Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich o. Wiktora Tetiurki

  W rozumieniu teologicznym kapłaństwo jest wypełnianiem woli Bożej i osobistą realizacją powołania we wspólnocie wiary. Podczas chirotonii, kandytat - po uprzednim przygotowaniu, otrzymawszy łaskę Ducha Świętego, staje się godnym sprawowania sakramentów i prowadzenia wiernych drogą ku zbawieniu. Mija 30 lat odkąd wolę tą, z pokorą i oddaniem wypełnia o. Wiktor Tetiurka, otrzymawszy z rąk Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy święcenia diakońskie (27 maja) oraz kapłańskie (30 maja 1993 r.).

 • Foto: lektor Daniel Grygiewicz

  Święto parafialne w Augustowie

  Dziś, w następującą świąteczną niedzielę po Wniebowstąpieniu Pańskim, wspólnota wiernych w Augustowie obchodziła swoje święto parafialne. Tegoroczne uroczystości były szczególne i z pewnością określane będą mianem historycznych. Po raz pierwszy Boską Liturgię celebrowano we wnętrzu budującej się nowej cerkwi. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Krynkach

  Wspólnota wiernych w Krynkach obchodzi dwa święta parafialne. Modlitewnie czci Bogurodzicę, w dzień święta Jej narodzenia, uroczyście wspomina też dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. Dziś to na tę drugą okoliczność zaprosił do wspólnej modlitwy proboszcz parafii o. Justyn Jaroszuk, a odpowiedzieli mu zarówno bracia w kapłaństwie, jak też liczne grono wiernych.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  IV Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe - Trasa

  IV Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe już za niespełna 2 tygodnie. 3 czerwca o godz. 8:00 wszystkich miłośników jednośladów, ludzi kochających podlaską przyrodę i zafascynowanych architekturą sakralną i duchowością chrześcijaństwa, zapraszamy do Samogródu (lokalizacja cerkwi - kliknij), skąd po krótkiej modlitwie, wyruszymy w 100-kilometrową podróż. Przedsięwzięcie organizuje Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, w tym roku przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Starostwem Powiatowym w Sokółce, Urzędem Gminy Dąbrowa Białostocka oraz Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Suchowoli. Zachęcając do uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, przedstawiamy wykaz miejsc, które odwiedzimy oraz orientacyjne czasy przejazdu. 

 • Kioty parafii w Samogródzie

  Parafia w Samogródzie odnowi dwa zabytkowe kioty

  Jedną ze świątyń na Sokólszczyźnie, które ostatnimi czasy przeszły największą metamorfozę, jest cerkiew św. apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie. Za sprawą gospodarza o. Adriana Charytoniuka oraz ofiarności parafian i wszystkich, którym bliska jest samogródzka cerkiew, zakończywszy niedawny remont zewnętrznej elewacji i muru, już planowane są prace we wnętrzu, których swoistym prologiem będzie odnowienie dwóch zabytkowych kiotów.  

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na festyn parafialny do Krynek

  Parafia Narodzenia NMP w Krynkach - na czele z proboszczem o. Justynem Jaroszukiem, w najbliższą niedzielę - 28 maja, o godz. 16:00, serdecznie zaprasza na festyn parafialny w ramach realizacji projektu: "Kultura i tożsamość prawosławnej doktryny wschodniego Podlasia". W trakcie przedsięwzięcia, w miejscowej cerkwi odbędzie się koncert chórów, zaś przenosząc się następnie na parafialnym plac, wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w dyskotece "pod chmurką" z muzyką na żywo. Szczegóły na załączonym plakacie. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Nowym Dworze

  Św. Mikołaj - Arcybiskup Myr Licyjskich, jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Należny honor oddaje mu również Kościół rzymskokatolicki. Przypisuje się mu orędownictwo przy uzdrowieniach, modlą się doń podróżujący oraz będący w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Cudotwórca jest patronem wdów i sierot oraz pomaga wiernym mającym problemy rodzinne. Wiele świątyń na całym świecie konsekrowano poświęcając je właśnie Św. Mikołajowi. Na Sokólszczyźnie poświęcona jest mu cerkiew w Nowym Dworze, gdzie rok rocznie w dzień wspomnienia patrona wznoszona jest żarliwa modlitwa. 

