Aktualności

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-09-01 - piknik Bliżej Cerkwi w Jacznie

  2017-09-01
  Ponad 100 osób uczestniczyło dziś w pierwszym pikniku "Bliżej Cerkwi", inicjatywie nowopowstałego Bractwa cerkiewnego św. Spirydona. Do Jaczna zjechała młodzież i dzieci ze wszystkich stron dekanatu sokólskiego oraz liczni duchowni. Przedsięwzięcie to miało na celu integrację rodzin, dzieci i młodzieży, było też inauguracją nowego roku szkolnego. O godz. 17 w miejscowej świątyni odprawiony został molebien w intencji uczniów. Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac przy remizie OSP. Posiliwszy się pieczoną na ognisku kiełbaską, zarówno dzieci jak i dorośli uczestniczyli w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach.

 • Foto: Marta Łuksza

  Archiwum 2016-03-08 - Ks. Piotr Omelczuk kapelanem OSP

  2016-03-08
  Ks. Piotr Omelczuk, proboszcz parafii w Jacznie, został mianowany kapelanem gminnym straży pożarnej. Uroczystość odbyła się 3.03 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Biskup Jerzy mianował łącznie pięciu nowych kapelanów tej formacji mundurowej. Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Podlasia i Małopolski oraz ks. ihumen ppor. rez. Sergiusz (Matwiejczuk), Krajowy Kapelan Straży Pożarnej.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-02-03 - Ognisko w Nowym Dworze

  2016-02-03
  W minioną niedzielę (31.I), w nowodworskiej parafii p.w. św. Mikołaja miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa kolędnicza, która nie tak dawno sławiła wśród parafian Narodzenie Chrystusa, zorganizowała integracyjne ognisko. Ta skromna inicjatywa była formą podziękowania parafianom za miłe przyjęcie kolędników oraz za ofiarność na rzecz cerkwi.

 • Foto: Daniel Szczurko

  Archiwum 2016-01-11 - Kolędowanie w Nowym Dworze

  2016-01-11
  7 stycznia, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, grupa młodzieży z parafii prwosławnej w Nowym Dworze postanowiła podtrzymać starą, barwną i jakże radosną tradycję kolędowania. Niosąc ze sobą własnoręcznie przygotowaną gwiazdę, młodzi ludzie gromkim śpiewem sławili Narodzonego Chrystusa. 8-osobowa grupa odwiedziła wsie: Chilmony, Holaki, Koniuszki, Dubaśno, Nowy Dwór i Synkowce.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-10-14 - Święto w Nowym Dworze

  2015-10-14
  Ostatnimi czasy kilkukrotnie pisaliśmy o wspólnocie wiernych w Nowym Dworze, a to za sprawą szlachetnego przedsięwzięcia parafian, które zaowocowało odnowieniem i upiększeniem ich miejscowej świątyni. Swoistym zwięczeniem i podsumowaniem tego przedsięwzięcia było obchodzone wczoraj święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. Ten praznik zwany lokalnie Pokrową, od lat jest szczególnie podniośle obchodzony właśnie w Nowym Dworze. To jednak nie wszystko. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 60-leciem budowy obecnej świątyni, a to z kolei zaowocowało napisaniem i wydaniem książki opisującej historię tej niewielkiej, nadgranicznej parafii. Nic więc dziwnego, że z tej okazji Sokólszczyznę odwiedził wczoraj arcybiskup białostocki i gdański Jakub, który przewodniczył sprawowanym w Nowym Dworze nabożeństwom. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2015-09-27
  Bez wątpienia wielu było takich, którzy w ostatni weekend spoglądając na złowieszcze ciemne chmury, modlili się o pogodę. Wielu bowiem miało w planach wyprawę do Kuźnicy, gdzie rokrocznie, 27 września mają miejsce uroczystości parafialnego święta. Modlitwy zostały wysłuchane i Bóg błogosławił Sokólszczyznę słoneczną niedzielą okraszoną  orzeźwiającym wiatrem.  Wokół murowanej cerkwi na wzgórzu oraz w jej urokliwy, ciepłym i przytulnym wnętrzu, setki wiernych z najdalszych zakątków powiatu, oddawało cześć Krzyżowi Pańskiemu, w dzień jednego z dwunastu wielkich świąt prawosławia.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-28 - Święto w Ostrowiu Północnym

