Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-10 - Rozpoczął się remont kopuły w Jacznie

  2017-07-10
  Akcje charytatywne, kwesty, bal, licytacje, rajd motocyklowy -  cel, dla którego organizowane były wszystkie te przedsięwzięcia, właśnie się rozpoczął. Mowa o remoncie głównej kopuły cerkwi w Jacznie. Przy świątyni postawiono już rusztowania, a na przycerkiewnym placu oraz na wysokości, wykonywane są przewidziane harmonogramem prace.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2017-07-12
  Parafia w Samogródzie to nieco ponad 190 wiernych, jednak raz do roku jej liczebność się podwaja a nawet potraja. Tym dniem jest oczywiście 12 lipca, kiedy to Cerkiew wspomina św. Apostołów Piotra i Pawła, patronów miejscowej świątyni. Większość osób, których o to pytałem twierdzi, że na Sokólszczyźnie właśnie w Samogródzie odpusty są najliczniejsze. No i jeszcze w Ostrowie Północnym, ale na ten poczekamy do końcówki sierpnia. Wracając do Samogródu, to nie inaczej było też w tym roku. Środowe przedpołudnie dla setek wiernych nie mogło rozpocząć się inaczej, niż modlitwą w drewnianej, samogródzkiej cerkwi.

 • Foto: Joanna Troc

  Archiwum 2017-07-12 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2017-07-12
  7 lipca swoje święto obchodzili wierni parafii w Grzybowszczyźnie. Zapraszamy na krótką fotorelację z uroczystości autorstwa Joanny Troc.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2017-08-02
  Żniwa już ruszyły, jednak wczoraj, na polach wokół Jaczna jak i w samej wsi, nikt nie pracował. To przez szacunek, ten wzajemny - sąsiedzki, oraz szacunek dla św. Proroka Eliasza, którego pamięć wspominano w minioną środę. Na sprawowane tego dnia nabożeństwa przybyli liczni wierni, nie tylko z okolicznych miejscowości ale i z odległych zakątków Sokólszczyzny. Sami wierni często oceniają "wielkość" święta po liczbie przybyłych duchownych, mówiąc "- Oj latoś piekna świato, baciuszok mnoho było". Tak więc latoś święto Eliasza w Jacznie w istocie było "wielkie", gdyż z tamtejszej cerkwi modliło się dziewięciu kapłanów. Piękna, słoneczna pogoda, sprzyjała zarówno modlitwie jak i późniejszym rodzinnym spotkaniom.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2017-08-28
  Nie umilkły jeszcze echa dzwonów na św. Górze Grabarce, a wierni po raz kolejny spotkali się, by modlitewnie wspomnieć jedno z dwunastu wielkich świąt, ostatnie w cerkiewnym roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzień ów, jako parafialne święto w Ostrowie Północnym, jest ważnym wydażeniem, nie tylko dla miejscowej wspólnoty wiernych. Rokrocznie do murowanej świątyni na niewielkim wzgórzu pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, przyjeżdżają też wierni niemal z całego dekanatu oraz z innych zakątków podlasia, by pokłonić się przed grobem Bogurodzicy. Niesione w dłoniach i oświęcane dziś bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów są podziękowaniem za tegoroczny i nadzieją na przyszły plon.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-10-09 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2016-10-09
  W minioną niedzielę, "małą Paschę" obchodzili parafianie w Dąbrowie Białostockiej. Mimo ponurej, wietrznej pogody, cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa wypełniona był ciepłem i miłością. Do świątyni ściągnęły rzesze wiernych i niemal wszyscy duchowni okręgu sokólskiego, by w modlitewny sposób wspomnieć św. ewagnelistę Jana.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-26 - Uroczystości oświęcenia cerkwi w Siderce