 • Foto: Adam Matysczyk

  Święto parafialne w Dąbrowie Białostockiej

  To już drugi raz w tym miesiącu ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej odwiedził parafię na Sokólszczyźnie. Tym razem wznosił modlitwę w Dąbrowie Białostockiej, na okoliczność wspomnienia patrona miejscowej cerkwi - św. Jana Teologa oraz tegorocznego jubileuszu 30-lecia święceń kapłańskich proboszcza wspólnoty - o. Wiktora Tetiurki. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Augustowa

  Z okazji święta parafialnego, do wspólnej modlitwy zaprasza ks. prot. Marek Kozłowski. Wniebowstąpienie Pańskie przypada w tym roku 25 maja, a uroczystości w Augustowie tradycyjnie już odbędą się w następującą świąteczną niedzielę - 28 maja. O godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, po którym rozpocznie się świąteczna Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Wniebowstąpienia Pańskiego do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk - proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, które określane jest mianem drugiego święta parafialnego tamtejszej wspólnoty wiernych. W najbliższy czwartek (25 maja), w cerkwi Narodzenia NMP o godz. 9.00 odsłużony zostanie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  XLIV Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Św. Górę Grabarkę

  Nieodzownym elementem okresu paschalnego jest pielgrzymka młodzieży na Św. Górę Grabarkę. Tegoroczne spotkanie ponownie zgromadziło rzesze młodych ludzi z całego kraju i zza granicy, liczne duchowieństwo oraz arcypasterzy naszej Cerkwi. Wśród tak zacnego grona nie zabrakło też reprezentantów Sokólszczyzny. Wyjazd kilkuosobowej grupy zorganizowały wspólnie parafie w Jacznie i Dąbrowie Białostockiej, a opiekę nad młodzieżą sprawował o. Piotr Hanczaruk.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Nowego Dworu

  Do wspólnej modlitwy w dzień parafialnego święta zaprasza proboszcz wspólnoty w Nowym Dworze ks. Dawid Sulima. W najbliższy poniedziałek - 22 maja, Cerkiew czci święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licejskiej do Bari. O godz. 9.00, w miejscowej cerkwi, której patronem jest św. Mikołaj Cudotwórca, odsłużony będzie molebien z oświęceniem wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na IV Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe

  Po dłuższej przerwie wraca wydarzenie, na które wielu czekało z niecierpliwością - Chrześcijańskie Spotkanie Motocyklowe. Przedsięwzięcie po raz czwarty organizuje Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, w tym roku przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Starostwem Powiatowym w Sokółce, Urzędem Gminy Dąbrowa Białostocka oraz Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Suchowoli. 3 czerwca o godz. 8:00 wszystkich miłośników jednośladów, ludzi kochających podlaską przyrodę i zafascynowanych architekturą sakralną i duchowością chrześcijaństwa, zapraszamy do Samogródu, skąd po krótkiej modlitwie w miejscowej cerkwi śww. app. Piotra i Pawła, wyruszymy w 100-kilometrową podróż.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wyświęcenie cerkwi Hagia Sophia - Mądrości Bożej w Warszawie

  Dziś w Warszawie miało miejsce wielkie poświęcenie cerkwi Hagia Sophia - Mądrości Bożej. Uroczystościom przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście biskupów i duchowieństwa oraz współuczestnictwie przedstawicieli Prezydenta RP, władz rządowych, parlamentarnych, samorządowych, ambasadorów, księży Kościoła rzymskokatolickiego oraz licznie przybyłych gości, wiernych i pielgrzymów z całego kraju i zza granicy. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Dąbrowy Białostockiej

  W niedzielę 21 maja przypada dzień wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa - patrona cerkwi w Dąbrowie Białostockiej. Proboszcz wspólnoty, ks. prot. Wiktor Tetiurka gorąco zaprasza wiernych do wspólnej modlitwy. Tegoroczne uroczystości będą szczególne z uwagi na wizytę w dąbrowskiej parafii ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakuba. W zbliżającą się sobotę, o godz. 17:00 odsłużony zostanie akatyst przed ikoną św. Ewangelisty Jana. W dzień święta o godz. 9:00 celebrowany będzie molebien z oświęceniem wody, o godz. 9.30 nastąpi powitanie hierarchy, zaś o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia. 

 • ks. prot. Marek Kozłowski

  Imieniny o. Marka Kozłowskiego - proboszcza parafii w Augustowie i Suwałkach

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Apostoła i Ewangelisty Marka (Apostoł i jewangielist Mark - 8 maja), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Markowi Kozłowskiemu - proboszczowi parafii: Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie oraz Wszystkich Świętych w Suwałkach. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na długie i dobre lata życzą: duchowni Dekanatu Sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Wierzchlesiu

  Często dopiero po fakcie okazuje się, iż pewne sytuacje określane są jako historyczne. Wierni parafii w Wierzchlesiu jednak już dziś mogli być pewni, iż uczestniczą w wydarzeniu, które będzie określane owym mianem. Dziś bowiem, po raz pierwszy od przeszło 30 lat, uroczystościom święta parafialnego przewodniczył biskup. Coś, co w metropolii bądź cerkwi katedralnej jest codziennością, dla niewielkiej wspólnoty wiernych w małej miejscowości, okazuje się wydarzeniem, które na stałe zapisze się w pamięci parafian i na kartach kronik.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Urodziny Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona

