywę Bractwa św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szczodre serca dla Piotra Białomyzego

  "Zgromadziliśmy się tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że jest ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy. Nie mieliśmy w planie organizowania balu do chwili, aż przyszedł Daniel (Szczurko red.) i powiedział, że jest ktoś kto potrzebuje pomocy. Piotr potrzebuje pomocy od dawna, my jako Bractwo dowiedzieliśmy się o tym miesiąc temu. I miesiąc nam wystarczył, by zorganizować tak wielkie przyjęcie (...) dzięki temu, że tak tłumnie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie (...). To co my chcemy dziś zrobić, to rozpocząć nową drogę, rozpocząć pomoc i finansowanie jego rehabilitacji".

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nadchodzące nabożeństwa w Ostrowiu Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż w najbliższą niedzielę (3 marca), Boska Liturgia sprawowana będzie w kaplicy pw. św. Włodzimierza na miejscowym cmentarzu. Początek nabożeństwa o godz. 10.00. Tego dnia odprawiona też będzie panichida za dusze zmarłych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa za duszę o. Jarosława Maksimiuka

  Wczoraj w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach wznoszono modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Na tę okoliczność miejscową parafię odwiedził Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Władyka Jerzy przewodniczył sprawowanym tego dnia nabożeństwom. Była to pierwsza wizyta hierarchy w dekanacie sokólskim

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dobra zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W sokólskiej kawiarni "Lira" odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto zaznaczyć, iż tegoroczny bal został zorganizowany przy współpracy ze stowarzyszeniem "Oczy Podlasia" i Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz został dofinansowany przez sokólski oddział Banku BGŻ BNP Paribas. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio Artystyczne "Anima" z Białegostoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  Dziś (7 lutego) Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  W najbliższą sobotę (9 lutego), o godz. 9.00 w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odprawiona zostanie Boska Liturgia w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Nabożeństwu przewodniczył będzie Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. W imieniu proboszcza kryńskiej parafii oraz rodziny św. pamięci ks. Jarosława, zapraszamy do wspólnej modlitwy. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na charytatywny bal ostatkowy

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu gorąco zaprasza na ostatkowy bal charytatywny. Spotykamy się w piątek 1 marca o godz. 19.00 w restauracji Bona w Kuźnicy, by pomóc Piotrowi Białomyzemu z Chilmon, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został sparaliżowany. Piotr wiele razy włączał się w różnego rodzaju przedsięwzięcia pomagające innym, teraz sam potrzebuje wsparcia. Szczegóły dotyczące balu na załączonym plakacie. Jak zawsze gwarantujemy dobrą zabawę, miłe towarzystwo i klimatyczną muzykę. Liczymy na Waszą obecność i mamy nadzieję, iż bal zapoczątkuje szerszą akcję pomocy naszemu koledze. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert Kolęd Sąsiedzkich

  Dziś, w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym, odbyła się kolejna edycja Gminnego Koncertu Kolęd Sąsiedzkich.To już po raz 24 mieszkańcy gminy Szudziałowo spotkali się, by wspólnie wychwalać Narodzenie Chrystusa. Wędrujący koncert - jak nazywają go miejscowi, był też okazją do wzajemnej integracji.

 • Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny metropolity Sawy

  Dziś (25 stycznia) Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnogaja leta.

 • Budowa cerkwi w Augustowie

  Wspólne Dzieło - wspieramy budowę cerkwi w Augustowie

  Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, tegoroczna akcja „Wspólne dzieło” ma pomóc zebrać fundusze na budowę nowej cerkwi w Augustowie. Tamtejsza prawosławna wspólnota liczy zaledwie 50 wiernych. Wierzymy, że tegoroczne „Wspólne dzieło” okaże się równie owocne, jak jego poprzednie edycje i pomoże w budowie Domu Bożego w Augustowie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na bal karnawałowy dla dzieci. Spotykamy się w piątek 8 lutego o godz. 17.00 w sokólskiej kawiarni "Lira". Partnerami tegorocznego balu są: Stowarzyszenie "Oczy Podlasia", Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury. Zapewniamy zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla wszystkich uczestników oraz tradycyjnie świetną atmosferę. 

 • abp Jerzy

  Imieniny arcybiskupa Jerzego

  Dziś (21 stycznia) Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert kolęd "Na styku kultur"

  Chociaż od powstania najstarszej znanej polskiej kolędy minęło blisko 600 lat, nie zmieniła się forma ani cel wysławiania Narodzenia Pańskiego. Kolędy nadal opowiadają o biblijnych wydarzeniach i przeżyciach ludzi współczesnych Nowonarodzonemu oraz jakby nie patrzeć, także naszych własnych. Śpiew łączy pokolenia, łagodzi obyczaje i wzmacnia modlitwę. Po raz kolejny w sokólskim kinie zebrały się tłumy widzów, aby posłuchać koncertu „Na styku kultur”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

Script logo