Aktualności

 • ś.p. ks. mitrat Józef Sitkiewicz

  Zmarł o. Józef Sitkiewicz - wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze

  Dziś - 30 października, w godz. porannych, w białostockim szpitalu zmarł ks. mitrat Józef Sitkiewicz, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze. Wyrazy głębokiego współczucia i szczere słowa otuchy na ręce matuszki Barbary, córki Julity, syna Daniela, wszystkich bliskich oraz całej nowodworskiej wspólnoty wiernych, składają: duchowni Dekanatu Sokólskiego, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny cerkiew-sokolka.pl.
  Rodzina informuje, iż we wtorek (2 listopada) o godz. 18.00 w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, sprawowana będzie Panichida, zaś we środę (3 listopada) także w tej świątyni, o godz. 9:00 Boska Liturgia i obrzęd pogrzebu. Nabożeństwu przewodniczyć będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub - Arcybiskup Białostocki i Gdański. Złożenie ciała o. Józefa nastąpi na cmentarzu w Wasilkowie - w rodzinnym grobowcu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Nowi kapelani Straży Pożarnej

  Wczorajszego wieczora - w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, miał miejsce akt mianowania nowych kapelanów Straży Pożarnej. Uroczystość rozpoczęła się wspólną modlitwą, w intencji wszystkich strażaków oraz ich rodzin. Następnie, w obecności kadry kierowniczej PSP i OSP oraz przedstawicieli władz samorządowych, prawosławny kapelan krajowy Państwowej Straży Pożarnej - o. archimandryta Sergiusz, wręczył duchownym dekrety abp Jerzego - Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego, powołujące: na kapelana powiatowego Straży Pożarnej - o. Piotra Hanczaruka oraz na kapelana gminnego Straży Pożarnej w gminie Krynki - o. prot. Justyna Jaroszuka.   

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święcenie grobów i nabożeństwa sprawowane 1 listopada

  Mimo, iż w tradycji prawosławia 1 listopada nie jest dniem szczególnej modlitwy za zmarłych, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych i korzystając z dnia wolnego od pracy, jak co roku, w większości parafii na Sokólszczyźnie będzie można poświęcić groby swoich bliskich, złożyć karteczkę z imionami w modlitwie za dusze wszystkich, którzy zasnęli z nadzieją na zmartwychwstanie, a także uczestniczyć w sprawowanych nabożeństwach.

 • Oficjalny plakat organizatorów

  Zaproszenie na Bal Zapustowy

  Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie serdecznie zaprasza na Bal Zapustowy! Spotykamy się 19 listopada o godz. 19.00 w restauracji "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej. Organizatorzy zapewniają trzy gorące posiłki, przekąski, ciasto i napoje oraz rzecz jasna miłą atmosferę. O oprawę muzyczną zadba DJ Piotr Kuźma. Bal - oprócz świetnej zabawy i integracji, ma również na celu wsparcie niewielkiej wspólnoty wiernych w Jacznie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. 
  W dalszej części szczegóły dotyczące zapisów.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Nowym Dworze

  "Bracie, czy widzisz Królową i Panią wszystkich, modlącą się za cały świat?" Zapytał św. Andrzej Salos błogosławionego Epifaniusza. "Widzę, święty ojcze, i lękam się." odpowiedział mu Epifaniusz". Od czasu, gdy Konstantynopol oblegany był przez Saracenów, a przerażona ludność zgromadziła się w świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w Blachernach, minęło już 11 stuleci. Ówczesne objawienie się Królowej Niebos, która okryła lud swoim szalem - omoforem, zwiastowało zbawienie mieszkańcom. Pamięć o łasce Matki Bożej i wiara w Jej opiekę jest ciągle żywa i wspominana w wielu świątyniach na całym świecie, w tym także u nas, na Sokólszczyźnie - w niewielkiej parafii w Nowym Dworze.  

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Wspomnienie św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

  Ewangeliczne księgi Nowego Testamentu, których autorstwo przypisuje się apostołowi Janowi, uważane są za jedne z najpiękniejszych świadectw, jakie pozostawili po sobie uczniowie Chrystusa. Za swą naukę o "Bogu Słowie" apostoła Jana zwie się Bogosłowem. Życie Jana Teologa wypełnione było też nauką miłości, przez co - po Jego zaśnięciu, stał się patronem wielu świątyń i parafii. Na Sokólszczyźnie apostoł Jan jest niebiańskim patronem wspólnoty wiernych w Dąbrowie Białostockiej, gdzie 2 razy do roku wznoszone są szczególne modlitwy ku Jego czci.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy do Nowego Dworu

  Ks. mitrat Józef Sitkiewicz - proboszcz parafii w Nowym Dworze, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w dzień święta Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższy czwartek (14 października), o godz. 9.00 odsłużony zostanie Akatyst przed Ikoną Pokrow Przenajświętszej Bogurodzicy, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Zaproszenie na święto Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa do Dąbrowy Białostockiej

  Ks. prot. Wiktor Tetiurka - proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, serdecznie zaprasza w najbliższą sobotę (9 października), na wspólną modlitwę w dzień święta Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. O godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Kuźnicy

  Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego jest jednym z grona dwunastu wielkich świąt prawosławia i co ciekawe - jedynym w tej hierarchii, które nie dotyczy czasów biblijnych i jedynym, w którym obowiązuje ścisły post. Dzień tego pięknego święta, opatrzonego symboliką zarówno męki jak też zmartwychwstania Chrystusa, jest też dniem małej paschy parafii w Kuźnicy. To właśnie w tamtejszej - położonej na wzgórzu cerkwi, poniedziałkowe przedpołudnie spędzili miejscowi i przyjezdni wierni oraz liczne duchowieństwo.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto Parafialne w Krynkach

  Pierwszym z grona 12 wielkich świąt prawosławia i jednocześnie rozpoczynającym cerkiewny rok liturgiczny, jest Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy. Dziś, w dniu wspomnienia tego ewangelicznego wydarzenia, któremu na Sokólszczyźnie poświęcona jest cerkiew w Krynkach, na wspólnej modlitwie spotkali się nie tylko tamtejsi parafianie, ale też liczne grono wiernych i duchowieństwa okręgu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Akatyst do św. męcz. mł. Gabriela

  Dzisiejszego wieczora, w soborze św. Mikołaja w Białymstoku, sprawowany był Akatyst przed przypadającym jutro (22 września) świętem przeniesienia relikwii św. męcz. mł. Gabriela. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni okręgu sokólskiego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Kuźnicy

  Proboszcz parafii w Kuźnicy - ks. prot. Jarosław Grygiewicz, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy na okoliczność święta parafialnego Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W najbliższą niedzielę (26 września), o godz. 17.00 odsłużone będzie nabożeństwo Całonocnego Czuwania z obrzędem wyniesienia św. krzyża na środek cerkwi. 27 września (poniedziałek) o godz. 9.00 odprawiony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • JE Najprzewielebniejszy Atanazy bp Łódzki i Poznański

  Imieniny Biskupa Atanazego

  Dziś Cerkiew wspomina św. Atanazego Brzeskiego (Prepodobnomuczenik Afanasij, igumien Brestskij - 18 września), niebiańskiego patrona Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Z okazji imienin, duchowni dekanatu sokólskiego wraz z wiernymi, a także zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona, pragną złożyć Waszej Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia. Niech Wszechmocny Bóg błogosławi Władykę we wszystkich postanowieniach, obdarzy dobrym zdrowiem, wspiera i chroni - na mnogaja leta!

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Krynek

  Ks. prot. Justyn Jaroszuk, proboszcz parafii w Krynkach, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości parafialnego święta - Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świąteczne nabożeństwa rozpoczną się w przeddzień - w poniedziałek (20 września) o godz. 18.00 - Całonocnym Czuwaniem. W dzień święta, czyli w najbliższy wtorek o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody, zaś godzinę później rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • ks. mitrat Aleksander Klimuk

  Życzenia imieninowe dla o. Aleksandra Klimuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. Wielkiego Księcia Aleksandra Newskiego (Błagowiernyj wielikij kniaź Aleksandr Niewskij - 12 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. mitratowi Aleksandrowi Klimukowi - proboszczowi parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Sokółce

  Z całą pewnością Sokólszczyzna była dziś centrum modlitwy na Podlasiu. Rzadko się bowiem zdarza, by w dekanacie sokólskim gościło jednocześnie kilku biskupów. Po raz pierwszy w najnowszej historii zdarzyło się jednak, iż hierarchowie nie tylko gościli, ale i sprawowali nabożeństwa w dwóch różnych cerkwiach okręgu. Podczas gdy w Dąbrowie Białostockiej, zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub, wraz z przybyłym duchowieństwem, celebrował Boską Liturgię inaugurującą tegoroczne dożynki wojewódzkie, w Sokółce gościł bp Supraski Andrzej, który przewodniczył nabożeństwu w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona sokólskiej cerkwi. 

 • ks. prot. Adrian Charytoniuk

  Życzenia imieninowe dla o. Adriana Charytoniuka

  Dziś, w dniu wspomnienia św. męcz. Adriana (Muczenik Adrian Nikomidijskij - 8 września), pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe ks. prot. Adrianowi Charytoniukowi - proboszczowi parafi śww. ap.ap. Piotra i Pawła w Samogródzie i św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Błogosławieństwa Bożego oraz sił duchowych i fizycznych w dalszym niesieniu posługi kapłańskiej - na mnogaja leta życzą: duchowni dekanatu sokólskiego, parafianie, Bractwo Cerkiewne św. Spirydona oraz zespół redakcyjny portalu cerkiew-sokolka.pl.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na parafialne święto do Sokółki

