Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Uroczystości święta "Pokrowy" i piękny jubileusz w Nowym Dworze

  Nowy Dwór dziś świętuje! I choć to święto cykliczne, stałe w kalendarzu, to w tym roku ze wszech miar wyjątkowe. Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy - potocznie nazywane "Pokrową", celebrowane jako najważniejsze po dwunastu wielkich świętach prawosławia, na Sokólszczyźnie szczególnie uroczyście obchodzone jest właśnie w Nowym Dworze, gdzie rokrocznie 14-go października zjeżdżają wierni z najodleglejszych stron województwa. Skąd owa wyjątkowość? Z uwagi na wizytę w parafii arcybiskupa i za sprawą jubileuszu miejscowego proboszcza, który po 40 latach służby w Cerkwi otrzymał z rąk hierarchy jedno z największych wyróżnień dla kapłana - mitrę. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Mała Pascha" w dąbrowskiej cerkwi

  Dziś pogoda jakby nie mogła się zdecydować czym ugościć mieszkańców Sokólszczyzny. Słońcem żółtym ogrzać nieco, wiatrem zimnym potargać czy raczej deszczem jesiennym zmoczyć. Zdecydowani natomiast byli parafianie z Dąbrowy Białostockiej - zdecydowani by ów dzień poświęcić na modlitwę. A okazja ku temu nieprzypadkowa, gdyż dziś właśnie świętowano tam pamięć patrona ich cerkwi św. Apostoła Jana Teologa.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. mitrat Józef Sitkiewicz wraz z wiernymi nowodworskiej parafii, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach święta Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter, gdyż o. Józef obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich, a uroczystościom przewodniczył będzie abp Jakub. W trakcie nabożeństwa zwierzchnik Diecezji Białostocko - Gdańskiej wręczy o. Józefowi mitrę - nagrodę przyznaną przez Św. Sobór Biskupów naszej Cerkwi. Proboszcz prosi o zgromadzenie się w świątyni kwadrans po godz. dziewiątej. O 9.30 nastąpi powitanie arcypasterza, po czym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. mitrat Mikołaj Dejneko, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższą środę (9 października), na wspólną modlitwę w dzień święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst do patrona miejscowej cerkwi, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: ks. Piotr Hanczaruk

  Jaczeńskie "Spotkania w duchu prawosławia"

  Pierwsze „Spotkanie w duchu prawosławia", organizowane przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, już za nami. Ks. Piotr Fiedoruk w bardzo interesujący sposób przedstawił życie św. Jana z Kronsztadu. Dodatkiem do wystąpienia była prezentacja przedstawiająca fotografie z ważnych etapów życia świętego. Organizatorzy wyrażają uznanie o. Piotrowi za poświęcony czas i podzielenie się ze słuchaczami posiadaną wiedzą. Serdeczne podziękowania kierują także do uczestników spotkania i zapraszają na kolejne edycje. Najbliższe już 13 października. Zagadnienia dotyczące stworzenia świata materialnego i duchowego przez Boga, przedstawi Marek Ignaciuk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 modlitwą przed jaczeńską ikoną Bogurodzicy. Początek wykładu bezpośrednio po nabożeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Na środku każdej cerkwi stoi niewielki stolik - zwany anałojczykiem, na którym znajduje się ikona świętego lub wydarzenia, któremu poświęcona jest dana świątynia. Wraz z biegiem cerkiewnego kalendarza, na owym anałojczyku kładzie się ikony przedstawiające kolejne wielkie i ważne święta. Trzy razy do roku, na środek cerkwi wynoszony jest krzyż. Pierwszy raz - w wielkim poście, drugi raz - w dniu wspomnienia św. męczenników Machabeuszy, rozpoczynającym uspieński post, trzeci zaś raz - 27 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Jak co roku, w tym dniu prawosławni wierni spotykają się w Kuźnicy, gdzie wybudowana na wzgórzu świątynia, poświęcona jest temu wydarzeniu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na ognisko z BMP w Jacznie

