Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa w pierwszą rocznicę śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  Dziś w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach wznoszono modlitwę w pierwszą rocznicę po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Na tę okoliczność miejscową parafię odwiedził Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Władyka Jerzy, w otoczeniu licznie przybyłego duchowieństwa, przewodniczył sprawowanym tego dnia nabożeństwom. 

 • Foto: Orthodoxia.pl

  Audycja o Bractwie św. Spirydona w radiu Orthodoxia

  Nic o nas bez nas - czyli o Bractwie św. Spirydona w radiu Orthodoxia. O historii, celach i działalności bractwa a także o wyzwaniach i planach na przyszłość opowiadali: Daniel Szczurko, m. Joanna Maksymowicz-Jaroszuk oraz o. Justyn Jaroszuk. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa i spotkanie w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  Dziś Cerkiew wspomina pamięć św. Spirydona z Tremituntu. W sokólskiej świątyni odprawiona została Boska Liturgia w intencji Bractwa Cerkiewnego działającego na terenie naszego dekanatu i którego patronem jest św. Spirydon. Wierni mogli pokłonić się przed ikoną świętego, która od minionej niedzieli na stałe zagościła w sokólskiej parafii jako ofiara. Nabożeństwu przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk w asyście ks. Piotra Charytoniuka oraz ks. Justyna Jaroszuka. Członkowie i sympatycy Bractwa spotkali się następnie w parafialnej świetlicy na wspólnym śniadaniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w pierwszą rocznicę po śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  W sobotę (28 grudnia), o godz. 9.00 w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odprawiona zostanie Boska Liturgia w pierwszą rocznicę po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Nabożeństwu przewodniczył będzie JE Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. W imieniu proboszcza kryńskiej parafii oraz rodziny św. pamięci ks. Jarosława, zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 • Foto: Tomasz Lewko

  Młodzi dla starszych - kolędowanie w dąbrowskim ZOL-u

  W okresie oczekiwania na święto Narodzenia Pańskiego, młodzież z bractwa działającego przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, tradycyjnie już odwiedziła Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Dąbrowie Białostockiej. By umilić pensjonariuszom czas i jak powiedział ks. Piotr Hanczaruk, "by mury, w których mieszkają były bardziej wesołe, przyjazne i napełnione radością z nowonarodzonego Chrystusa", młodzież nie tylko zaśpiewała kilka kolęd ale przygotowała też podopiecznym placówki drobne upominki.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na nabożeństwo w dzień wspomnienia św. Spirydona z Tremituntu

  We środę (25 grudnia), Cerkiew wspomina pamięć św. Spirydona z Tremituntu, patrona Bractwa Cerkiewnego działającego na terenie naszego dekanatu. Dziekan okręgu sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, opiekun duchowy ks. Justyn Jaroszuk oraz władze Bractwa pragną gorąco i serdecznie zaprosić duchownych, wiernych oraz członków organizacji, do sokólskiej cerkwi na uroczystą Boską Liturgię, w intencji wszystkich bratczyków. Jako że będzie to dzień wolny do pracy, liczymy na waszą obecność. Będziemy prosić, by za wstawiennictwem św. Spirydona dobry Bóg dał nam wszystkim siłę i pomyślność w działaniu. Będzie też można pokłonić się przed ikoną świętego, podarowaną sokólskiej parafii w ofierze. Początek nabożeństwa o godz. 8.00. Po Liturgii - ok. godz. 9.30, zarząd Bractwa zaprasza do parafialnej świetlicy na spotkanie i wspólne śniadanie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Walne Zgromadzenie Członków Bractwa Św. Spirydona z Tremituntu

  Dziś odbyło się Walne Zgromadzenie Bractwa Św. Spirydona z Tremituntu. Członkowie i sympatycy organizacji spotkali się w cerkwi św. Aleksandra Newskiego na dziękczynnym molebnie. Nabożeństwu przewodniczył o. Włodzimierz Misiejuk. Część merytoryczną kontynuowano w kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury.

