Aktualności

 • Foto: Kasia Sanik, Paula Krzywicka, Paweł Krukowski

  Obóz roboczy w Jacznie

  W dniach 24-29.06.2022 r., w Jacznie odbył się obóz roboczy Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Do obiektu BMP nieopodal jaczniańskiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, przyjechali przedstawiciele bractw z kilku podlaskich parafii. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę do kaplicy w Krynkach

  Oprócz Wniebowstąpienia Pańskiego i święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, wierni z parafii w Krynkach raz do roku spotykają się uroczyście w kaplicy św. Antoniego Wielkiego na miejscowym cmentarzu. Także i w tym roku do wspólnej modlitwy w najbliższą niedzielę (26 czerwca) zaprasza proboszcz ks. prot. Justyn Jaroszuk. Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00. Będzie także możliwość poświęcenia grobów spoczywających na kryńskiej nekropolii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Modlitwa i zabawa na zakończenie roku szkolnego

  Już za kilka dni oficjalnie zakończy się rok szkolny, a uczniowie rozpoczną upragnione wakacje. Dzisiejszego popołudnia, zarówno dzieci i młodzież jak też rodzice i opiekunowie, mieli przedsmak beztroskiego odpoczynku i zabawy, uczestnicząc w festynie z okazji zbliżającej się przerwy w nauce. Przedsięwzięcie zorganizowało Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu wraz z parafią Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym oraz miejscowym ośrodkiem wypoczynkowym Zielony Zakątek.

 • Foto: Paweł Giczan

  Święto parafialne w Nowowoli

  Dzień wspomnienie Wszystkich Świętych jest parafialnym świętem niewielkiej wspólnoty wiernych w Nowowoli. Tamtejsza kaplica, wzniesiona na urokliwym wzgórzu, gościła w swoich murach zarówno parafian, jak też licznie przybyłych gości. Na świecznikach wewnątrz cerki zapłonęły świece, a na okalających świątynię grobach znicze. Kierowane ku Bogu modlitwy wznoszono za doczesność, przyszłość oraz za dusze tych, którzy tę świątynię budowali, tu żyli i tu spoczęli - z nadzieją na zmartwychwstanie w Chrystusie. Modlitwie przewodniczył proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Suwałkach

  To był ważny dzień dla parafii w Suwałkach, otwierający poniekąd nową kartę w jej bogatej historii. Po raz pierwszy uroczystość parafialnego święta obchodzono w obrębie Dekanatu Sokólskiego, do którego od 2022 r., należy suwalska wspólnota wiernych. Mieszczącą się na cmentarzu przy ul. Zarzecze 6 drewnianą świątynię wybudowano w latach 1891 - 1892 r. Dziś modlitwy wznosili w niej duchowni i licznie zgromadzeni parafianie. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowowoli

  Ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk gorąco zaprasza w najbliższą niedzielę (19 czerwca), na modlitwę do kaplicy w Nowowoli. Dzień wspomnienia Wszystkich Świętych - pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy, jest naprestolnym praznikiem tej świątyni. Od godz. 8.00 będzie można poświęcić groby spoczywających na miejscowym cmentarzu, zaś ok. godz. 10.00 rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: z archiwum prywatnego

  Jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich o. Jarosława Grygiewicza

  Przed trzydziestoma laty ks. prot. Jarosław Grygiewicz - proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy, rozpoczął kapłańską drogę, przyjmując w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku święcenia diakonatu (13 czerwca 1992 r.) i kapłańskie (14 czerwca 1992 r.). Czcigodny Ojcze Jarosławie, dziękujemy za nieustającą modlitwę za nas grzesznych, za wnikliwe lekcje religii i cenne życiowe rady. Dziękujemy za otwarte drzwi parafialnego domu, wspieranie w trudnych chwilach i dzielenie z nami rodzinnych radości. Dziękujemy za dbałość o otrzymane od poprzedników świątynie i twarde krzewienie wiary - zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Ten piękny jubileusz dotyczy nie tylko o. Jarosława ale i matuszki Krystyny, która przez cały ten czas wspiera swojego męża i niesie niełatwą posługę małżonki kapłana. W dniu 30-lecia święceń kapłańskich, synowie Daniel i Łukasz, duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl składają Ojcu Jarosławowi i Matuszcze Krystynie najserdeczniejsze życzenia. Błogosławieństwa Bożego, dobrego zdrowia i sił na dalsze lata posługi oraz radości w każdym dniu - na długie i dobre lata! 