  2016-09-26
  Cerkiew w Siderce już dawno nie widziała tak znamienitych gości! Cerkiew w Siderce już dawno nie słyszała tak pięknego śpiewu! Cerkiew w Siderce jeszcze nigdy nie była taka piękna! 
  Cerkiew w Siderce szczególnie czci dwa dni: narodziny św. Jana Chrzciciela i wspomnienie ucięcia głowy proroka. Od wczoraj wspominać będzie też trzeci - wizytę arcypasterza i oświęcenie po remoncie. Razem napisaliśmy historię, historię cerkwi w Siderce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2016-05-21 - Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  2016-05-21
  W dniu dzisiejszym cerkiew w Dąbrowie Białostockiej obchodziła swoje parafialne święto. Uroczystości ku czci patrona świątyni, Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, rozpoczęły się o godzinie 9.00 akafistem, któremu przewodniczył ks. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu, a uczestniczyli w nim także ks. Marek Kozłowski miejscowy wikariusz i ks. Piotr Omelczuk proboszcz parafii w Jacznie. Godzinę później rozpoczęła się Boska Liturgia pod przewodnictwem ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka - dziekana okręgu Sokólskiego, przy współudziale ks. Józefa, ks. Marka, ks. Piotra oraz ks. Mirosława Tomaszewskiego proboszcza z Zabłudowa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2015-08-02
  W tym roku przypada okrągła rocznica. Już trzydziesta, choć ludzie wciąż mówią o tym, jakby to było wczoraj. - Łunę było widać nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakby niebo płonęło – wspominają starsi mieszkańcy okolicznych wsi. Ale to płonęła Cerkiew, czyniąc ból w sercach lokalnej społeczności. Piękne, słoneczne przedpołudnie w minioną niedzielę, upłynęło w Jacznie pod znakiem modlitwy i wspomnień. Pamięć drewnianej świątyni i nauka św. proroka Eliasza znów przyciągnęły tu tłumy wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2015-08-07
  30 lat temu, na cmentarzu w Kruszynianach wzniesiono murowaną cerkiew. Powstała ona w miejscu drewnianej świątyni, która zimą 1983 r. doszczętnie spłonęła. I choć czas goi rany i zaciera przykre wspomnienia, odciska też swój ślad na rzeczach doczesnych, w tym na ścianach, tynkach i murach kruszyniańskiej cerkwi. Nadszedł w końcu czas na przywrócenie temu urokliwemu miejscu dawnego blasku. Za sprawą uporu nastojaciela, ofiarności ludzi dobrej woli oraz łaski sił Niebiańskich, rozpoczęte przedsięwzięcie udało się zakończyć, czego zwieńczeniem był czyn obnowlenija chrama (oświęcenia świątyni po generalnym remoncie), którego dokonał w miniony piątek biskup supraski Grzegorz. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2017-08-07
  "Anny - jesiennej panny" - głosi ludowe przesłanie. W miniony poniedziałek Cerkiew czciła pamięć św. Anny, której w dekanacie sokólskim poświęcona jest cerkiew w Kruszynianach. Pogoda w żaden sposób nie przypominała jednak tej jesiennej, z czego niewątpliwie zadowoleni byli wierni uczestniczący w uroczystościach święta parafialnego, zwłaszcza, że gros z nich, nie mieszcząc się w świątyni, modliła się na przycerkiewnym placu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2015-09-27
  Bez wątpienia wielu było takich, którzy w ostatni weekend spoglądając na złowieszcze ciemne chmury, modlili się o pogodę. Wielu bowiem miało w planach wyprawę do Kuźnicy, gdzie rokrocznie, 27 września mają miejsce uroczystości parafialnego święta. Modlitwy zostały wysłuchane i Bóg błogosławił Sokólszczyznę słoneczną niedzielą okraszoną  orzeźwiającym wiatrem.  Wokół murowanej cerkwi na wzgórzu oraz w jej urokliwy, ciepłym i przytulnym wnętrzu, setki wiernych z najdalszych zakątków powiatu, oddawało cześć Krzyżowi Pańskiemu, w dzień jednego z dwunastu wielkich świąt prawosławia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2015-10-14
  Ostatnimi czasy kilkukrotnie pisaliśmy o wspólnocie wiernych w Nowym Dworze, a to za sprawą szlachetnego przedsięwzięcia parafian, które zaowocowało odnowieniem i upiększeniem ich miejscowej świątyni. Swoistym zwięczeniem i podsumowaniem tego przedsięwzięcia było obchodzone wczoraj święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Ten praznik zwany lokalnie Pokrową, od lat jest szczególnie podniośle obchodzony właśnie w Nowym Dworze. To jednak nie wszystko. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 60-leciem budowy obecnej świątyni, a to z kolei zaowocowało napisaniem i wydaniem książki opisującej historię tej niewielkiej, nadgranicznej parafii. Nic więc dziwnego, że z tej okazji Sokólszczyznę odwiedził wczoraj arcybiskup białostocki i gdański Jakub, który przewodniczył sprawowanym w Nowym Dworze nabożeństwom. 