  Dzień wspomnienia św. Niewiast Niosących Wonności jest ważnym wydarzeniem dla Bractwa Cerkiewnego św. Spirydona z Tremituntu. To właśnie dziś, działająca na terenie Dekanatu Sokólskiego organizacja, obchodzi swoje urodziny - już szóste! Jak co roku, do wspólnego świętowania zaproszono dzieci, młodzież, rodziców oraz opiekunów duchowych. Miejscem tegorocznego spotkania był urokliwy i gościnny Samogród.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Niewiast Niosących Wonności w Jacznie

  W trzecią paschalną niedzielę, Cerkiew czci pamięć św. Niewiast Niosących Wonności. Kobiet, które jako pierwsze dowiedziały się o pustym grobie Pańskim, przekazując ową radosną wieść apostołom. Dziś, po długiej przerwie - po raz pierwszy i radosny świętowano ów dzień w Jacznie, gdzie Żenom Mironośnicom poświęcona jest miejscowa kaplica. 

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na autokarową pielgrzymkę do Warszawy

  Bractwo Cerkiewne Św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na autokarową pielgrzymkę do Warszawy - 14 maja, na uroczystość wyświęcenia cerkwi Hagia Sophia. Spotkanie na placu przy cerkwi w Sokółce. Wyjazd o godz. 5:30, powrót po zakończeniu Boskiej Liturgii.
  Zapisy prowadzi o. Łukasz Ławreszuk tel.: 519 089 939. Koszt 100 zł/osoba. Liczba miejsc ograniczona, o uczestnictwie decyduje kolejność wpłat.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Wierzchlesia

  6 maja Cerkiew czci pamięć św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy. Na tę okoliczność ks. prot. Adrian Charytoniuk, proboszcz wspólnoty wiernych w Wierzchlesiu, serdecznie zaprasza na uroczystości święta parafialnego, które w tym roku będzie miało szczególny charakter, z uwagi na wizytę ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Jakuba. W przededniu święta o godz. 17:00 odsłużony zostanie akatyst do patrona wierzchleskiej cerkwi. W sobotę od godz. 8:30 będzie można poświęcić groby na miejscowym cmentarzu, po czym sprawowany będzie molebien z oświęceniem wody. Kwadrans przed godz. 10 nastąpi powitanie arcypasterza, po czym rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia św. Niewiast Niosących Wonności

  W najbliższą niedzielę Cerkiew czci pamięć św. Niewiast Niosących Wonności. Z tej okazji ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz wspólnoty wiernych w Jacznie, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w miejscowej kaplicy, która poświęcona jest Świętym Niewiastom. Uroczysta Boska Liturgia rozpocznie się o godz. 9.00.
  Po przeprowadzeniu generalnego remontu świątyni, uroczystości w drugą niedzielę po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, wpiszą się już na stałe w parafialny kalendarz. Tego dnia będzie też można poświęcić groby spoczywających na jaczniańskim cmentarzu.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na urodziny Bractwa św. Spirydona

  W niedzielę (30 kwietnia), w dzień wspomnienia św. Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironośnic), Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu serdecznie zaprasza na piknik rodzinny. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00 dziękczynną modlitwą w cerkwi śww. app. Piotra i Pawła w Samogródzie. W programie tegorocznych urodzin Bractwa są animacje dla najmłodszych, ognisko i poczęstunek oraz występ zespołu Souvenir. Gorąco zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, dziadków, opiekunów duchowych - wstęp wolny!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Niedziela Antypaschy - harmonogram nabożeństw

  Tradycyjnie, tydzień po święcie Paschy, spotykamy się na cmentarzach, by pomodlić się nad grobami swoich bliskich. Modlitwa nie ma jednak żałobnego charakteru. Śpiewany nad grobami troparoin święta Zmartwychwstania Pańskiego, daje nam żyjącym nadzieję, iż nasi bliscy także powstaną z martwych i wszyscy razem staniemy przed obliczem Zbawiciela. Na grobach, prócz zapalonych zniczy kładziemy także kolorowe jajka, będące symbolem życia. Właśnie w Niedzielę Antypaschy - zwaną też Niedzielą Przewodnią, w wielu parafiach praktykuje się nabożeństwa połączone ze święceniem grobów. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Jacznie