  Bractwo Młodzieży Prawosławnej, działające przy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, ma przyjemność zaprosić na ognisko integracyjne, w najbliższą sobotę 28 września o godz. 15.00. Organizatorzy zapraszają młodzież - od podstawówki do liceum. Spotkania bractwa to zarówno doskonała płaszczyzna integracji jak też możliwość poznania bliżej prawosławia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na cykl spotkań "W duchu prawosławia"

  Jeśli bliskie jest Ci prawosławie lub jeśli chcesz lepiej poznać jego duchowość, weź udział w cyklu spotkań "W duchu prawosławia", organizowanych przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Każde z nich rozpocznie się modlitwą przed jaczeńską ikoną Bogurodzicy, po której proboszcz o. Piotr Hanczaruk zaprasza do miejscowej świetlicy na spotkania tematyczne.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Narodzenia Bogurodzicy w Krynkach

  Po niedawnym świętowaniu ostatniego z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcia Bogurodzicy, wierni ponownie spotkali się na wspólnej modlitwie, by w ten sposób wspomnieć historię pierwszego z dwunadziesiatych prazników - Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Dzień tego pięknego święta opatrzonego głęboką symboliką, jest też dniem Małej Paschy parafii Krynkach. To właśnie w tamtejszej cerkwi sobotnie przedpołudnie spędzili miejscowi i przyjezdni wierni oraz większość duchowieństwa dekanatu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza na nabożeństwa z okazji święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższy czwartek (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo Całonocnego Czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (piątek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dni kultury chrześcijańskiej - Występ chórów w sokólskiej cerkwi

  Dziś od godz. 16.00, w murach sokólskiej świątyni, rozbrzmiewała piękna muzyka cerkiewna. Występ chórów zorganizowano w ramach sokólskich "Dni kultury chrześcijańskiej". Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie od wielu lat.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Piotr Charytoniuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - w piątek (20 września) o godz. 18.00 - Całonocnym Czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższą sobotę o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  W Polsce jest wiele cerkwi poświęconych Bogurodzicy, ewangelistom, prorokom czy też innym świętym, lecz tylko dwie, w których dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego ma szczególną oprawę i gdzie na wspólnej modlitwie spotykają się setki wiernych. Pierwszym jest katedra w Łodzi, drugim zaś cerkiew w Sokółce. Wielu, odłożywszy na dalszy plan codzienne obowiązki, z różnych stron województwa przybyło wczoraj do miejscowej świątyni, by współuczestniczyć w Boskiej Liturgii, której przewodniczył zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na Dni Kultury Chrześcijańskiej

  Najbliższy weekend w Sokółce upłynie pod znakiem Dni Kultury Chrześcijańskiej. Na wydarzenia kulturalne związane z tym przedsięwzięciem zaprasza burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sokólski Ośrodek Kultury, Parafia św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz Bractwo Cerkiewne Św. Spirydona z Tremituntu.
  W dalszej części harmonogram wydarzenia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na autokarową pielgrzymkę do Orzysza

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na autokarową pielgrzymkę do Orzysza. Wyruszymy w sobotę 14 września, by modlitewnie uczestniczyć w małym oświęceniu cerkwi św. Jerzego. Pragniemy odwiedzić o. Jarosława Kupryjaniuka i naocznie przekonać się jak wielką siłę ma akcja "Wspólne dzieło", dzięki której miejscowa świątynia nabiera należnego jej blasku.
  W dalszej części szczegóły dotyczące wyjazdu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Jakub arcybiskup Białostocki i Gdański, będzie przewodniczył Boskiej Liturgii podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - we środę 11 września, o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. We czwartek - 12 września, o godz. 8.00 odsłużony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody. Około godz. 9.30 udamy się na spotkanie władyki Jakuba, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nabożeństwa w święto ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. Na pamiątkę tego wydarzenia, ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka. W niektórych parafiach praktykuje się w tym dniu nabożeństwa na cmentarzach i święcenie grobów. W tym roku wspomnienie tego wydarzenia przypada we środę.