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-01-11 - Kolędowanie w Nowym Dworze

  2016-01-11
  7 stycznia, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, grupa młodzieży z parafii prwosławnej w Nowym Dworze postanowiła podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania. Niosąc ze sobą własnoręcznie przygotowaną gwiazdę, młodzi ludzie gromkim śpiewem sławili Narodzonego Chrystusa. 8-osobowa grupa odwiedziła wsie: Chilmony, Holaki, Koniuszki, Dubaśno, Nowy Dwór i Synkowce.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-02-03 - Ognisko w Nowym Dworze

  2016-02-03
  W minioną niedzielę (31.I), w nowodworskiej parafii p.w. św. Mikołaja miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa kolędnicza, która nie tak dawno sławiła wśród parafian Narodzenie Chrystusa, zorganizowała integracyjne ognisko. Ta skromna inicjatywa była formą podziękowania parafianom za miłe przyjęcie kolędników oraz za ofiarność na rzecz cerkwi.

 • Foto: Marta Łuksza

  Archiwum 2016-03-08 - Ks. Piotr Omelczuk kapelanem OSP

  2016-03-08
  Ks. Piotr Omelczuk, proboszcz parafii w Jacznie, został mianowany kapelanem gminnym straży pożarnej. Uroczystość odbyła się 3.03 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Biskup Jerzy mianował łącznie pięciu nowych kapelanów tej formacji mundurowej. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlasia i Małopolski oraz ks. ihumen ppor. rez. Sergiusz (Matwiejczuk), Krajowy Kapelan Straży Pożarnej.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-03 - Święto parafialne w Jacznie

  2016-05-03
  Trzeci dzień Paschy Chrystusowej to tradycyjnie już dzień parafialnego święta w Jacznie. W tamtejszej okraszonej niebieskimi kopułami, murowanej świątyni p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, zebrało się dziś większość duchownych dekanatu sokólskiego oraz liczni wierni. Władze samorządowe reprezentowali: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz wiceburmistrz Dąbrowy Białostockiej Andrzej Wnukowski. Swoją obecnością zaszczycili zebranych także ihumen o. Sergiusz, kapelan krajowy Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe OSP Jaczno oraz Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej.  

 • Foto: Jan Klejbuk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Jurowlanach

  2016-05-06
  Dzień modlitwy do św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy jest też parafialnym świętem w Jurowlanach. Tamtejsza murowana świątynia już od wczesnych godzin porannych także zapełniła się wiernymi. Odprawionej tam Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowa Północnego. Towarzyszyli mu: ks. prot. Mikołaj Dejneko z Dąbrowy Białostockiej oraz proboszcz jurowlańskiej parafii ks. prot. Mirosław Łuciuk. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-06 - Święto w Wierzchlesiu

  2016-05-06
  6 maja, w dzień wspomnienia św. wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy, wierni parafii w Wierzchlesiu tłumnie przybyli do świątyni, by wspomnieć patrona swojej cerkwi. Uroczystości były o tyle szczególne, gdyż parafialne święto - zwane często Małą Paschą, przypadło w tym roku w Paschalny Piątek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-05-22 - Święto parafialne w Nowym Dworze

