Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zielone, pięknie przyozdobione gałązki - od dzieci, dla dzieci

  Dziś, w świetlicy przy sokólskiej parafii, dzieci, młodzież oraz rodzice przygotowywali palemki na jutrzejsze święto Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zielone, pięknie przyozdobione gałązki, prócz upamiętnienia historycznych wydarzeń, są także darem - od dzieci, dla dzieci. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dzieciom, rodzicom i dziadkom, którzy poświęcili kilka godzin pięknego sobotniego popołudnia, by w ten sposób oddać część siebie innemu człowiekowi. Warto dołożyć i swoją cegiełkę, kupując przygotowane palemki. Będzie to wyraz uznania dla pracy najmłodszych i piękny gest dla będących w potrzebie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  Dziś w sokólskiej cerkwi miały miejsce wielkopostne rekolekcje duchowieństwa naszego dekanatu. Było to podniosłe wydarzenie także z uwagi na wizytę w naszym mieście ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. W wielkim poście nie tylko wierni czynią starania, by właściwie przygotować się do Święta Świąt. Także ojcowie duchowni, służący na co dzień w swoich parafiach, spotykają się wszyscy razem, by wyznać swoje grzechy przed duchownikiem i z czystym sercem oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  "Dzieci - dzieciom", zapraszamy do wspólnej pomocy potrzebującym

  Ks. Justyn Jaroszuk wraz z Bractwem św. Spirydona, serdecznie zapraszają dzieci wraz z całymi rodzinami do wspólnej akcji "Dzieci - dzieciom". W najbliższą sobotę  (20 kwietnia) od godz. 14.00, w świetlicy przy parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, wspólnie przygotujemy palemki jako symbol zbliżającego się święta Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane dla dzieci potrzebujących pomocy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego

  W najbliższą środę (17 kwietnia), w sokólskiej cerkwi odbędą się wielkopostne gowienija duchowieństwa dekanatu sokólskiego. Z tej okazji do Sokółki przybędzie zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub. Rekolekcje będą też okazją dla wiernych, by przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii.

 • Metropolita SAWA

  Metropolita SAWA z nominacją w plebiscycie "Najpopularniejszy człowiek 100-lecia"

  W plebiscycie "Najpopularniejszy człowiek stulecia", wśród stu postaci, znajduje się także zwierzchnik Cerkwi w Polsce. Metropolita Warszawski i całej Polski SAWA - człowiek wielkiej wiary, duchowny o ogromnej determinacji i charyzmie. Jego osoba jest godna tej nominacji, dlatego też zachęcamy do oddania swoich głosów.

 • Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów

  W miniony wtorek (2 kwietnia), pod przewodnictwem Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Św. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Podczas obrad hierarchowie Cerkwi omówili bieżące kwestie dotyczące zarówno spraw wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz przyznali nagrody dla duchowieństwa z okazji święta Paschy 2019 r.

 • Foto: Dawid Gromadzki UM B-stok

  Władyka Jakub honorowym obywatelem Białegostoku

  Dziś (30 marca 2019 r,) mija dwadzieścia lat od powołania Arcybiskupa Jakuba na ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej. W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Białegostoku, która odbyła się dziś w Pałacu Branickich, radni nadali abp Jakubowi honorowe obywatelstwo Białegostoku. Władyka Jakub jest pierwszym prawosławnym otrzymującym ten zaszczytny tytuł.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na wielkopostne gowienija młodzieży

  Serdecznie zapraszamy młodych ludzi, by wśród codzienności choć na chwilę się zatrzymać, zastanowić, wyciszyć i pomodlić. Wysłuchać duchowych rozważań ale i poznać rówieśników. W piątek i sobotę (19/20 kwietnia), w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, odbędą się wielkopostne gowienija dla młodzieży. Spotkanie organizuje Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z jaczeńską wspólnotą wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Rozpoczął się Wielki Post

  Weszliśmy dziś w okres Wielkiego Postu - 40-dniowego okresu o szczególnym znaczeniu dla każdego prawosławnego chrześcijanina. Wierzymy bowiem, iż poprzez skruchę, pokorę, wzmożoną modlitwę i wstrzemięźliwość człowiek zdolny jest poskromić żądze i zwalczyć grzech, a to z kolei pozwoli na pojednanie się z Bogiem, czyli godne przygotowanie się do Święta Świąt – Paschy Chrystusowej stanowiącej fundament chrześcijaństwa.