 • Foto: Adam Matyszczyk, Ewa Kuklicz

  Kolejne świąteczne pocztówki czekają na nabywców

  Wszystkim zainteresowanym czynimy wiadomym fakt, iż nowa porcja pięknych kartek świątecznych jest już gotowa i będzie je można nabyć po jutrzejszej Boskiej Liturgii w sokólskiej cerkwi. Sprawmy radość naszym bliskim pięknymi życzeniami i podziękujmy najmłodszym za pracę i zaangażowanie. 

 • Logo Bractwa św. Spirydona

  Zaproszenie na Walne Zgromadzenie Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność poinformować, że już w najbliższą niedzielę (22 grudnia), odbędzie się Walne Zgromadzenie Bractwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków organizacji do podsumowania dotychczasowej działalności, wyrażenia swojej opinii w absolutorium oraz udziału w wyborach nowych władz. Zapraszamy także sympatyków Bractwa i wszystkich, którym bliskie jest prawosławie. Będzie to doskonały moment by oficjalnie dołączyć do Bractwa lub podzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.
  W dalszej części prezentujemy ramowy program dnia.

 • Foto: o. Justyn Jaroszuk

  Dzieci z sokólskiej parafii w Radiu Orthodoxia

  W minioną sobotę (14 grudnia), kilkoro dzieci z sokólskiej parafii odwiedziło studio prawosławnego radia "Orthodoxia". Specjalne zaproszenie do swoich uczniów wystosowali katecheci o. Piotr Pietrowski i o. Justyn Jaroszuk. Dzieci poproszono o przygotowanie kolejnego odcinka audycji dla najmłodszych pt. „Źródełko”.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piękne pocztówki z dziecięcym przesłaniem

  W miniony piątkowy wieczór, salka parafialna przy cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, zamienia się w pracownię plastyczno-techniczną. Pracownię zarówno doskonale wyposażoną, w której można było wybierać i przebierać w przeróżnych materiałach, jak też obfitującą w oryginalne i wymyślne projekty, nad którymi pracowali nasi najmilsi. Z długiego stołu - niczym z taśmy produkcyjnej, raz po raz odbieraliśmy coraz to nowe kartki i pocztówki. Każda na swój sposób piękna i oryginalna z przesłaniem od dzieci dla nas wszystkich - Wesołych Świąt!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Prośba o wsparcie parafii w Kuźnicy

  Choć początki parafii prawosławnej w Kuźnicy sięgają XVI wieku, to obecna murowana cerkiew została wybudowana w latach 1946-1950 za czasów ks. prot. Piotra Rodkiewicza. Karty historii odkrywały tu zarówno dni radości jak i głębokiego smutku. XIX-wieczną świetność i zasięg terytorialny od Sokółki aż po granice Grodna, wojenną zawieruchę z wyludnieniem się tych terenów, czy 90-procentowe zniszczenie Kuźnicy z doszczętnym spaleniem cerkwi. Od 2008 r. roku proboszczem parafii jest o. Jarosław Grygiewicz, który przejął od poprzedników godność posługi kapłańskiej oraz obowiązek i wysiłek pozostawienia potomnym ich Domu Bożego w należytym stanie i porządku. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pozytywna weryfikacja grantu "Wokół kultury prawosławia"

  Dziś - 11 grudnia, w parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze miała miejsce kontrola realizacji grantu "Wokół kultury prawosławia". Projekt przeszedł pozytywną weryfikację Lokalnej Grupy Działania - Fundusz Biebrzański.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zmiana godziny rozpoczęcia nabożeństw w ostrowskiej parafii

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż począwszy od 15 grudnia, niedzielna Boska Liturgia rozpoczynać się będzie o godz. 9.00, a nie jak dotąd o 10.00. W imieniu o. Aleksandra zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 • Foto: Ewa Kuklicz

  Zaproszenie na przedświąteczne rodzinne warsztaty integracyjne

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona serdecznie zaprasza rodziny z dziećmi na cykl przedświątecznych warsztatów integracyjnych. Wszystkich chętnych zapraszamy w piątki 13 i 20 grudnia o godz. 17.00 do sokólskiej świetlicy parafialnej. W ramach rodzinnego spotkania wspólnie przygotujemy świąteczne pocztówki, stroiki na stół wigilijny oraz ozdoby na cerkiewną choinkę, a całość umili wspólne śpiewanie kolęd. Prace naszych podopiecznych będzie można nabyć przed niedzielnymi nabożeństwami, a cały dochód przeznaczony zostanie na zimowy wyjazd integracyjny dla naszych dzieci. Prosimy o przygotowanie nożyczek, kleju i ewentualnie własnych wyjątkowych ozdób, resztę zapewniają organizatorzy. Warsztaty poprowadzi niezastąpiona mistrzyni rękodzieła - Ewa Kuklicz. 