  JE Najprzewielebniejszy Andrzej - biskup supraski, będzie przewodniczył Boskiej Liturgii, podczas parafialnego święta w sokólskiej cerkwi. Proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk serdecznie i gorąco zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach, w dzień wspomnienia św. Aleksandra Newskiego - patrona miejscowej świątyni. W przeddzień święta - w sobotę (11 września), o godz. 18.00 odprawione będzie nabożeństwo całonocnego czuwania. W niedzielę (12 września), o godz. 8.30 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Ok. godz. 9.30 udamy się na spotkanie władyki Andrzeja, po przywitaniu którego rozpocznie się uroczysta Boska Liturgia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na uroczystą Boską Liturgię, inaugurującą Dożynki Wojewódzkie 2021

  12 września w Dąbrowie Białostockiej odbędą się "Dożynki Wojewódzkie 2021". Uroczystości święta plonów rozpoczną się Boską Liturgią w parafialnej cerkwi św. Jana Teologa. Proboszcz wspólnoty - ks. prot. Wiktor Tetiurka, serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy. O godz. 9:00 do świątyni przybędą delegacje z wieńcami dożynkowymi, zaś o 9:30 rozpocznie się nabożeństwo, któremu przewodniczył będzie zwierzchnik Diecezji Białostocko-Gdańskiej abp Jakub.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  40-lecie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce

  W tym roku mija 40 lat działalności Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Organizacja, która w duchu wiary i pracy na rzecz Cerkwi, wychowała już kilka pokoleń, wczoraj świętowała swój jubileusz. Zarówno na modlitwie w Soborze św. Trójcy w Hajnówce, jak też późniejszym programie kulturalno-rekreacyjnym, spotkali hierarchowie - na czele z Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą, liczne duchowieństwo, a także byli i obecni przewodniczący, członkowie i sympatycy Bractwa. 
  Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na modlitwę w dzień wspomnienia ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września Cerkiew wspomina ewangeliczne wydarzenie - ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela, na pamiątkę którego ustanowiono wielkie święto i ścisły post, jako wyrażenie smutku z powodu śmierci proroka i Poprzednika Pańskiego. W wielu parafiach celebruje się w tym dniu nabożeństwa za dusze zmarłych. Wierni spotykają się także na cmentarzach, przy grobach swoich bliskich. W tym roku usieknowienije - jak potocznie nazywane jest to święto, przypada w sobotę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Pożegnanie wakacji z Bractwem św. Spirydona

  Do wieczora trwała dziś zabawa i integracja na pikniku rodzinnym "Pożegnanie wakacji", zorganizowanym przez Bractwo cerkiewne św. Spirydona wraz z parafią św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu. Spotkanie rozpoczęło się wspólną dziękczynną modlitwą, podczas której wznoszono też prośby do Najwyższego o pomyślność uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Następnie wszyscy udali się na plac przy miejscowej remizie OSP, gdzie kontynuowano rekreacyjną część spotkania. Miłośnicy aktywności fizycznej mogli wyszaleć się na boisku, amatorów gier objęła opieką wspaniała animatorka, zaś łasuchom nie zabrakło słodkości i kiełbaski z ogniska, słowem - dla każdego coś fajnego.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Święto parafialne w Ostrowiu Północnym

  "Klękając dziś przed grobem Przenajświętszej Bogurodzicy prośmy Ją - jak dzieci swoją matkę, przede wszystkim o nadzieję Zmartwychwstania oraz o miłość, dobro i szacunek, o to wszystko czego uczy nas Bóg" - powiedział o. Justyn Jaroszuk podczas ubiegłorocznego parafialnego święta w Ostrowiu Północnym. Klękali wierni wówczas, klękali i dziś - parafianie i przyjezdni, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi. Klękali, wspominając jedno z dwunastu wielkich świąt - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy i całując złożoną w symbolicznym grobie płaszczanicę, powierzali Matce Bożej swoje troski, prosząc o wstawiennictwo u Najwyższego i dziękując za doznane w życiu łaski. Radowali się przy tym ze spotkania i możliwości tak licznego uczestnictwa w dorocznym święcie ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na święto parafialne do Ostrowia Północnego

  Proboszcz parafii w Ostrowiu Północnym - ks. mitrat Aleksander Klimuk, serdecznie zaprasza na liturgiczne uroczystości w dzień święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W najbliższą sobotę (28 sierpnia) o godz. 9.00 odsłużony zostanie Molebien z Małym Poświęceniem Wody. Godzinę później rozpocznie się Boska Liturgia. W poniedziałek (30 sierpnia) o godz. 17.00 sprawowane zaś będzie nabożeństwo pogrzebu Przenajświętszej Bogurodzicy.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Zaproszenie na piknik rodzinny "Pożegnanie wakacji"

  Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu oraz ks. prot. Adrian Charytoniuk, serdecznie zapraszają na piknik rodzinny "Pożegnanie wakacji". W programie gry i zabawy dla małych i dużych oraz ognisko z poczęstunkiem. Rozpoczniemy rzecz jasna wspólną dziękczynną modlitwą. Spotykamy się w najbliższą niedzielę 29 sierpnia o godz. 15:00 w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Wierzchlesiu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień święta

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z w uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 6

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z szóstego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 5

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 4

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czwartego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  W drodze na Św. Górę Grabarkę - dzień 3

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z trzeciego dnia pieszej pielgrzymki z Sokółki na Św. Górę Grabarkę.

Script logo