 • ks. prot. Justyn Jaroszuk

  Życzenia imieninowe dla o. Justyna Jaroszuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Justyna Filozofa (Muczenik Iustin Fiłosof - 14 czerwca), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Justynowi Jaroszukowi - proboszczowi parafii Narodzenia NMP w Krynkach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Zaproszenie na festyn z okazji zakończenia roku szkolnego

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu wraz z proboszczem parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym, serdecznie zapraszają na wspólną modlitwę oraz rodzinny festyn z okazji zakończenia roku szkolnego. Widzimy się w najbliższą niedzielę 19 czerwca o godz. 14.00 w ostrowskiej parafialnej cerkwi.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Suwałk

  W pierwszą niedzielę po Piećdziesiątnicy Cerkiew wspomina modlitewnie Wszystkich Świętych. Na tę okoliczność ks. prot. Marek Kozłowski - proboszcz parafii w Suwałkach, gorąco zaprasza do uczestnictwa w uroczystościach święta parafialnego. W najbliższą niedzielę (19 czerwca), o godz. 9.00 sprawowany będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły - patronki kaplicy na cmentarzu w Sokółce

  Proboszcz parafii w Sokółce ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w najbliższy czwartek (16 czerwca), w dzień wspomnienia św. męcz. Pawły. Boska Liturgia w kaplicy na miejscowym cmentarzu rozpocznie się o godz. 9.00.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Augustowie

  Wniebowstąpienie Pańskie - należące do grona dwunastu wielkich świąt, zostało ustanowione jeszcze w czasach apostolskich. Na pamiątkę tego wydarzenia wznoszono i wyświęcano liczne świątynie, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Na Sokólszczyźnie poświęcona Wniebowstąpieniu Chrystusa jest niewielka kaplica w Augustowie. Dziś w następującą świąteczną niedzielę, od wczesnych godzin porannych parafianie wznosili w niej modlitwy o zdrowie i pomyślność na kolejny rok, ale też o szybkie ukończenie budowy nowej, pięknej cerkwi.

 • JE Najprzewielebniejszy Paweł bp Hajnowski

  Imieniny Biskupa Pawła

  Dziś - 5 czerwca, przypada dzień modlitewnej pamięci św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich (Muczenikow Chołmskich i Podlaszskich - pierwsza niedziela czerwca). Jest to także dzień imienin Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła - Biskupa Hajnowskiego. Duchowni Dekanatu Sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na długie i dobre lata!

 • Ks. prot. Jarosław Grygiewicz

  Życzenia imieninowe dla o. Jarosława Grygiewicza

  Dziś Cerkiew czci pamięć św. Jarosława Księcia Muromskiego (Błagowiernyj Jarosław kniaź Muromskij - 3 czerwca), niebiańskiego patrona ks. prot. Jarosława Grygiewicza - proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  W cerkiewnym kalendarzu są święta stale powiązane z konkretną datą oraz te, uzależnione od święta Paschy. Jednym z tak zwanych świąt ruchomych jest Wniebowstąpienie Pańskie, celebrowane dokładnie w czterdziesty dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, a co za tym idzie zawsze we czwartek. Dzień ów - kończący okres paschalny, od lat jest uroczyście obchodzony przez wspólnotę wiernych w Krynkach. Także i w tym roku, w cerkwi Narodzenia NMP, licznie zgromadzili się duchowni, parafianie oraz zaproszeni goście.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Z okazji święta parafialnego, do wspólnej modlitwy zaprasza ks. prot. Marek Kozłowski. Wniebowstąpienie Pańskie przypada w tym roku 2 czerwca, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 5 czerwca. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XLIII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Św. Górę Grabarkę

  Ostatni majowy weekend to wielkie święto prawosławnej młodzieży. To już 43 raz młodzi ludzie ze wszystkich stron Polski oraz zza granicy przybyli na Św. Górę Grabarkę, by spotkać się w duchu paschalnej radości. Tradycją był też udział w przedsięwzięciu bractwa z Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował o. Piotr Hanczaruk.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk - proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które określane jest mianem drugiego święta parafialnego tamtejszej wspólnoty wiernych. W najbliższy czwartek (2 czerwca), w cerkwi Narodzenia NMP o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Wspólnota wiernych w Nowym Dworze ma dwa święta parafialne. Uroczyście wspomina swojego patrona - św. Mikołaja Cudotwórcę, modlitewnie czci też Przenajświętszą Bogurodzicę - w dzień wspomnienia święta Opieki Matki Bożej. Na obu z nich, przez blisko 40 lat witał wiernych i gości o. Józef Sitkiewicz. Dziś, po raz pierwszy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwie zapraszał nowy proboszcz parafii - o. Dawid Sulima. Wspomnienie oddanego parafii duchownego pozostało jednak niezmienne, zarówno w modlitwach wiernych, dziesiątkach zapalonych na panichidniku świec, jak też przygotowanej przez o. Dawida i Bractwo Młodzieży okolicznościowej wystawie zdjęć. Jesteśmy też przekonani, iż niezmiennie o. Józef także był dziś z nami.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  Ikona św. Jana Teologa wita wiernych u drzwi cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Jest też wyeksponowana w jej wnętrzu - na stojącym po środku świątyni stoliku. Wierni adorują ją z szacunkiem, powierzając świętemu swoje intencje, troski i radości. Tak jest podczas każdego nabożeństwa w całym roku liturgicznym, tak było i dziś - w dniu parafialnego święta.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  22 maja Cerkiew czci święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. Dzień ów jest też parafialnym świętem wspólnoty wiernych w Nowym Dworze. Do wspólnej modlitwy zaprasza proboszcz ks. Dawid Sulima. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W zbliżającą się sobotę (21 maja) przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Z tej okazji proboszcz ks. prot. Wiktor Tetiurka serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości święta parafialnego. Uroczystości rozpoczną się w przededniu, o godz. 17.00 - całonocnym czuwaniem. W dzień święta o godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Ewangelisty Jana, zaś o 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Piąte urodziny Bractwa św. Spirydona