 • Płyta Duszo moja powstań

  Wielkopostna płyta chóru Fili

  Przed nami bardzo ważny okres w życiu każdego prawosławnego chrześcijanina. Czas zadumy, pokory, refleksji, a przede wszystkim modlitwy. Wielki Post - okres, w którym przygotowujemy się do święta świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. Doskonałym uzupełnieniem duchowego umacniania się jest najnowszy projekt chóru Fili, czyli wielkopostna płyta pt. "Душе моя, восстани - Duszo moja, powstań". Płyta została wydana z błogosławieństwa zwierzchnika Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. "Przyjaciele" - jak mówią o sobie chórzyści, mają nadzieję, iż śpiewane utwory będą wam towarzyszyć w przygotowaniu do Paschy.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Modlitwa o zdrowie Piotra Białomyzego

  Tak jak w piątkowy wieczór zapowiedziano na charytatywnym balu ostatkowym, dziś (3 marca) w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze, wznoszono modlitwy za zdrowie chorego Piotra Białomyzego oraz dziękowano Bogu za wszystkich ofiarodawców i gości, którzy wsparli inicjatywę Bractwa św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Szczodre serca dla Piotra Białomyzego

  "Zgromadziliśmy się tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że jest ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy. Nie mieliśmy w planie organizowania balu do chwili, aż przyszedł Daniel (Szczurko red.) i powiedział, że jest ktoś kto potrzebuje pomocy. Piotr potrzebuje pomocy od dawna, my jako Bractwo dowiedzieliśmy się o tym miesiąc temu. I miesiąc nam wystarczył, by zorganizować tak wielkie przyjęcie (...) dzięki temu, że tak tłumnie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie (...). To co my chcemy dziś zrobić, to rozpocząć nową drogę, rozpocząć pomoc i finansowanie jego rehabilitacji".

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nadchodzące nabożeństwa w Ostrowiu Północnym

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym ks. mitrat Aleksander Klimuk pragnie poinformować, iż w najbliższą niedzielę (3 marca), Boska Liturgia sprawowana będzie w kaplicy pw. św. Włodzimierza na miejscowym cmentarzu. Początek nabożeństwa o godz. 10.00. Tego dnia odprawiona też będzie panichida za dusze zmarłych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa za duszę o. Jarosława Maksimiuka

  Wczoraj w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach wznoszono modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Na tę okoliczność miejscową parafię odwiedził Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Władyka Jerzy przewodniczył sprawowanym tego dnia nabożeństwom. Była to pierwsza wizyta hierarchy w dekanacie sokólskim

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Dobra zabawa na balu karnawałowym

  Wczorajsze popołudnie, dzieci z różnych stron Sokólszczyzny spędziły na dobrej zabawie i wzajemnej integracji. W sokólskiej kawiarni "Lira" odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego. Przedsięwzięcie, które już na stałe zagościło w kalendarzu działań Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona, cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto zaznaczyć, iż tegoroczny bal został zorganizowany przy współpracy ze stowarzyszeniem "Oczy Podlasia" i Sokólskim Ośrodkiem Kultury oraz został dofinansowany przez sokólski oddział Banku BGŻ BNP Paribas. Wspaniałą i różnorodną oprawę artystyczną dla najmłodszych zaprezentowało Studio Artystyczne "Anima" z Białegostoku.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Imieniny arcybiskupa Grzegorza

  Dziś (7 lutego) Cerkiew wspomina św. Grzegorza Teologa, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej z ramienia Świętego Soboru Biskupów PAKP. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w czterdziesty dzień po śmierci o. Jarosława Maksimiuka

  W najbliższą sobotę (9 lutego), o godz. 9.00 w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach, odprawiona zostanie Boska Liturgia w czterdziesty dzień po śmierci ks. prot. Jarosława Maksimiuka. Nabożeństwu przewodniczył będzie Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. W imieniu proboszcza kryńskiej parafii oraz rodziny św. pamięci ks. Jarosława, zapraszamy do wspólnej modlitwy. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na charytatywny bal ostatkowy

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu gorąco zaprasza na ostatkowy bal charytatywny. Spotykamy się w piątek 1 marca o godz. 19.00 w restauracji Bona w Kuźnicy, by pomóc Piotrowi Białomyzemu z Chilmon, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku został sparaliżowany. Piotr wiele razy włączał się w różnego rodzaju przedsięwzięcia pomagające innym, teraz sam potrzebuje wsparcia. Szczegóły dotyczące balu na załączonym plakacie. Jak zawsze gwarantujemy dobrą zabawę, miłe towarzystwo i klimatyczną muzykę. Liczymy na Waszą obecność i mamy nadzieję, iż bal zapoczątkuje szerszą akcję pomocy naszemu koledze. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert Kolęd Sąsiedzkich

  Dziś, w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym, odbyła się kolejna edycja Gminnego Koncertu Kolęd Sąsiedzkich.To już po raz 24 mieszkańcy gminy Szudziałowo spotkali się, by wspólnie wychwalać Narodzenie Chrystusa. Wędrujący koncert - jak nazywają go miejscowi, był też okazją do wzajemnej integracji.

 • Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski

  Imieniny metropolity Sawy

  Dziś (25 stycznia) Cerkiew czci pamięć św. Sawy Arcybiskupa Serbskiego, niebiańskiego patrona Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Z okazji imienin, zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, składają Władyce najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg chroni Władykę i błogosławi zdrowiem, na mnogaja leta.

 • Budowa cerkwi w Augustowie

  Wspólne Dzieło - wspieramy budowę cerkwi w Augustowie

  Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, tegoroczna akcja „Wspólne dzieło” ma pomóc zebrać fundusze na budowę nowej cerkwi w Augustowie. Tamtejsza prawosławna wspólnota liczy zaledwie 50 wiernych. Wierzymy, że tegoroczne „Wspólne dzieło” okaże się równie owocne, jak jego poprzednie edycje i pomoże w budowie Domu Bożego w Augustowie.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na bal karnawałowy dla dzieci

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu ma przyjemność zaprosić na bal karnawałowy dla dzieci. Spotykamy się w piątek 8 lutego o godz. 17.00 w sokólskiej kawiarni "Lira". Partnerami tegorocznego balu są: Stowarzyszenie "Oczy Podlasia", Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury. Zapewniamy zabawę z animatorem, poczęstunek i drobne upominki dla wszystkich uczestników oraz tradycyjnie świetną atmosferę. 

 • abp Jerzy

  Imieniny arcybiskupa Jerzego

  Dziś (21 stycznia) Cerkiew wspomina św. Jerzego Chozewitę, niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona wraz z całym duchowieństwem i wiernymi dekanatu, pragną złożyć Władyce najserdeczniejsze życzenia zdrowia i Bożej pomocy w arcypasterskiej służbie Cerkwi. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, wspiera i chroni - na mnogaja leta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Koncert kolęd "Na styku kultur"

  Chociaż od powstania najstarszej znanej polskiej kolędy minęło blisko 600 lat, nie zmieniła się forma ani cel wysławiania Narodzenia Pańskiego. Kolędy nadal opowiadają o biblijnych wydarzeniach i przeżyciach ludzi współczesnych Nowonarodzonemu oraz jakby nie patrzeć, także naszych własnych. Śpiew łączy pokolenia, łagodzi obyczaje i wzmacnia modlitwę. Po raz kolejny w sokólskim kinie zebrały się tłumy widzów, aby posłuchać koncertu „Na styku kultur”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Nowym Dworze

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Jacznie

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Krynkach

  W dalszej części prezentujemy tegoroczny plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Plan wizyt duszpasterskich z wodą jordańską - parafia w Sokółce

  Po radosnym i wzniosłym wspominaniu Narodzenia Chrystusa, przygotowujemy się duchowo na kolejne wielkie święto, jakim jest Objawienie Pańskie. To obchodzone stale 19 stycznia święto, jest jednym z dwunastu wielkich i jak każde z nich ma niepowtarzalny charakter i wyrazistą symbolikę. Mówi o ważnym wydarzeniu, kiedy to Jezus Chrystus w wieku ok. 30 lat przyjął chrzest w wodach rzeki Jordan z rąk Jana Chrzciciela. Wtedy też miało miejsce pierwsze objawienie się Trójcy Świętej. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Małanka z Bractwem św. Spirydona

  Wczoraj w wielu miejscach regionu organizowane były imprezy, bale i potańcówki, nazywane Małanką, Szczodrym Wieczorem, bądź sylwestrem juliańskim. Wydarzenie to ma świecki charakter, a wśród biesiadujących i bawiących się na parkiecie, prawosławni nie stanowili 100 procent ogółu. Tegoroczną Małanke uroczyście obchodzono także na Sokólszczyźnie. Bal - jako jedna z inicjatyw Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona - przyciągnął nie tylko miejscowych, ale i przyjezdnych - ze wszystkich stron dekanatu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na koncert kolęd i pastorałek "Na styku kultur"

  Już w najbliższą niedzielę - 20 stycznia o godz. 15.00, odbędzie się kolejna już edycji koncertu kolęd i pastorałek "Na styku kultur". Przedsięwzięcie organizowane przez Burmistrza Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury, parafię prawosławną pw. Aleksandra Newskiego oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na scenie kina "Sokół" wystąpią chóry i zespoły prezentujące kolędy dobrze znane zarówno w tradycji katolickiej jak i prawosławnej. Utwory opowiadające o narodzeniu Syna Bożego i wychwalające Jego Imię, będą rozbrzmiewać w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnym.

Script logo