  2015-08-28
  Tylko kilka razy do roku, wzdłuż asfaltowej drogi pomiędzy Ostrowem Północnym a Południowym, ustawionych jest tak wiele samochodów, że nie ma mowy o swobodnym minięciu się czy wyprzedzaniu. To w pobliżu miejscowej cerkwi parkują wierni z okolicznych miejscowości. W miniony piątek było jednak sporo przyjezdnych z różnych zakątków województwa. Co ich tu przywiodło? Niesione w dłoniach bukiety z kwiatów, ziół i zbożowych kłosów oraz niebieskie obłaczenija duchownych wszystko wyjaśniają – to święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy też po prostu „zielna” - jak mówią. Jedno z dwunastu wielkich świąt – ostatnie w roku liturgicznym i zarazem chramowoj praznik ostrowskiej parafii.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-07 - Święto w Kruszynianach

  2015-08-07
  30 lat temu, na cmentarzu w Kruszynianach wzniesiono murowaną cerkiew. Powstała ona w miejscu drewnianej świątyni, która zimą 1983 r. doszczętnie spłonęła. I choć czas goi rany i zaciera przykre wspomnienia, odciska też swój ślad na rzeczach doczesnych, w tym na ścianach, tynkach i murach kruszyniańskiej cerkwi. Nadszedł w końcu czas na przywrócenie temu urokliwemu miejscu dawnego blasku. Za sprawą uporu nastojaciela, ofiarności ludzi dobrej woli oraz łaski sił Niebiańskich, rozpoczęte przedsięwzięcie udało się zakończyć, czego zwieńczeniem był czyn obnowlenija chrama (oświęcenia świątyni po generalnym remoncie), którego dokonał w miniony piątek biskup supraski Grzegorz. 

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-08-02 - Św. Eliasza w Jacznie

  2015-08-02
  W tym roku przypada okrągła rocznica. Już trzydziesta, choć ludzie wciąż mówią o tym, jakby to było wczoraj. - Łunę było widać nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej, jakby niebo płonęło – wspominają starsi mieszkańcy okolicznych wsi. Ale to płonęła Cerkiew, czyniąc ból w sercach lokalnej społeczności. Piękne, słoneczne przedpołudnie w minioną niedzielę, upłynęło w Jacznie pod znakiem modlitwy i wspomnień. Pamięć drewnianej świątyni i nauka św. proroka Eliasza znów przyciągnęły tu tłumy wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-05-30 - Remont cerkwi w Kruszynianach

  2015-05-30
  Niedawno pisaliśmy o niewielkiej parafii w Augustowie, w której wierni przedsięwzięli budowę Cerkwi z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to jednak najmniej liczna parafia w dekanacie sokólskim i nie jedyna, w której czynione są wielkie dzieła. Oddalona od Augustowa o ponad 110 km, wysunięta najbardziej na południe powiatu i granicząca bezpośrednio z okręgiem gródeckim, jest parafia w Kruszynianach.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-09-11 - Święto usieknowienija w Siderce

  2017-09-11
  7 lipca, podczas święta parafialnego w Siderce, ks. Piotr Hanczaruk, wyrażając uznanie poprzedniemu proboszczowi oraz całej wspólnocie wiernych za wkład w upiększanie miejscowej kaplicy, zaproponował, iż zwieńczy dach świątyni kopułami, by nadać jej niepowtarzalnego charakteru cerkwi. Wielu z obecnych wówczas wiernych odwiedziło siderski cmentarz w miniony poniedziałek (11 września), by uczestniczyć w uroczystościach święta ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela. Niewielu jednak spodziewało się, iż na dachu tamtejszej kaplicy będa już lśniły dwie kopułki z krzyżami. To pozytywne zaskoczenie było znakomitym uzupełnieniem modlitwenej atmosfery w tym ważnym dla miejscowych wiernych dniu.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-28 - Święto kaplicy w Ostrowiu Północnym