  2016-05-22
  W Polsce jest kilkanaście świątyń, w których szczególnie uroczyście obchodzone jest dzisiejszy dzień wspomnienia św. Mikołaja Cudotwórcy. Jedną z nich jest cerkiew w Nowym Dworze, dlatego tam waśnie, od wczesnych godzin porannych podążały rzesze wiernych, by pokłonić się ikonie świętego i prosić o wstawiennictwo na kolejny rok.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-09-18 - Wyświęcenie krzyża i placu pod budowę świątyni w Augustowie

  2016-09-18
  Duchowni i wierni symbolicznie dali początek wielkiemu dziełu budowy nowego Domu Bożego. Porośnięty trawą i ogrodzony plac przy ul. Mazurskiej w Augustowie, nie widział jeszcze takiej ilości stojących aut i modlących się ludzi. Oby- tak jak przybywały kolejne osoby, na fundamentach układały się kolejne cegły, rosły ściany i wznosiły kopuły. W piękną, słoneczną wrześniową środę, w dzień święta Augustowskiej Ikony Matki Bożej, tuż po 16.00, zrobiliśmy ku temu pierwszy krok! Przed Bogurodzicą w jej Augustowskiej ikonie odsłużony został akatyst, po czym piętnastu duchownych dokonało czynu poświęcenia pięknego i dostojnego drewnianego krzyża wraz z miejscem, na którym ma stanąć augustowska cerkiew.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-06-14 - Święto parafialne w Augustowie

  2016-06-14
  Przypadające w tym roku we czwartek (9.VI) święto Wniebowstąpienia Pańskiego, a tym samym chramowoj praznik w Augustowie, tradycyjnie już zostało przeniesione na następującą niedzielę (12.VI). Uroczystości rozpoczęły się Małym Poświęceniem Wody, które sprawował ks. Piotr Omelczuk z Jaczna. O godzinie 10:00 była celebrowana Boska Liturgia pod przewodnictwem dziekana okręgu sokólskiego ks. mitrata Włodzimierza Misiejuka, przy współudziale ks. prot. Piotra Charytoniuka z Krynek, ks. Łukasza Ławreszuka z Ełku i ks. Piotra Omelczuka. Zakończywszy Liturgię, duchowni odsłużyli także uroczysty świąteczny molebien.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2016-07-07
  Odpust jest bardzo ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W wymiarze religijnym jest to święto patrona świątyni, czyli czas modlitwy, bardzo często połączony ze święceniem grobów najbliższych. Oprócz tego jest jeszcze aspekt społeczny, czyli możliwość spotkania ludzi, często tylko raz w roku, właśnie na okoliczność odpustu. Ba, odpust stał się w wielu miejscach wyznacznikiem czasu i kalendarza. Przecież niejednokrotnie da się usłyszeć mniej więcej takie rozmowy: "Da Jana pasianujam, truskauki zbiarem nu i zboże trebo papryskać ad ziela, a pa Jani stadołu spraczam nu i da żniwa budziam szykawatsa". Lub też: "Pomni, szto kupatsa możno tolko da Ilja, potym uże da reki ni trebo uchodzić".