 • Foto: Marcin Pogorzelski, Adam Matyszczyk

  Wokół kultury prawosławia - historyczny projekt w Nowym Dworze

  Kiedy przed rokiem rozpoczynaliśmy pierwsze kroki w kierunku pozyskania funduszy unijnych na realizację projektu grantowego w Nowym Dworze, w najśmielszych marzeniach nie oczekiwaliśmy, iż w dzień jego realizacji liczebność parafii praktycznie się potroi! Dziś już wiemy, iż wszystkie założone cele zostały osiągnięte, a wyznaczone wskaźniki z górką przekroczone. Mamy jednak wewnętrzne przeświadczenie, że osiągnęliśmy coś więcej, coś znacznie ważniejszego. Udało się nam w jednym miejscu zgromadzić prawie 500 osób. Wiele z nich do Nowego Dworu przyjechało po raz pierwszy, właśnie po to, by pomodlić się w miejscowej, pięknej cerkwi i obejrzeć, poczuć i przeżyć piękną kulturę polskiego prawosławia. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Wokół kultury prawosławia - zapraszamy do Nowego Dworu

  Proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze - o. Józef Sitkiewicz, wraz z Bractwem Cerkiewnym św. Spirydona z Tremituntu, serdecznie zaprasza na uroczystości związane z realizacją projektu "Wokół kultury prawosławia". W niedzielę 1 września wszystkie drogi prowadzą do Nowego Dworu. 

  W dalszej części szczegóły dotyczące przedsięwzięcia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Zielna" – parafialne święto w Ostrowiu Północnym

  Nie umilkły jeszcze echa dzwonów na Świętej Górze Grabarce, a wierni po raz kolejny spotkali się, by modlitewnie wspomnieć jedno z dwunastu wielkich świąt, ostatnie w cerkiewnym roku liturgicznym - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzień ów, jako parafialne święto w Ostrowiu Północnym, jest ważnym wydarzeniem, nie tylko dla miejscowej wspólnoty wiernych. Rokrocznie do murowanej świątyni na niewielkim wzgórzu pomiędzy Ostrowiem Północnym a Południowym, przyjeżdżają też wierni niemal z całego dekanatu oraz z innych zakątków Podlasia, by pokłonić się przed grobem Bogurodzicy. Niesione w dłoniach i oświęcane dziś bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów są podziękowaniem za tegoroczny i nadzieją na przyszły plon.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa za zmarłych w Starej Grzybowszczyźnie

  Ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż modlitwa za zmarłych w Starej Grzybowszczyźnie będzie wznoszona w niedzielę 8 września. Od godz. 9.00 będzie można poświęcić groby swoich bliskich, natomiast po święceniu odprawiona zostanie Boska Liturgia oraz panichida.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższą środę - 28 sierpnia o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia. 30 sierpnia o godz. 17.00 sprawowane zaś będzie nabożeństwo Pohrebienija Bogorodzicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  18-19.08.2019 r., Św. Góra Grabarka. Nieprzerwanie, we dnie i w nocy, z ust ludzkich płyną żarliwe modlitwy ku jedynemu Bogu. Tysiące wiernych bierze udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Tegoroczną relację z naszej modlitewnej wędrówki rozpocząłem cytatem i cytatem chciałbym ją zakończyć, bo któż jak nie ojciec duchowy prawosławia w Polsce, lepiej odda istotę naszej drogi i tej pątniczej i tej naszego ziemskiego życia.
  „Bracia i siostry, przyjaciele, wykorzystajcie swój pobyt w tym świętym miejscu, tak ważnym dla nas w Polsce ale i dla całego prawosławia (…).