  2015-07-28
  W miniony wtorek (28 lipca), centralnym miejscem modlitwy w dekanacie sokólskim była niewątpliwie niewielka murowana kaplica na cmentarzu w Ostrowie Północnym. Wokół tej pięknej i bardzo zadbanej Cerkiewki zgromadził się tłum wiernych, którzy kultywując chrześcijańską tradycję, przybyli, by pochylić głowę nad grobami swoich bliskich, ale też by prosić o zdrowie i pomyślność patrona świątyni, który jak wspominają, pomógł im odbudować domy i powrócić do normalności po bieżeństwie.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-12 - uroczystości Piotra i Pawła w Samogródzie

  2015-07-12
  Wraz ze zbliżającym się końcem postu Piotrowego, myśli i plany wiernych kierują się w stronę świątyń, których patronami są święci Piotr i Paweł. W okręgu sokólskim też jest Cerkiew im poświęcona. Post zakończył się w ubiegłą sobotę (11.07), a następnego ranka wierni ze szystkich stron dekanatu podążali do Samogródu, by w dzień wspomnienia apostołów, wznieść swoje modlitwy.

 • Foto: lektor Daniel Grygiewicz

  Archiwum 2017-09-27 - Święto w Kuźnicy

  2017-09-27
  W dniach 26-27 września 2017 roku parafia prawosławna w Kuźnicy obchodziła swoje święto parafialne - Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w przeddzień nabożeństwem całonocnego czuwania, które sprawowali: ks. prot. Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu, ks. prot. Jarosław Grygiewicz - proboszcz parafii w Kuźnicy oraz ks. protodiakon Tomasz Cyrkun z Białegostoku. Pod koniec jutrzni miał miejsce obrzęd wyniesienia Świętego Krzyża na środek cerkwi dla adoracji przez wiernych.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2017-05-28 - Kamień węgielny pod cerkiew w Augustowie

  2017-05-28
  - Pięknie, już niedługo będzie tu cerkiew - mówili wierni wychodząc z piaszczystego placu budowy przy ul. Mazurskiej w Augustowie. Ale Cerkiew już tu jest! Nie ma Cerkwi bez ludzi, a w minioną niedzielę przyjechali oni z najdalszych zakątków Podlasia, by wziąć udział w tworzącej się historii. Cerkiew już tu jest - a za dwa, trzy lata, nabierze ona jedynie materialnego kształtu. Będzie miała ściany z kolorową polichromią, dach, piękną złotą kopułę, dzwonnicę, ikonostas i wszystko to, czego nie może zabraknąć, by mogła służyć Bogu i ludziom. Cerkiew już tu jest - a wierni ją tworzący i liczni duchowi pod przewodnictwem samego biskupa, w minioną niedzielę położyli pod nią duchowe podwaliny, by ziściły się modlitwy i marzenia o augustowskiej świątyni.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-07-07 - Święto parafialne w Siderce

  2015-07-07
  Nikt, kto o poranku 7 lipca jechał gminną drogą z Siderki do Podsutek nie był zdziwiony widokiem zaparkowanych w okolicy cmentarza ponad setki samochodów. Zresztą celem zdecydowanej większości podróży była właśnie miejscowa kaplica i otaczające ją ze wszystkich stron groby. Jak mówi się potocznie, przyjechali na "Jana", aby zapalić znicz na mogile bliskich, wziąć udział w nabożeństwie i porozmawiać ze znajomymi, których często widują tylko raz w roku właśnie tu, na odpuście.

 • Foto: Adam Matyszczyk

  Archiwum 2015-06-06 - Remonty w parafii w Jacznie

  2015-06-06
  Zakończywszy remont domu parafialnego, probostwo w Jacznie przedsięwzięło kolejne ważne dzieło, jakim jest generalny remont dzwonnicy miejscowej Cerkwi.

 • Foto: Piotr Filipik

  Archiwum 2015-07-07 - Święto w Starej Grzybowszczyźnie

  2015-07-07
  7-go lipca, w Cerkwi w Starej Grzybowszczyźnie, wchodzącej w skład parafii w Ostrowie Północnym, wierni spotkali się na wspólnej modlitwie, by uczcić w ten sposób dzień wspomnienia narodzin św. Jana Chrzciciela.

Script logo