 • Foto: Joanna Stelmaszuk-Troc

  Archiwum 2016-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2016-07-07
  - Wysławiamy dziś największego z proroków, Ostatniego proroka Starego Testamentu i pierwszego Nowego Testamentu - mówił w miniony czwartek (7.VII) ks. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy, podczas uroczystości w cerkwi w Grzybowszczyźnie Starej, filialnej świątyni parafii w Ostrowie Północnym. Tam także świętowano predstolnyj praznik. Podczas małego poświęcenia wody i Boskiej Liturgii, wraz z duchownymi – poza ks. Jarosławem, byli to: tutejszy proboszcz ks. mitrat Aleksander Klimuk, ks. Paweł Łapiński z Wasilkowa i ks. Adrian Charytoniuk z Samogródu – modlili się licznie zebrani wierni. Odczuwało się kameralny nastrój i swego rodzaju pełnię. Tego dnia św. Jan zgromadził wokół siebie dzieci, młodzież, studentów, ludzi w średnim wieku oraz tych najstarszych. Takich, którzy przyjeżdżają do tej, położonej w puszczy świątyni, na każde nabożeństwo jak też pielgrzymów, którzy przybyli tu po raz pierwszy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-10-17 - Poświęcenie dzwonów w Samogródzie

  2017-10-17 
  Słowo stało się ciałem. To co zostało zapowiedziane, dzięki opatrzności Bożej spełniło się. 12 lipca, podczas święta parafialnego w Samogródzie, proboszcz, ks. Adrian Charytoniuk oznajmił, iż wraz ze wspólnotą wiernych postara się o nowe dzwony, by donośnie i dostojnie wzywały na modlitwę. Trzy miesiące później, w tymże samym Samogródzie dzwony już były, a na uroczystość ich poświęcenia zebrali się wierni niemal tak licznie jak na święcie parafialnym. Nabożeństwu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej biskup supraski, w otoczeniu wszystkich duchownych dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2016-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2016-07-12
  Kiedy po wieczornym nabożeństwie, w przeddzień święta Piotra i Pawła, nad Samogródem i całą Sokólszczyzną rozpętała się burza, wielu przewidywało, że głównym aktorem mających się odbyć nazajutrz uroczystości, będą deszcz, wiatr i błyskawice. Mając w pamięci zdarzenia sprzed niespełna miesiąca nie było też pewne, czy nawałnica znów nie połamie drzew, które zatarasują drogi. Jednak głównym aktorem okazał się Bóg, który wczoraj drogi do Samogródu pozostawił przejezdnymi oraz błogosławił bezdeszczowym, choć pochmurnym niebem i lekko tylko wyczuwalnym wiatrem. Jakże inaczej nazwać obecność setek wiernych, jeśli nie wiarą? I kto wie, czy właśnie nie owa wiara sprawiła, że naprestolnyj praznik sakohródzkoho przychoda odbył się bez przeszkód, że wyniesiono ikony i chorągwie na krestnyj chod, a wierni i liczni goście mogli spokojnie zgromadzić się zarówno w świątyni jak i na podwórzu wokół niej, a później szczęśliwie wrócić do swoich domów.

 • Foto: Natalia Klimuk-Szymczuk

  Archiwum 2016-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2016-07-28
  28 lipca ostrowska parafia i jej parafianie – żywi i umarli, świętowali. W dniu św. równego apostołom księcia Włodzimierza, patrona ostrowskiej kaplicy cmentarnej, jak co roku, odbyło się święcenie grobów. Wokół mogił bliskich i znajomych zgromadzili się mieszkańcy Ostrowia Północnego, wsi należących do parafii i przyjezdni z Białegostoku, Sokółki, Supraśla i wielu innych miejscowości, nie tylko z województwa podlaskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2017-10-14
  Nie zważając na przenikliwy wiatr i rzęsisty deszcz, sobotnie przedpołudnie wierni poświęcili na modlitwę do Matki Bożej, by objęła opieką ich, ich rodziny, domostwa, najbliższe otoczenie, ojczyznę i całą ludzkość. Dziś przypada bowiem święto, celebrowane jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia. Na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone jest w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14 października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa.

 • Foto: ks. Marek Kozłowski

  Archiwum 2017-10-10 - Budowa cerkwi w Augustowie

  2017-10-10
  Powoli, krok po kroku, rękoma ludzi dobrej woli, wznoszona jest cerkiew w Augustowie. To był pracowity i owocny rok. Od chwili, gdy na placu przy ul. Mazurskiej odbyły się uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, dużo się zmieniło. 

Script logo