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Jak się przygotować do spowiedzi i Eucharystii by nie była przyczyną sądu lub potępienia, ale uzdrowieniem duszy i ciała? Trzeba na oścież otworzyć swoje serce! Nie przed kapłanem, a przed Bogiem, który w tym czasie stoi przy każdym z nas. I nie należy wstydzić się łez, bo jeśli są szczere, to omywają nas z grzechu. Ulgi i radości podczas późniejszego przyjmowania priczastjia nie da się opisać słowami.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  - Błogosławiony kto idzie w imię Pana. Wzięliście na siebie wielki trud świadczenia o wierze prawosławnej. Idziecie drogami, przez wsie, miasta i świadczycie o miłości do Boga Cerkwi i bliźniego oraz tego szczególnego miejsca dla nas prawosławnych i nie tylko, jakim jest Święta Góra Grabarka - powiedział nam dziś o. Andrzej Jakimiuk witając nas cerkwi Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych. Dziś 106 osób świadczyło o naszej wierze, przemierzając drogi i ścieżki z Czyż do Kleszczel. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Im trudniej, tym łatwiej - to oczywista treść chrześcijańskiego życia, to też motto dzisiejszego dnia. Znów padało, z tą jednak różnicą, że tym razem w ciągu dnia. I choć droga, zwłaszcza rozmyty i błotnisty odcinek tuż przed miejscowością Lady, była bardzo trudna, to mimo nieprzerwanego deszczu te 27 km pokonaliśmy nadspodziewanie łatwo i szybko. Nie było żadnych opóźnień a i tempo marszu wskazywało, że nadal mamy duże rezerwy i sił i dobrego nastroju, a przede wszystkim wiary, której z pewnością pomogła poranna spowiedź i Eucharystia.

   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 2

  Padało całą noc! Ba padało – lało jak z cebra, a grzmoty raz po raz wtórowały przecinającym ciemność błyskawicom. Nawet rankiem próżno było szukać słońca na niebie zasnutym chmurami, a te nasiąknięte do granic możliwości niczym gąbka w balii, co chwilę oddawały nadmiar wody chłonnej ziemi i nam, siedemdziesięciu duszom pielgrzymującym na św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 1

  „Na to miejsce pielgrzymują ludzie w różnych okresach roku, przy pogodzie i niepogodzie, przy słońcu i w deszczu. Latem i zimą, wiosną i jesienią przynoszą i stawiają tu krzyże, w różnych intencjach. I jest to wyraz ich głębokiej wiary (...). Dziś zwracam się do was wszystkich, przyłóżcie uszy do tych krzyży, do tych ścian, które zostały wybudowane na zgliszczach naszej spalonej cerkwi, do tych drzew, które otaczają tę świątynię, a one powiedzą wam kim jesteście i jacy powinniście być. Przyłóżcie uszy i słuchajcie, a to co usłyszycie starajcie się zachować w swoim sercu i przekazywać kolejnym pokoleniom. One wam powiedzą o wierze waszych przodków, waszych ojców i dziadków”.
  (Metropolita Sawa, św. Góra Grabarka 24.05.2019 r.)

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne kaplicy w Jurowlanach

  W skład dekanatu sokólskiego wchodzi dwanaście parafii, na terenie których funkcjonuje dwadzieścia jeden świątyń. Wysuniętą najdalej na wschód jest cerkiew w Kruszynianach, jednak najbliżej granicy z Republiką Białorusi położona jest kaplica w Jurowlanach. Przy bramie muru okalającego nekropolię, bez trudu można dostrzec słupy graniczne obu państw. To właśnie tam, żywi i umarli radowali się dziś świętem patronów cerkwi, św. męcz. Borysa i Gleba. Żywi - gdyż setki z nich odwiedziło świątynię, uczestnicząc w sprawowanych nabożeństwach, umarli - ponieważ nad ich grobami wznoszono modlitwę za spokój, życie wieczne i wieczną pamięć. 

Script logo