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu świętowało swoje piąte urodziny. Dzieci, młodzież, rodzice oraz opiekunowie duchowi, piękne - słoneczne popołudnie spędzili na placu przy plebanii w Dąbrowie Białostockiej, a poprzedzona dziękczynną modlitwą zabawa i integracja, trwały do późnego wieczora.

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Życzenia imieninowe dla o. Marka Kozłowskiego

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii: Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie oraz Wszystkich Świętych w Suwałkach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu i Jurowlanach

  Kolejnym majowym świętem, tak ważnym dla lokalnej - nie tylko prawosławnej społeczności, jest dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy. Liczne grono duchownych, wiernych oraz zaproszonych gości, poświęciło dziś na ubogacenie duchowe, wznosząc modlitwy w obu cerkwiach na Sokólszczyźnie, których patronem jest św. Jerzy. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Jurowlan

  W najbliższy piątek (6 maja), w dzień wspomnienia św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, do wspólnego uczestnictwa w nabożeństwach zaprasza wiernych ks. prot. Mirosław Łuciuk - proboszcz parafii w Jurowlanach. Uroczystości święta parafialnego rozpoczną się o godz. 9.00 Molebnem z Małym Poświęceniem Wody, po którym odsłużona zostanie Uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Wierzchlesia

  Ks. prot. Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu, gorąco zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia patrona miejscowej cerkwi. W przededniu święta, czyli w najbliższy czwartek, o godz. 17.00 odsłużony zostanie Akatyst przed ikoną św. Jerzego. Główne uroczystości odbędą się w piątek (6 maja). O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświeceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia. Po nabożeństwach wierni będą też mogli też poświęcić groby swoich bliskich.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jaczno - wyświęcenie krzyża na cmentarzu

  Dziś, po porannej Boskiej Liturgii, wierni zgromadzeni na cmentarzu w Jacznie, wzięli udział w niecodziennej uroczystości. O. Piotr Hanczaruk oraz o. Wiktor Tetiurka dokonali poświecenia dużego drewnianego krzyża, umiejscowionego na parafialnej nekropolii. Zarówno parafianie jak i przyjezdni, dzieląc się z przodkami radością zmartwychwstania, poznali też nieco historię owego krzyża, który ponad pół wieku temu zwieńczył nową część cmentarza. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Podziękowania dla wolontariuszy

  Zarząd Bractwa św. Spirydona pragnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom, którzy opiekowali się w ostatnich dniach stoiskami ze zniczami. Dzięki zebranym funduszom możliwa jest statutowa działalność Bractwa, a część środków przekażemy Waszym macierzystym parafiom, które także zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Wyrazy uznania kierujemy też na ręce duchownych, który w dużym stopniu wspomogli organizację tegorocznej akcji. W ramach podziękowania - już w następną niedzielę (8 maja), wszystkich - młodszych i starszych serdecznie zapraszamy do Dąbrowy Białostockiej, na urodzinowy piknik rodzinny. Rozpoczynamy o godz. 14.00 modlitwą w cerkwi św. Jana Teologa. W programie: zabawa z animatorem dla najmłodszych, dmuchańce, gra terenowa, ognisko z kiełbaską, spotkanie integracyjne dla dorosłych.
  Wstęp wolny!  

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na urodziny Bractwa św. Spirydona

  W niedzielę (8 maja), w dzień wspomnienia św. Niewiast Mirro Niosących (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na urodzinowy piknik rodzinny. Tradycyjnie spotkanie rozpoczniemy modlitwą. O godz. 14.00 w cerkwi św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej odsłużony zostanie dziękczynny molebien. Następnie, wraz z proboszczem o. Wiktorem Tetiurką, opiekunami duchowymi: o. Piotrem Hanczarukiem i o. Dawidem Sulimą, a także miejscową wspólnotą wiernych i bractwem młodzieży, zapraszamy wszystkich na plac przy plebanii.
  Będzie to doskonała okazja, by po długim okresie pandemicznej izolacji ponownie się spotkać, bezpośrednio podzielić się paschalną radością oraz umożliwić dzieciom oraz młodzieży spotkanie i zabawę w gronie rówieśników.

Script logo