 • Foto: ks. Justyn Jaroszuk

  Bractwo św. Spirydona uczestniczyło w świątecznej zbiórce żywności

  W miniony weekend 29 i 30 listopada, w kilkudziesięciu tysiącach sklepów w Polsce, wolontariusze zachęcali do podzielenia się swoimi zakupami z najbardziej potrzebującymi. Po raz pierwszy w historii swojej działalności, Bractwo św. Spirydona wzięło udział w świątecznej zbiórce żywności, której patronują Banki Żywności. Udział Bractwa był możliwy dzięki pomocy Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia "ELEOS". 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Przygotowania do Narodzenia Chrystusa - początek postu Filipowego

  Dziś, w dzień po cerkiewnym wspomnieniu św. apostoła Filipa, rozpoczynamy post przed świętem Narodzenia Chrystusa. To czas duchowej odnowy przed uroczystym i radosnym uczczeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego. Post to ustanowiony przez Cerkiew okres wstrzemięźliwości, którego celem jest wzmożona troska o zbawienie duszy i oczyszczenie z grzechów. Cielesny - polega na powstrzymaniu się od obfitych, głównie mięsnych posiłków oraz na dobrowolnym wyrzeczeniu się łakomstwa. Duchowy - powinien być okresem wzmożonej pobożności, czasem refleksji, wyciszenia, rozmyślań, walki z grzechem i duchowego doskonalenia się.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk, ks. Piotr Omelczuk

  Goście z Rosji w jaczeńskiej parafii.

  W dniach 23-24 listopada parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie odwiedzili goście z Klasztoru Świętej Trójcy i Sergiusza w Siergijew Posadzie w Rosji. O. Archimandryta Łukasz - dziekan wydziału ikonograficznego Moskiewskiej Prawosławnej Duchownej Akademii; o. Ihumen Serafin - kanonach Soboru Zaśnięcia NMP w Ławrze oraz Pani Wiera Anatoliewna. Powodem przyjazdu było odwiedzenie miejsca śmierci i pochówku starszego lejtnanta Mikołaja - dziadka Archimandryty i Pani Wiery, który zginą 27 lipca 1944 r. podczas działań wojennych.
   
 • Foto: Adam Matyszczyk

  40-lecie chirotonii biskupiej Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy

  25 listopad 1979 r., Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa został powołany w skład Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławneg. W 40 rocznicę hirotonii, duchowni dekanatu wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę, błogosławi dobrym zdrowiem, umacnia we wszystkich postanowieniach i da siłę do dalszego niesienia posługi zwierzchnika naszej Cerkwi. Mnohaja leta!

 • Foto: O. Piotr Hanczaruk

  Podziękowanie za wsparcie parafii w Jacznie

  Proboszcz parafii w Jacznie wraz z całą wspólnotą, pragnie gorąco podziękować ludziom, którzy chcą swoim dobrym sercem wspomóc funkcjonowanie miejscowej parafii. Szczere słowa wdzięczności przekazują panu Radosławowi Kalinowskiemu (Hurtownia Artykułów Przemysłowych; Mrówka Market Budowlany w Dąbrowie Białostockiej; Mrówka Market Budowlany w Suchowoli; Mrówka Market Budowlany w Sokółce) za transport kilkunastu palet kostki brukowej. Podziękowania składane są także na ręce właścicieli Sklepu i Hurtowni Ogrodniczej "Biatom", za przekazanie używanej kostki. Parafia wykorzysta ją do uporządkowania posadzki w budynku gospodarczym oraz terenu wokół niego.

 • Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Za nami trzecie już spotkanie „W duchu prawosławia". W minioną niedzielę o godz.18.00 odsłużono akatyst przed Jaczeńską Ikoną Matki Bożej, a po nim w świetlicy wiejskiej o. Jarosław Kupryjaniuk opowiedział o prawosławiu w Serbii. Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie. Kolejne spotkanie już 22 grudnia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Charytatywny bal zapustowy

  Do białego rana trwała zabawa podczas charytatywnego balu zapustowego, organizowanego przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Ponad 70 osób, bawiąc się doskonale w sali weselnej "Bona" w Kuźnicy, wsparło niewielką jaczeńską wspólnotę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 14 listopada

  14 listopada prawosławni raz jeszcze wyruszą na cmentarze. O tym dniu mówi się powszechnie „Prawosławne Wszystkich Świętych”, zapewne w kontekście dwutygodniowego odstępu po katolickim święcie zmarłych. W istocie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  O zachowanie w opiece Bożej naszej Ojczyzny - zaproszenie na nabożeństwa

  „Jeszcze módlmy się o zachowanie w opiece Bożej naszej Ojczyzny, za jej władze i wojsko, abyśmy mogli prowadzić ciche i spokojne życie, we wszelakiej pobożności i czystości” - brzmią słowa ektenii usilnej, podczas Boskiej Liturgii sprawowanej w cerkwiach. Słowa tej modlitwy są wygłaszane podczas każdej Liturgii, jednak za kilka dni będą one miały szczególny charakter. 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Tego dnia także w prawosławnych świątyniach wznoszone będą modlitwy za naszą Ojczyznę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Jakuba

  Dziś - 5 listopada, przypada dzień modlitewnej pamięci św. Apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy. Z tej okazji w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku sprawowana była uroczysta Boska Liturgia św. Jakuba, której przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwie uczestniczyli dziekani okręgów Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej, kapłani, licznie zgromadzeni wierni i przybyli goście reprezentujący władze samorządowe różnego szczebla, służby i instytucje.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na charytatywny Bal Zapustowy

  Już tylko 2 tygodnie pozostały do charytatywnego balu zapustowego, organizowanego przez parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona gorąco zapraszają do uczestnictwa. Będzie to doskonała okazja by bliżej się poznać i miło spędzić czas. By powspominać pielgrzymkę i inne wydarzenia mijającego roku i kto wie - może wspólnie zaplanować coś ciekawego na 2020 rok?! Będzie to też support przed balem małankowym, który zbliża się wielkimi krokami. Widzimy się zatem 15 listopada 2019 r., w sali weselnej "Bona" w Kuźnicy - początek o godz. 19.00. Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę do białego rana przy muzyce DJ Ireckiego, wyśmienite menu, aukcje atrakcyjnych gadżetów oraz wiele innych niespodzianek.

 • Foto: Krzysztof Szeremeta

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów PAKP

  Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
  W dniu 29 października 2019 roku pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W pracach soborowych wzięli udział wszyscy arcybiskupi i biskupi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  40 lecie o. Aleksandra Klimuka

  Mnogaja leta rozbrzmiewało dziś w różnych głosach i tonacjach. Rozbrzmiewało w Ostrowiu Północnym z ust parafian, duchownych i wielu zaproszonych gości. Mnogaja leta o. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi, który świętował 40-lecie posługi kapłańskiej. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem wspomnienia zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w wielu parafiach na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich od wieków zmarłych a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Plakat organizatorów akcji

  Trzy wymazy i do bazy dla Jacka

  „Trzy wymazy i do bazy dla Jacka!” - Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce włącza się do akcji, która może pomóc wrócić do zdrowia 27-letniemu mieszkańcowi Sokółki. Już w najbliższą niedzielę - 27 Października w godz.: 9.00 - 14.00, w salce parafialnej przy ul. Piłsudskiego 4, będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku. W imieniu proboszcza ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka oraz wikariusza ks. prot. Justyna Jaroszuka gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Dla nas to kilka minut, dla kogoś może być całym życiem. 

Script logo