  Dziś, w trzeci dzień święta Paschy, duchowni okręgu sokólskiego po raz pierwszy spotkali się na uroczystościach święta parafialnego. Stając licznie przy Ołtarzu Najwyższego Boga pozdrowili się słowami o Zmartwychwstałym Chrystusie i sprawując następnie Boską Liturgię, wspólnie odmówili modlitwę przed przyjęciem Najświętszych Darów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Orędzie Paschalne JE Metropolity Sawy

  Chrystus Zmartwychwstał!
  Przeżywamy dziś radość szczególną, radość paschalną. Wynika ona ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią: Nie ma Go tu, albowiem powstał, jak też powiedział (Mt 28,6). Chrystus powstał z martwych, jako pierwszy z tych, którzy umarli. Jest to triumf Króla wszechświata, Syna Bożego i naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jako jego uczniowie wzywamy: „gdzie jest, o śmierci, twoje zwycięstwo, gdzie jest, o śmierci, twoje żądło?”. Szatan zostaje pokonany, a rodzaj ludzki napełnia się radością. „Chrystus zmartwychwstał i upadły demony, radujcie się!” – wzywa św. Jan Chryzostom.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Orędzie Paschalne JE Arcybiskupa Jakuba

  Bracia i Siostry,
  przeszedłszy okres Wielkiego Postu Bóg pozwolił nam wejść w radość zmartwychwstania Chrystusa. Święto Paschy jest bowiem przeżywaniem zmartwychwstania i nadziei życia wiecznego, a zatem świętem niezwykłej Radości. Należy jednak pamiętać, że Święto Zmartwychwstania jest zawsze poprzedzone liturgicznym przeżywaniem Wielkiego Piątku - cierpienia i śmierci naszego Zbawiciela. By odczuć w pełni radość dzisiejszego dnia, koniecznym jest też właściwe przeżycie dni poprzedzających święto. To dlatego do Święta Zmartwychwstania Chrystusa przygotowywani jesteśmy wysiłkiem ascezy i uczestnictwem w wyjątkowych nabożeństwach czterdziestnicy i Wielkiego Tygodnia. Przygotowując się do święta właściwie, w rzeczywistości przygotowujemy siebie do zmartwychwstania i życia wiecznego z tym, Który za nas umarł i jako pierwszy zmartwychwstał.

 • Życzenia Paschalne Burmistrz Krynek

  Życzenia Paschalne Burmistrz Krynek.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Życzenia dziekana okręgu sokólskiego

  Drodzy Bracia i Siostry - Chrystos Wosresie!
  Tym radosnym powitaniem przypominam, że skończyły się nasze wielkopostne zmagania, podczas których mogliśmy dojść do absurdalnych wniosków, że mimo naszych starań nie wszystko w życiu możemy naprawić. Przez takie myślenie człowiek czasami traci to, co podstawowe - swoją wiarę. Przy krzyżu Chrystusowym widzieliśmy jednak dwie postawy - dwóch łotrów. Jeden z nich chciał tylko, by przestać odczuwać ból, by zejść z krzyża. Drugi natomiast poprosił, by Jezus wspomniał go w swoim Królestwie. Nie zabrał - lecz tylko wspomniał, że był obok Niego ktoś, kto miał świadomość pokutowania za swoje występki, a Ten, który pośród nich wisi, żadnego zła nie uczynił. Pamiętamy też Judasza i apostoła Piotra. Obaj odeszli od Chrystusa - jeden Go sprzedał, a drugi się wyrzekł. Pierwszy - widząc, że sprzedał niewinnego, oddał pieniądze. Zdawać by się mogło, że zrobił dużo na drodze, by wrócić do Chrystusa - ale nie, poszedł i się powiesił. Drugi czekał zaś na to, co się wydarzy i gdy po zmartwychwstaniu po trzykroć odpowiedział Chrystusowi, że go miłuje, usłyszał, że może znów być apostołem. Podobnie i my - jakbyśmy nie odchodzili od Boga, jakbyśmy w swoich poczynaniach byli nieudolni, powinniśmy pamiętać, że zmartwychwstanie jest dla nas świętem nadziei. Tą nadzieję przyniósł nam Jezus ukazując, że w najgorszych przypadkach jest władny wybaczyć wszystkie słabości i grzechy. Nie upadajmy duchem ale ufajmy, że Zmartwychwstały Chrystus podtrzyma nas we wszystkim. Chrystos Woskresie!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Paschalne życzenia od redakcji

  Chrystus Zmartwychwstał! Χριστός ἀνέστη! Chrystos Woskresie!
  Najprzewielebniejszym hierarchom, czcigodnemu duchowieństwu, wiernym okręgu sokólskiego oraz wszystkim odwiedzającym nasz portal, najserdeczniejsze życzenia w dzień Pschy Chrystusowej składa zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.

Script logo